POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Teatr Polska znów w Krasnymstawie!
Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na kolejny sezon z „Teatrem Polska”. W tym roku rozpoczniemy 2 września o godz. 18:00 od spektaklu „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” w wykonaniu Teatru im. Juliusza Osterwy z Lublina. Bilety w cenie 25 zł (20 zł ulgowy) do nabycia w kasie KDK i na stronie www.bilety.krasnystaw.pl.
Spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka to sztuka oparta na książce Ziemowita Szczerka pod tym samym tytułem. Szczerek w swoim cyklu beletryzowanych reportaży z podróży na Ukrainę rozprawia się z wszelkimi stereotypami, w które przez lata (a może i wieki) obrósł ten kraj w oczach Polaków. Kpi z naszego poczucia cywilizacyjnej wyższości, wszelkich sentymentów i resentymentów, obnażając przy okazji to, co stało się z obydwiema nacjami przez lata panowania komunizmu.
W spektaklu wywiedzione z reportaży Szczerka opowieści młodych Polaków, którzy z plecakami przemierzają Ukrainę w poszukiwaniu „cudów i niesamowitości”, raz po raz osuwają się w groteskę i absurd, nie tracąc przy tym nic z ostrej obyczajowej obserwacji. Historie te mogą stanowić pretekst zarówno do znakomitej scenicznej zabawy, jak i próby głębszego spojrzenia na nas i naszych sąsiadów, z którymi łączy nas więcej, niż to na co dzień sobie uświadamiamy.
„Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” potrwa 170 minut. Spektakl jest skierowany do widzów dorosłych. W obsadzie znaleźli się: Halszka Lehman, Marta Ledwoń, Marta Sroka, Daniel Dobosz, Przemysław Gąsiorowicz, Paweł Kos, Janusz Łagodziński, Krzysztof Olchawa, Wojciech Rusin, Daniel Salman. Za realizację odpowiadają: Michał Kmiecik - adaptacja, Iga Słupska, Szymon Szewczyk - scenografia i kostiumy oraz Jacek Grudzień - muzyka.
Przypomnijmy, że program „Teatr Polska” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na celu ułatwianie dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.
Szczegóły kolejnych spektakli z cyklu „Teatr Polska” będziemy Państwu przedstawiać na bieżąco.