POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Znakomite chóry wystąpią w Krasnymstawie!
Krasnostawski Dom Kultury i Rada Duszpasterska przy Parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie zapraszają 5 listopada o godz. 16.00 na spotkania chóralne „Con Amore”.
Wydarzenie jest częścią przeprowadzanego przez KDK projektu „Kultura z Wami!”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017”. Inicjatorką wydarzenia jest Pani Grażyna Majchrowicz. W kościele pw. św. Franciszka Ksawerego wystąpią dwa chóry z Lubelszczyzny: Pueri Cantores Lublinenses i Tarna-Vox. Wstęp wolny!
Archidiecezjalny chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses został powołany w 2015 roku. Chór ma swoją siedzibę przy parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. „My nie koncertujemy, my modlimy się śpiewem”- tak określa istotę działalności chóru jego założyciel i dyrygent ks. Attila Honti, który posiada wykształcenie muzyczne w zakresie śpiewu, dyrygentury, gry na organach. Jest absolwentem muzykologii KUL. Pueri Cantores, nawiązując do wielowiekowej tradycji chórów chłopięcych w kościołach, wykonuje śpiewy podczas uroczystych liturgii. W 2015 roku podczas Kongresu Pueri Cantores w Poznaniu został włączony do zrzeszenia w Polskiej i Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores. Obecnie chór liczy 70 osób i stale pojawiają się nowi kandydaci, od których wymaga się nie tylko dobrego słuchu muzycznego i czystego głosu, ale też umiejętności śpiewania w języku łacińskim. Tradycją stały się coroczne warsztaty i rekolekcje dla chórzystów na Węgrzech.
Tarna-Vox powstał przed czterema laty i działa przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Gminy Tarnawatka. Dyrygentem zespołu jest Wiesława Grabek-Woś, absolwentka Wydziału Wokalno- Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, wokalistka, obecnie nauczycielka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu. Tarna-Vox to amatorski zespół a capella, skupiający ludzi w różnym wieku, budujący swoją tożsamość w oparciu o muzykę śp. Józefa Przytuły, wieloletniego dyrygenta Polskiej Orkiestry Włościańskiej w Zamościu, której solistką była Wiesława Grabek-Woś. W stale powiększającym się repertuarze chóru znajdują się utwory patriotyczne, religijne i żartobliwe - oparte na muzyce ludowej, a ostatnio też rozrywkowej. Tarna-Vox koncertował w wielu miejscach w Polsce i poza jej granicami, m.in. w Bułgarii, na „Balkan Folk Fest”, otrzymał tytuł „The best of the best”, czyli chóru „Najlepszego z najlepszych”, a w lipcu tego roku uczestniczył w Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w czeskiej Pradze.
Program spotkań chóralnych „Con amore”:
Chór Tarna-Vox – dyrygent Wiesława Grabek-Woś
- 1. Vergin tutto amor (Francesco Durante)
- 2. Siyjahamba (pieśń afrykańska)
- 3. Partyzanci (pieśń partyzancka)
- 4. W Pikutkowie (pieśń legionowa)
- 5. Żaby (Karol Namysłowski, opr. Józef Przytuła)
- 6. Wśród wiosny (Karol Namysłowski, opr. Józef Przytuła)
- 7. Alleluja (Leonard Cohen)
- Kwiaty mojej ziemi (Ryszard Badach, opr. Józef Przytuła)
Pueri Cantores Lublinenses – dyr. ks. Attila Honti, organy Małgorzata Skwarzyńska
- 1. Benigne fac Domine z Miserere (Johann Adolf Hasse)
- 2. Benedictus sit Deus KV117 (Wolfgang Amadeus Mozart)
- 3. Lacrimosa z Requiem (Wolfgang Amadeus Mozart)
- 4. Rorate caeli (Grzegorz Gerwazy Gorczycki)
- 5. Cantate Domine (Giovanni Pitoni)
- Missa dominicalis (ks. Antoni Hlond Chlondowski): Kyrie, Gloria, Sanctus, Agnus Dei
- Alleluja z Oratorium Mesjasz (Georg Fridrich Haendel)