- 15 styczeń 2013
- womach
Twórcy Ludowi
op. Sylwia Czapla
pokój twórców ludowych
Stowarzyszenie Twórców Ludowych – Oddział Krasnostawski
Stowarzyszenie Twórców Ludowych powstało z inicjatywy samych twórców w 1968 roku w Lublinie i jest związkiem twórczym zarejestrowanym na podstawie prawa o stowarzyszeniach. Celem Stowarzyszenia Twórców Ludowych jest twórcze kultywowanie tradycji kultury ludowej we wszystkich dziedzinach i rodzajach plastyki, folkloru i literatury ludowej, popularyzacja najwartościowszych przejawów artystycznej twórczości ludowej, roztaczanie opieki nad twórcami ludowymi, ich reprezentacja oraz zbiorowe zarządzanie i ochrona powierzonych Stowarzyszeniu praw autorskich lub praw pokrewnych. W ramach Stowarzyszenia Twórców Ludowych działają 24 oddziały terenowe oraz Koła STL.
Oddział Krasnostawski Stowarzyszenia Twórców Ludowych ma swoją siedzibę w Krasnostawskim Domu Kultury i skupia twórców ludowych z terenu powiatów: krasnostawskiego, chełmskiego i włodawskiego. Zrzesza obecnie 46 twórców z następujących dyscyplin: poezja, proza, plastyka obrzędowa (palmy, pisanki) i zdobnicza (wycinanki), garncarstwo, malarstwo, rzeźba, tkactwo, plecionkarstwo, zabawkarstwo, hafciarstwo, bednarstwo, sitarstwo, folklor (śpiew, taniec, gra na skrzypcach). Obecnie prezesem oddziału jest Anna Krzyżanowska.
Klub Twórców Ludowych
Klub Twórców Ludowych przy Krasnostawskim Domu Kultury powstał w 1968 roku. Jego założycielami byli nieżyjący już: Maria Gleń z Krasnegostawu, Wacław Gutowski z Nowin i Czesław Lipa z Fajsławic. Początkowo klub liczył piętnastu członków. Byli to głównie twórcy poezji ludowej. Siedzibą nowo powstałego klubu stał się Krasnostawski Dom Kultury, którego dyrektorem był wówczas Tadeusz Kiciński. Przez lata kolejno urzędujący dyrektorzy KDK (Andrzej Leńczuk, Ewa Jabłońska, Damian Kozyrski) zawsze gościnnie traktowali twórców ludowych.
Klub Twórców Ludowych ma swoją siedzibę w Krasnostawskim Domu Kultury i skupia twórców ludowych głównie z powiatu Krasnostawskiego, ale również z okolic Starego Zamościa, Białopola, Niemiec, Wojsławic, Chełma. Zrzesza obecnie ponad 110 twórców z następujących dyscyplin: poezja, plastyka obrzędowa (palmy, pisanki) i zdobnicza (wycinanki, ozdoby choinkowe), malarstwo, rzeźba, plecionkarstwo, hafciarstwo. Od 2019 r. przewodniczącą Klubu jest Marta Dolepska.