Dziady część V w KDK
Dnia 2 listopada 2022 r. w siedzibie Krasnostawskiego Domu Kultury odbył się koncert „Dziady część V” w wykonaniu zespołu Lautari i Maniuchy Bikont. Artyści zaprezentowali kilkanaście własnych utworów opartych na motywach zaczerpniętych z polskiej muzyki tradycyjnej, głównie pieśni i lamentów pogrzebowych. W warstwie tekstowej kompozycje odnosiły się do dramatów Adama Mickiewicza - „Dziady część I” i „Dziady Część II” oraz przekazów etnograficznych na temat obrzędu Dziadów. Muzycy zespołu Maciej Filipczuk, Jacek Hałas, Michał Żak zaprezentowali szeroką gamę instrumentów muzycznych: lirę korbową, kołatki, skrzypce czy fortepian preparowany nawiązując do współczesnych form muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Stanowili też chór, uzupełniający w warstwie narracyjnej śpiew Maniuchy Bikont. Wykonawcy wykreowali nowy muzyczny rytuał, gdzie przenikały się ze sobą lament, egzorta, pieśń dziadowska oraz tekst Mickiewiczowskiego dramatu. Koncert był opowieścią o tym jak ważna była akceptacja śmierci w tradycyjnej kulturze i jak silne były związki ze zmarłymi przodkami. O wizualną stronę wydarzenia zadbała Julia Hałas przygotowując oprawę świetlną i identyfikacje graficzną.
Koncert był bezpłatny. Wydarzenie zgromadziło blisko 200 osobową publiczność, wśród której znaleźli się przedstawiciele lokalnego świata kultury, oświaty, mediów i samorządu. Było doskonałą okazją do integracji dużej części tych środowisk. „Dziady część V” miały charakter edukacyjny. Za sprawą koncertu KDK kontynuował przybliżanie mieszkańcom Krasnegostawu dzieł i osób ważnych dla kultury narodowej. Umożliwił odbiorcom poznanie polskiej muzyki tradycyjnej w najlepszym wydaniu. Cieszy fakt, że dużą ich część stanowiła młodzież, która mogła zapoznać się zarówno z wartościowym zjawiskiem muzycznym, jak i obrzędowością swoich przodków.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dzięki kampanii promocyjnej informacje o zadaniu trafiły do regionalnej prasy i portali internetowych, pozycjonując Krasnystaw jako miasto o dużej atrakcyjności kulturalnej. Te działania przyczyniły się również do rozpowszechnienia informacji na temat programu „Muzyka”, jak i samego Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
W aspekcie promocyjnym zadanie odnosiło się do wydarzenia „Dziady Jesienne” (podobnego w formie do „Dziadów część V”) realizowanego w ubiegłych latach przez Krasnostawski Dom Kultury i Stowarzyszenie „Pod Napięciem”. Stowarzyszenie po koncercie przygotowało staropolski (nawiązujący do obrzędu Dziadów) poczęstunek dla uczestników koncertu. Stworzyło również wystrój holu KDK współgrający z ideą zadania.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Super Tydzień Chełmski i Radio Bon Ton.