POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
„Pyza na polskich dróżkach” w KDK
Krasnostawski Dom Kultury zaprasza w poniedziałek 29 sierpnia na pierwszy spektakl w ramach nowego sezonu programu Teatr Polska. Będzie to skierowana do dzieci „Pyza na polskich dróżkach” w wykonaniu Teatru im. H. Ch. Andersena z Lublina. Sztuka zostanie wystawiona dwa razy, o godzinie 10.00 i 16.00. Bilety w cenie 5 zł do nabycia w Kasie KDK od 26 sierpnia 2016 r.
„Pyza na polskich dróżkach” w reżyserii Daniela Arbaczewskiego to propozycja dla tych naj-naj-najmłodszych. Spektakl jest daleką, plastyczno-muzyczną wariacją na temat znanego wszystkim poematu Hanny Januszewskiej. Tytułowa Pyza zabierze widzów na ścieżki, na których sama stawia pierwsze kroki i gdzie nasi mali widzowie mogą spotkać bogaty podwórkowy zwierzyniec. Każde spotkanie ze zwierzakiem to jednocześnie spotkanie z ludową piosenką i z polskim folklorem. Wszystko w formie zabawy teatralnej, teatru interaktywnego, w którym nasi naj-naj-młodsi widzowie i ich rodzice, siedzący wraz z aktorami na scenie mogą wpływać (dosłownie!!!) na przebieg i tempo spektaklu. To, czy uda się nam pogłaskać wszystkie spotkane przez Pyzę zwierzaki zależy od Was! Uwaga! Miejsca na spektakl nie są numerowane. Wszyscy widzowie siedzą na scenie, na miękkiej podłodze, razem z aktorami. Przed wejściem na spektakl wszyscy widzowie zdejmują buty.
Opiekę muzyczną i patronat honorowy nad spektaklem objął Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego. „Pyza na polskich dróżkach była prezentowana na festiwalach w Turcji (Mardin), Finlandii (Kangasala) i Ukrainie (Kijów) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” 2015 w Rzeszowie.
Tego samego dnia bezpośrednio po zakończeniu spektakli Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie przeprowadzi warsztaty edukacyjno – teatralne pn. „Rodzinne podróżowanie”. Prowadzącą zajęcia będzie Małgorzata Adamczyk. Liczba uczestników warsztatów to widzowie spektaklu – 50 osób – dzieci w wieku od 3 do 5 lat i rodzice.
Celem programu „Teatr Polska” jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.
„Teatr Polska” organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl.