POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Festiwal „Kręćmy film!” w KDK
Pierwsza edycja Festiwalu „Kręćmy film!”, zorganizowana przez MDKF „Iluzjon” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury, odbyła się 6 i 7 kwietnia 2017 r.
W czasie Gali Finałowej festiwalu 7 kwietnia w Sali Widowiskowej KDK podsumowano XV Powiatowy Konkurs Filmowy „Inspiracje Filmoteką Szkolną” oraz 6. edycję letniego projektu „Kręćmy film!”. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Starosta Krasnostawski Janusz Szpak oraz przedstawiciel Rady PF DKF Piotr Kotowski. Patronat medialny objęła Telewizja Akademicka TV UMCS. Konkurs ma na celu popularyzowanie Filmoteki Szkolnej a także szerzenie kultury filmowej wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na uroczystą galę przybyli: Janusz Szpak – Starosta Krasnostawski, Henryk Czerniej – Wicestarosta Krasnostawski, Grzegorz Emanuel – aktor i reżyser teatralny, opiekun artystyczny letniego projektu „Kręćmy Film!”, Małgorzata Sandecka – producentka filmowa, Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej, Piotr Kotowski – organizator Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Edward Kawęcki – Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw, Damian Kozyrski – Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury, Marek Majewski - Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego, dyrektorzy oraz przedstawiciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W swoim wystąpieniu Starosta Krasnostawski Janusz Szpak dziękował za zaangażowanie w realizację zarówno Powiatowego Konkursu Filmowego, jak i letniego projektu „Kręćmy film!” Ewie Magdziarz, Piotrowi Kotowskiemu i Grzegorzowi Emanuelowi. Starosta w imieniu organizatorów zaprosił już na kolejną - 16. edycję konkursu filmowego, ponieważ projekty filmowe II LO wpisały się na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych społeczności lokalnej.
Uczestnicy 15. edycji konkursu przygotowali prace w jednej z trzech kategorii: praca filmowa, fotograficzna, fotokast, plakat oraz scenariusz filmowy. Zaproponowane kategorie spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Na konkurs zgłoszono 85 prac wykonanych przez 96 uczniów. Szkoły, z których nadesłano prace, to: gimnazja z Kielc, Małochwieja Dużego, Siennicy Nadolnej, Krupego, Rejowca, III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie oraz szkoły z Krasnegostawu: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum Społeczne, Gimnazjum Specjalne nr 2, I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 oraz II Liceum Ogólnokształcące. Wyniki konkursu zostały przedstawione przezEwę Magdziarz w zastępstwie przewodniczącego jury Tadeusza Kicińskiego (plakat filmowy) oraz przez przewodniczących jury Piotra Kotowskiego (praca filmowa, fotograficzna, fotokast) i Grzegorza Emanuela (scenariusz filmowy). Pierwszą nagrodę w kategorii praca filmowa, fotograficzna, fotokast zdobyli Jakub Kopańko i Filip Rybczyński z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie za film „Dulce et decorum est pro patria mori” oraz Anna Jakubowska z III Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie za film „Winni”. W kategorii plakat filmowy I miejsce zajęły Urszula Lasota z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie (plakat do filmu „Siedem kobiet w różnym wieku” w reż. Krzysztofa Kieślowskiego) oraz ex aequo Paulina Duda (plakat do filmu „Urząd” Kieślowskiego)i Aneta Madej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krasnymstawie (plakat „Siedem kobiet w różnym wieku”). W kategorii scenariusz filmowy I nagrodę otrzymały Julia Pasieczna z Gimnazjum w Siennicy Nadolnej (praca „Czas”) i Ilona Kalamon z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie (scenariusz „Miraże”).
Następnie Starosta Janusz Szpak i Dyrektor II LO Anna Antyga wręczyli podziękowania nauczycielom – opiekunom, organizatorowi festiwalu, jury Powiatowego Konkursu Filmowego, opiekunom projektu „Kręćmy film!” oraz sponsorom. Dyrektor w wystąpieniu podkreśliła, że w projekty filmowe organizowane przez II LO angażują się zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy i Pracownia Filmoteki Szkolnej inspirują do twórczego działania i rozwijania pasji kolejne roczniki uczniów nie tylko z „Norwida”, ale także z całej Polski.
Podsumowania 6. edycji letniego projektu „Kręćmy film!” dokonał Grzegorz Emanuel. Opiekun artystyczny przedstawił ekipę uczniów zaangażowanych w pracę nad „Dekalogiem”. Następnie obejrzano spoty reklamowe PF DKF, Filmoteki Szkolnej i Skrytykuj a także spot reklamowy XV Powiatowego Konkursu Filmowego przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Po pokazie filmu „Dekalog”, który zdobył III nagrodę na UFF w Lublinie, odbył się pokaz filmów laureatów Jakuba Kopańki i Filipa Rybczyńskiego oraz Anny Jakubowskiej. Nagrodzone plakaty z dwóch grup wiekowych zostały wyeksponowane w holu KDK.
W programie festiwalu znalazły się także imprezy towarzyszące. Pierwszego dnia odbył się przegląd filmów zrealizowanych w ramach pięciu edycji letniego projektu „Kręćmy film!”. Uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 4, z II LO oraz mieszkańcy Krasnegostawu obejrzeli w sali widowiskowej KDK filmy: „Jestem tu” (2011 r.), „Królewna” (2012 r.), „To, czego nie widać” (2013 r.), „Koniunkcja” (2014 r.), „Pewność” (2015 r.). Drugiego dnia festiwaluodbyły się „Spotkania z Filmoteką Szkolną”. Uczestnicy XV Powiatowego Konkursu Filmowego i ich opiekunowiespotkali się w sali widowiskowej KDKz lokalnym liderem Ewą Magdziarz, która przedstawiła aktualności Filmoteki Szkolnej i zaprezentowała działania filmowe realizowane w II LO. Następnie odbyły się warsztaty „Inspiracje Filmoteką Szkolną - analiza prac filmowych, fotograficznych, fotokastów” prowadzone przez Piotra Kotowskiego, który wnikliwie ocenił młodych twórców i udzielił im cennych wskazówek. Po pokazie prac konkursowych odbyła się prezentacja pracy z projektu „Filmowe lato w Olsztynku” nadesłana przez Magdalenę Rudnicką - liderkę Filmoteki Szkolnej. Po gali finałowej w Pracowni Filmoteki Szkolnej w II LO odbyły się warsztaty „Letni projekt Kręćmy film!” prowadzoneprzez Grzegorza Emanuela, Małgorzatę Sandecką i Ewę Magdziarz. W czasie spotkania przygotowującego do kolejnej edycji projektu planowano pracę związaną z opracowaniem scenariusza i przydziałem obowiązków w ekipie filmowej, która będzie realizowała film w lipcu 2017 r.
Za organizację festiwalu odpowiedzialne były Ewa Magdziarz i Joanna Szufnara. W prace organizacyjne włączyli się także Anna Antyga - Dyrektor II LO i pracownicy Beata Pasik, Katarzyna Smerdel, Dorota Mąka, Andrzej Ziarko a także uczniowie Justyna Czuba, Paweł Piątkowski, Karol Sawczuk, Bartłomiej Magdziarz, Katarzyna Kurek, Kinga Żelisko, Klaudia Chęć, Wiktoria Janeczko, Ilona Kalamon, Weronika Gumieniak, Daria Werus, Wiktoria Król.
Sponsorzy festiwalu i projektów filmowych to: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Powiat Krasnostawski, Urząd Miasta Krasnystaw, Stowarzyszenie Filmowe CinéEuropa, Stowarzyszenie „Krasnostawianie”, Stowarzyszenie „Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej”, Krasnostawski Dom Kultury, Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Zagrodzie, „Gazeta Wyborcza”, Czasopismo Artystyczne „Nestor”, Zakład Cukierniczo – Piekarniczy „KAWA”, sponsor indywidualny pan Marek Nowosadzki. Warsztaty w czasie festiwalu zostały zorganizowane w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!” we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Tekst: Ewa Magdziarz - opiekun MDKF „Iluzjon”, lokalny lider Filmoteki Szkolnej