POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Nagroda Kamieńskiej dla Mariana Janusza Kawałko
Dnia 20 kwietnia 2016 r. o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XXII edycji Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej na najlepszy zbiór poezji Województwa Lubelskiego wydany w 2015 roku. W tym roku o nagrodę ubiegało się 16 tomików wierszy wydanych przez 10 wydawnictw.
Spotkanie powitaniem przybyłych gości rozpoczął Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury Damian Kozyrski. Następnie głos zabrała Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz, która pogratulowała autorom zgłoszonych książek wrażliwości i odwagi w "obnażaniu duszy". Po niej, moderujący spotkanie Stanisław Kliszcz, zaprosił zebranych do zapoznania się ze słuchowiskiem poetyckim złożonym z wierszy Anny Kamieńskiej pt. ,,Domy dzieciństwa”. Audycji zrealizowanej przez Polskie Radio towarzyszył pokaz starych zdjęć Krasnegostawu i okolic.
W dalszej kolejności przedstawiono ideę ,,Gry miejskiej – Kamieńska”, która od tego roku będzie integralną częścią kolejnych edycji konkursu. Jej pierwsza odsłona została rozegrana 18 kwietnia na terenie Krasnegostawu. Celem akcji było przybliżenie młodzieży postaci urodzonej w Krasnymstawie Anny Kamieńskiej, popularyzacja jej twórczości, a także kształtowanie aktywnej postawy wobec dziedzictwa literackiego i kulturowego. W grze wzięło udział jedenaście trzyosobowych zespołów reprezentujących szkoły z powiatu krasnostawskiego. Postawione przed nimi zadania, ułożone zostały w logiczną trasę wyznaczoną śladami Anny Kamieńskiej. Gra łączyła różne formy aktywności - od sprawnościowych przez artystyczne po multimedialne. Najlepsi okazali się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Krasnymstawie. Zwycięstwo przypadło „Drużynie C.K.", drugie miejsce zajęli „Leonardo i Donatello" z tej samej szkoły, trzecie ex aequo przypadło „Atomówkom" (także z „Norwida") i drużynie „Panowie" z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie. Pomysłodawca gry Stanisław Kliszcz podkreślił bardzo wyrównany poziom drużyn. Dodał, że rozgrywka przebiegła w atmosferze zdrowej rywalizacji, łączącej zabawę z edukacją.
Nagrody ufundowane przez Krasnostawski Dom Kultury, Urząd Miasta Krasnystaw i Czasopismo Artystyczne ,,Nestor” zwycięzcom ,,Kamieńskiej" wręczyli: Burmistrz Hanna Mazurkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Edward Kawęcki, Dyrektor KDK Damian Kozyrski i Redaktor Naczelny „Nestora” Andrzej Misiura.
Kolejnym punktem programu była prezentacja nadesłanych tomików i ich autorów. Krótkie noty biograficzne oraz wybrane fragmenty wierszy odczytał Stanisław Kliszcz. Recytacji towarzyszyła wizualizacja z okładkami zbiorów, z których zostały zaczerpnięte.
Następnie odbyła się najważniejsza część wieczoru czyli odczytanie werdyktu. Jury, w skład którego weszli: Ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski (pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, laureat XII edycji Konkursu), Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie) i Henryk Radej (polonista, publicysta, recenzent, redaktor książek poetyckich) po wnikliwej lekturze nadesłanych na konkurs tomików poetyckich postanowiło nagrodą główną uhonorować tomik Mariana Janusza Kawałko „Biały Kruk” wydany przez Wydawnictwo VEDA Sp. z o. o. z Warszawy. ,,Jury urzekł tom poezji, który wymaga od czytelnika szerokiego spektrum znajomości kultury - tak humanistycznej, jak i z zakresu nauk ścisłych, któremu nieobca jest realistyczna, jak i magiczna wizja świata, w którym poeta niezwykle sprawnie czerpie z dziedzictwa kulturowego tak poetyckiego, jak i muzycznego, gdzie kultura dawnych wieków zderza się z percepcją człowieka będącego „białym krukiem” współczesności". Nagrody laureatowi i wydawnictwu wręczyli: Burmistrz Hanna Mazurkiewicz, Dyrektor KDK Damian Kozyrski i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie Małgorzata Antoniak.
W ścisłym finale konkursu znalazły się także tomiki: „Kobieta i chmury” Marty Konarskiej (wydawnictwo Polihymnia), „Poza czasem” Anny Łyczewskiej (wydawnictwo Norbertinum), „Umysł na posyłki i wiersze na przechadzki” Wojciecha Dunina – Kozickiego (wydawnictwo Koziara Tararara - Jarosław Koziara) i „Niedokończony poemat” Marka Gędka (wydawnictwo Norbertinum).
W protokole jury przeczytać możemy, że "teksty poetyckie, zgłoszone na konkurs, były bardzo zróżnicowane. Od fraszek począwszy, poprzez wiersze, piosenki, limeryki, aforyzmy, na poematach skończywszy. Do oceny trafił również tomik, w którym obraz zdominował tekst. Przeważała jednak bardzo osobista liryka, subtelna i intelektualna. W wielu tekstach pojawiały się odniesienia do motywów i wartości chrześcijańskich. Często również pojawiał się motyw miłości, śmierci, a nawet elementy ezoteryki. W wielu tekstach podziwiać nam przyszło erudycję autorów, ich oczytanie, "oswojenie kultury" - dawnej i współczesnej.
Oceniający docenili także wysoką jakość edytorską zgłoszonych zbiorów wierszy: ,,Kilka zgłoszonych tomików wyróżnić można za staranną, przemyślaną i nietypową formę edytorską, która skomponowana z poetyckim słowem, będąca jego odzwierciedleniem lub uzupełnieniem wpłynęła korzystnie zarówno na lekturę wierszy, jak i pozytywne słowa uznania, zarówno pod adresem twórcy, a zwłaszcza wydawcy. Formy publikacji były bardzo zróżnicowane w tej oto materii, bo obok tradycyjnej, acz wysmakowanej formy graficznej (przemyślana okładka konweniująca z tekstem poetyckim, nierzadko operująca skrótem myślowym; barwa okładki również często wprowadzająca w klimat tekstów; dobór koloru papieru i czcionki; rozłożenie tekstu na stronie), wykorzystano tu nowoczesne formy edytorstwa, przejawiające się m.in. w nietypowych formatach czy rodzaju papieru".
Po ogłoszeniu werdyktu krótkie przemówienie wygłosił zwycięzca konkursu Marian Janusz Kawałko. W kilku zdaniach przedstawił mniej znane fakty z życia Anny Kamieńskiej oraz odczytał kilka wierszy z nagrodzonego tomiku.
Na zakończenie Przewodniczący Rady Miasta Edward Kawęcki podziękował Krasnostawskiemu Domowi Kultury i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie za organizację imprezy, która już od ponad 20 lat przyczynia się do promocji poezji, nie tylko na Lubelszczyźnie.
Po części oficjalnej goście mogli spotkać się z laureatem, wziąć autograf oraz porozmawiać o poezji.