POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
VI tom Zapisek Krasnostawskich już jest!
Dnia 1 marca 2016 roku, w 622. rocznicę nadania praw miejskich miastu Krasnystaw miała miejsce uroczysta promocja VI tomu „Zapisek Krasnostawskich”.
Wydarzenie odbyło się w Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury. Uroczystość zainaugurował występ Chóru KDK pod dyrekcją Edwarda Kyca. Następnie nastąpiła seria okolicznościowych przemówień. Rozpoczął ją od powitania gości Dyrektor KDK – Damian Kozyrski. Tym najważniejszym była Burmistrz Krasnegostawu – Hanna Mazurkiewicz. Na promocję przybyli także Wice Przewodniczący Rady Miasta Janusz Rzepka oraz Radni Tadeusz Kiciński i Krystyna Oleśniewicz, Przewodniczący Rady Powiatu Krasnostawskiego – Marek Nowosadzki, Sekretarz Powiatu – Wojciech Hryniewicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Małgorzata Antoniak, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie – Artur Capała (autor dwóch artykułów w nowym tomie), dyrektorzy krasnostawskich szkół, laureaci Złotych Karpi, autorzy tekstów zamieszczonych w Zapiskach, jak również mieszkańcy miasta zainteresowani jego historią.
W dalszej kolejności głos zabrała Burmistrz Hanna Mazurkiewicz. Podziękowała twórcom i autorom tekstów za trud włożony w powstanie książki. Zauważyła, że "Zapiski" to doskonały produkt promocyjny miasta, a eksponowane w nich historyczne dziedzictwo Krasnegostawu przyczynia się do budowania lokalnej tożsamości. Zapowiedziała również, co potwierdził Dyrektor KDK, podjęcie prac nad monografią Krasnegostawu. Ma być ona gotowa w 2019 roku na 625. urodziny miasta. Jej wydawcą będzie Krasnostawski Dom Kultury, a realizacją przedsięwzięcia zajmie się zespół redakcyjny "Zapisek" pod przewodnictwem dr Ryszarda Maleszyka.
Kolejną część programu stanowiło krótkie omówienie przez Dyrektora Damian Kozyrskiego zawartości nowego tomu. Dyrektor poinformował zgromadzonych, że „Zapiski Krasnostawskie” są wydawnictwem zarówno o charakterze regionalnym, jak również naukowym, stąd większości artykułów jest recenzowana. Tom VI składa się z 10 recenzowanych artykułów o charakterze naukowym sporządzonych przez 8 autorów (Konrada Grocheckiego, Artura Capałę, prof. dr hab. Mariusza Korzeniowskiego, Artura Borzęckiego, kpt. Waldemara Serokę, dr Ryszarda Maleszyka, dr Daniela Piekarusia, prof. dr hab. Mariusza Dubaja). Książka zawiera także materiały poza recenzją autorstwa: dr Ryszarda Meleszyka, Honoraty Banach i Andrzeja Miciuły.
W swoim przemówieniu Kozyrski nawiązał do przypadającego na 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, polecając zawarty w „Zapiskach”, a związany z tą tematyką artykuł dr Daniela Piekarusia o Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnymstawie.
Następnie dość emocjonalną i osobistą mowę wygłosił dr Ryszard Maleszyk. Przybliżył w niej swoje relacje z prof. dr hab. Janem Lewandowskim – recenzentem „Zapisek”, który jest związany z Krasnymstawem i posiada znakomitą wiedzę o przeszłości zarówno miasta jak i jego okolic. Podkreślił również, że autorzy „Zapisek” pracują zgodnie z zasadą wyznawaną przez twórcę doktryny indywidualistycznego historyzmu - Leopolda Ranke, mianowicie kładą nacisk na potrzebę wiernego opisywania faktów w swoich artykułach.
Promocję zakończyło wystąpienie prof. dr hab. Mariusza Dubaja – autora artykułu o Ignacym Lipczyńskim. Nakreślił on w kilku zdaniach jego sylwetkę, zachęcając do sięgnięcia po "Zapiski", aby tam zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi życia i działalności tego wybitnego krasnostawskiego muzyka.
Dodajmy, że tom VI „Zapisek Krasnostawskich” jak również dwa poprzednie, których wydawcą jest Krasnostawski Dom Kultury można nabyć w Kasie KDK, w godzinach jej otwarcia oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie, a także, co jest nowością, w serwisie Allegro.