POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Dziady Jesienne ponownie w KDK
Dnia 27 października o godz. 18:00 w Krasnostawskim Domu Kultury odbędzie się finał kolejnej odsłony wydarzenia „Dziady Jesienne”. To efekt realizacji przez Karolinę Gołębiowską (Krasnostawski Dom Kultury, Stowarzyszenie Pod Napięciem) projektu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura”.
Głównym punktem wieczoru będzie przedstawienie teatralne „Dziady Jesienne”. Przygotowany przez Stanisława Kliszcza scenariusz inscenizacji został oparty na literackich opisach święta Dziadów i tekstach związanych z tematyką przemijania. Aktorami będą uczniowie szkół z powiatu krasnostawskiego oraz przyjaciele KDK. Po przedstawieniu prelekcję pt. „Przekaz międzypokoleniowy – Czy to, co było ma wpływ na nasze zdrowie i życie?” wygłosi Monika Semczuk-Sołek (Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej, Polska Federacja Psychoterapii). Na zakończenie zaplanowano „Dziadowską ucztę". Będzie można na niej spróbować potraw kuchni słowiańskiej: powałek, dziadów – ciastek z buraka cukrowego oraz gołąbków z różnymi rodzajami nadzienia. W/w specjały powstaną na warsztatach kulinarnych, które zostaną przeprowadzone się w dniach 23-26 października, (od godz.16:30) w siedzibie KDK.
Zadaniem poszczególnych części przedsięwzięcia jest uwypuklenie roli kultury i tradycji ludowej, jako istotnych elementów budowania tożsamości lokalnej. Druga edycja „Dziadów Jesiennych” to kontynuacja wcześniejszych, opartych na podobnej idei wydarzeń realizowanych przez Krasnostawski Dom Kultury i Stowarzyszenie Pod Napięciem. Impulsem do ich przygotowania był sukces widowiska „Palinocka pod Światowidem”.
Październikowe wydarzenie to część projektu „Młodzi Lubią Kulturę. Lubelska Sieć Edukacji Kulturalnej” realizowanego przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura”. Strategicznym celem programu jest pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury do kształtowania cenionych społecznie umiejętności i postaw, m.in. kreatywności, innowacyjnego działania, współpracy, zaufania, kompetencji medialnych oraz komunikacyjnych.