POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
„DK+ Zaproś nas do siebie!”
W październiku i listopadzie Krasnostawski Dom Kultury przeprowadził cykl szkoleń w ramach projektu „DK+ Zaproś nas do siebie!”. Jest to nowe przedsięwzięcie Narodowego Centrum Kultury, które powstało przy współpracy trzech programów działających na rzecz profesjonalizacji sektora kultury: Domu Kultury+, Kadry Kultury i Platformy Kultury. Projekt pomaga animatorom i edukatorom zmierzyć się z realnymi problemami obecnymi w danym środowisku i umiejscowionymi w lokalnym kontekście.
W szkoleniach przeprowadzonych w Krasnymstawie wzięli udział pracownicy instytucji kultury, członkowie NGO-sów, przedstawiciele lokalnego biznesu i grup nieformalnych. Podczas tych trzech dwudniowych spotkań KDK odwiedzili przedstawiciele powiatów: krasnostawskiego, biłgorajskiego, lubelskiego zamojskiego, chełmskiego, opolskiego i lubelskiego. Najsilniej reprezentowani byli: Krasnostawski Dom Kultury, Opolskie Centrum Kultury, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zamojskie stowarzyszenie „Turystyka z pasją”, Artystyczna Stanica Rowerowa z Wierzbicy oraz krasnostawskie biblioteki. Warto podkreślić, że Krasnostawski Dom Kultury był jednym z dwóch podmiotów w województwie lubelskim, gdzie w tym roku projekt realizowano.
W ramach „DK+ Zaproś nas do siebie!” animatorzy pracowali i zgłębiali wiedzę w obrębie następujących tematów: „Edukacja i animacja kulturalna – w poszukiwaniu inspiracji", „Partnerstwo w projekcie", „Diagnoza i ewaluacja działań instytucji". Szkolenia poprowadzili odpowiednio: Alina Hałoń, Rafał Krenz i Tomasz Ignalski. Posłużyli się oni głównie aktywnymi metodami nauczania. Uczestnicy pracowali indywidualnie, w parach, w małych grupach i na forum grupy. Doświadczali określonej sytuacji, analizowali, wyciągali wnioski i określali ich zastosowanie w praktyce. Trenerzy wykorzystali takie metody jak prezentację multimedialną, dyskusję moderowaną, metody graficzne, dramę, zabawy ruchowe, a nawet spacer. Oprócz zagadnień stanowiących program szkoleń, prowadzący przybliżyli także programy MKiDN i NCK z zakresu animacji i edukacji kulturalnej, w tym „Bardzo Młodą Kulturę” i „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne”.
Podczas szkoleń nawiązano nowe znajomości i kontakty. Wierząc zapewnieniom, jakie padły w trakcie i tuż po spotkaniach z ust uczestników, przyniosą one nowe partnerstwa i pogłębią współpracę wśród funkcjonujących w regionie podmiotów działających w dziedzinie kultury. Nie ulega wątpliwości, że w realizacji tych założeń pomogą umiejętności nabyte podczas projektu „DK+ Zaproś nas do siebie!”.