POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Promocja kolejnego tomu Zapisek Krasnostawskich
Dnia 1 marca 2016 r., w 622. rocznicę lokacji Krasnegostawu na prawach magdeburskich, do rąk czytelników trafi VI tom „Zapisek Krasnostawskich” wydany przez Krasnostawski Dom Kultury pod redakcją dr Ryszarda Maleszyka, Marka Nowosadzkiego oraz Artura Borzęckiego.
Wznowione w 2013 r. „Zapiski Krasnostawskie” (tom IV) są kontynuacją wydawanych poprzednio w latach 1994–1996. „Zapiski Krasnostawskie” są wydawnictwem zarówno o charakterze regionalnym, jak również naukowym, stąd większości artykułów jest recenzowana. W tym roku recenzji dokonał prof. dr hab. Jan Lewandowski, który jest związany z Krasnymstawem i posiada znakomitą wiedzę o przeszłości zarówno miasta jak i jego okolic.
Tom VI „Zapisek Krasnostawskich” składa się z 10 recenzowanych artykułów o charakterze naukowym sporządzonych przez 8 autorów z których dwóch posiada tytuł naukowy prof. dr hab. i dwóch tytuł doktora. Tematyka artykułów jest bardzo różnorodna. Pierwszy z nich dotyczy lokalizacji Szczekarzewa, kolejne są opisem obrazów i historii życia starostów krasnostawskich z czasów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dwa artykuły biograficzne dotyczą Ignacego Lipczyńskiego – wybitnego krasnostawskiego muzyka, pedagoga, wieloletniego więźnia hitlerowskich obozów koncentracyjnych oraz krasnostawskiego wikariusza ks. Józefa Bulaka (1909-1997) – także więźnia hitlerowskich obozów koncentracyjnych oraz ofiary represji ze strony Urzędów Bezpieczeństwa. Do tych zagadnień nawiązują kolejne artykuły dotyczące funkcjonowania Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnymstawie oraz realizacji reformy rolnej przez PKWN na terenie gminy Siennica Różana. W nawiązaniu do pamięci o Wielkiej Wojnie nie mogło zabraknąć materiałów historycznych z tego okresu. Jest nim artykuł o Krasnymstawie w latach 1914–1915 w świetle wspomnień oraz publikacja oryginalnej listy poległych żołnierzy w Krasnymstawie i jego okolicach, których nazwiska zidentyfikowano dokładnie 100 lat temu wiosną 1916 r. przed rozpoczęciem prac przy urządzaniu cmentarzy wojennych. Treści historyczne wspomnianych publikacji w części były prezentowane na konferencji regionalnej pt. „Krasnystaw w latach Wielkiej Wojny. 100 lat samorządu miejskiego” zorganizowanej przez Krasnostawski Dom Kultury, Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej w Lublinie oraz Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne O/Krasnystaw. Warto w tym momencie pokreślić, że wymienione instytucje już od 3 lat wspólnie z Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie oraz Miejską Biblioteką Publiczną są stałymi partnerami wspomagającymi wydawcę.
Drugą część treści publikacji wypełniają: artykuł o historii Uczniowskiego Klubu Sportowego „Wodnik Krasnystaw”, wojenne wspomnienia mieszkanki z Chłaniowa uzupełnione o nieznane dotychczas fakty oraz relacja z uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika śp. Jana Czuby w dniu 18 września 2015 r. – bardzo ważnego wydarzenia w życiu mieszkańców Krasnegostawu, a przede wszystkim mieszkańców Przedmieścia Zastawie.
Tom VI „Zapisek Krasnostawskich” można będzie nabyć podczas promocji oraz w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie.