POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Palinocka Pod Światowidem 2017
Stowarzyszenie Pod Napięciem i Krasnostawski Dom Kultury zapraszają 17 czerwca o godzinie 19.00 na „Palinockę Pod Światowidem - Sobótki Krasnostawskie 2017”. To już trzecia edycja imprezy, poprzez realizację, której chcemy umożliwić mieszkańcom Krasnegostawu i okolic uczestnictwo w tradycyjnych „Sobótkach” oraz pokazać nową formę wydarzenia plenerowego, nawiązującego jednocześnie do dawnych regionalnych zwyczajów. Ubiegłoroczna „Palinocka” została entuzjastycznie przyjęta przez uczestników, którzy już wtedy pytali nas o kolejną odsłonę imprezy.
„Palinocka”, która i tym razem odbędzie się na terenie przy ul. Zaułek Nadrzeczny jest apolityczna i nie ma charakteru religijnego. Skupiamy się na walorach edukacyjnych, historycznych i kulturalnych. Głównym celem inicjatywy jest upowszechnienie w sposób przyjazny zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom wiedzy o tradycyjnej obrzędowości ludowej. Ponadto chcemy przyczynić się do popularyzacji, ochrony i dokumentacji autentycznych, często zapomnianych zjawisk, wytworów, obyczajów wywodzących się lub inspirowanych kulturą tradycyjną związaną z Krasnymstawem i jego regionem etnograficznym.
W tym roku w ramach „Palinocki” przygotowaliśmy dla Was m.in.:
● Koncerty zespołów:
✓ Fifidroki
Alternatywni, folkowi, punkowi i ludowi. Pozagatunkowi, bo liczy się energia. Do tego elektryczni i elektroniczni. Muzyka Fifidroków ma swoje źródła w śląskich kominach, beskidzkich polach, ukraińskich wsiach, żydowskich kibucach i zakazanych dzielnicach śląskich miast. Ich muzyka jest równie agresywna i brudna, co balladowa i baśniowa. Nie ma gatunku, który jasno opisuje muzykę Fifidroków, tak jak nie ma piosenki Fifidroków, która mieści się w danym gatunku. Są natomiast słuchacze, którym brak kategorii nie straszny i którzy doceniają zawartość muzyki w muzyce. To dla nich grają Fifidroki.
✓ The Broken Knife
Zmiany w programie „Palinocki"! Zamiast Nocnych Żuli zagrają młodzi i obiecujący The Broken Knife.
Zespół powstał we wrześniu 2016 roku. Tworzą go Roksana Kostrzewska (wokal), Oktawian Gajewski (perkusja), Patryk Szymiło (gitara basowa)
Kamil Szałacha (gitara), Kuba Magdziak (gitara). Wykonują muzykę z pogranicza hard rocka i metalu. W styczniu 2017 roku nagrali składającą się z trzech utworów debiutancką epkę. Na koncertach wykonują głównie autorskie kompozycje. Opisują w nich przeżycia, emocje, które towarzyszyły im na różnych etapach życia, ale nie tylko. Starają się być jak najbardziej prawdziwi i oryginalni. Poważnie myślą o karierze muzycznej. Na koncie mają m.in. występy na tegorocznej „Zamojskiej majówce" i przeglądzie „Eksplozja".
✓ Domy Towarowe
Domy Towarowe w równym stopniu inspirują się muzyką punk, jak i industrial. Nie grają, ani nie śpiewają. Interesuje ich robienie ciężkostrawnego hałasu z niepopularnym przekazem. Wpisywanie się jednak w jakiekolwiek nurty czy ideologie uważają za stratę czasu. „Nic nie jest tylko czarne lub białe, najczęściej jest szare” – twierdzą artyści.
● Harce:
✓ Fireshow w wykonaniu teatralnej „Grupa Liczi” z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie;
„Grupa Liczi” - pierwsza w Krasnymstawie grupa zajmująca się fireshow, powstała w wyniku realizacji projektu artystyczno-animacyjnego „Okno na teatr”. Wielokrotnie nagradzana m.in. przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jej przedstawienia zwracają uwagę na problemy nietolerancji, rasizmu, antysemityzmu, i uprzedzeń. Występuje głównie w małych miejscowościach, gdzie dostęp do wydarzeń kulturalnych jest utrudniony. Brała udział także w większych imprezach tj. „Chmielakach Krasnostawskich”, konferencji Pokonać Smoka w Lublinie czy na Międzynarodowym Festiwalu Śladami Singera w Tyszowcach.
✓ Prezentacje grupy rekonstrukcyjnej Drużyna Grodów Czerwieńskichm.in. polowanie na borsuka, poszukiwanie kwiatu paproci, skoki przez ognisko, rzucanie podkową, konkurs z trombitą;
● Widowiska obrzędowe:
✓ Rozpalanie ognia;
✓ Puszczanie wianków;
✓ Poszukiwanie kwiatu paproci;
✓ „Mit o Ognistym Ptaku”;
● Uliczkę Kupiecką:
✓ Ozdoby i inne pamiątki z „Palinocki";
✓ Wyroby wikliniarskie;
✓ Rękodzieło;
● Wikt:
✓ Koło Gospodyń Wiejskich z Borunia;
✓ Browar „Jagiełło”;
✓ Kuchnia starodawna;
✓ Kipikompot (u Szeptunki);
✓ Ziemniaki palinocne;
● Opierunek:
✓ Pole namiotowe;
✓ Bieżąca woda;
✓ Ogniska kupalne;
● Bawialnię:
✓ Huśtawki Dobrochoczego;
✓ Warsztat wyplatania wianków;
✓ Loteria Fantowa;
✓ Eko-klocki.
Przybywajcie 17 czerwca o godzinie 19.00! Przy wjeździe na Zaułek Nadrzeczny czekać będzie na Was Światowid, a drogę wskażą Świetla!