POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
„Ja Cię kocham, a Ty pisz!” rozstrzygnięty
Dnia 13 lutego rozstrzygnięto organizowany już od 9 lat przez Krasnostawski Dom Kultury - Konkurs Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula. Komisja konkursowa w składzie: Judyta Bednarczyk (poetka, pisarka, związana z „Akcentem" i „Lampą”), Mirka Szychowiak (poetka, autorka opowiadań, nominowana do Literackiej Nagrody Nike) oraz Jakub Ptaszyński (pisarz, performer) wybrała zwycięzców w dwóch kategoriach „Dorośli” i „Młodzież”.
Wśród dorosłych I miejsce zajął Łukasz Gamrot z Katowic. Na II pozycji uplasowali się ex aeguo: Anna Piliszewska (Wieliczka) oraz Łukasz Kubacki (Poznań). Dwie równorzędne nagrody za III miejsce przypadły natomiast krasnostawianinowi Konradowi Grocheckiemu i Mirosławowi Kowalskiemu z Mysłowic. Wyróżnieni zostali: Bogdan Nowicki (Świętochłowice), Eliza Paś-Dymitrow (Kraków), Adam Buszek (Kraków), Tadeusz Charmuszko (Suwałki), Bogdan Krajewski (Australia) i Bożena Kaczorowska (Warszawa).
POBIERZ WIERSZE LAUREATÓW - KATEGORIA MŁODZIEŻ
POBIERZ WIERSZE LAUREATÓW - KATEGORIA DOROŚLI
W kategorii „Młodzież” zwyciężyli następujący poeci: I miejsce - Weronika Jaglińska (Mińsk Mazowiecki) II miejsce - Iga Świerżewska (Warszawa), III miejsce - Angelika Krawiec (Nowe Czaple). Wyróżnienia trafiły do Weroniki Krysiak (Rusiec), Juli Kloc (Chełm), Joanny Mrożek (Tarnów), Moniki Karoliny Kwiatkowskiej (Toruń) i Justyny Igielskiej (Grybów).
Nagrody laureatom wręczyli Krzysztof Gałan Sekretarz Miasta Krasnystaw i Damian Kozyrski Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.
Jury konkursu było praktycznie jednogłośne w wyborze zdobywców nagród oraz wyróżnień. Każdy z oceniających miał jednak własne spostrzeżenia, które przytaczamy poniżej.
Judyta Bednarczyk (przewodnicząca): „Pisanie poezji nie jest proste. Wielu z nas pragnie nazywać siebie poetami, ponieważ przelewa na papier często bardzo intymne myśli. Nie jest jednak sztuką samo ich przelanie, lecz ubranie ich w takie kształty i takie zapachy, aby odbiorca nie czuł się osaczony intensywnością wrażeń, ani też zażenowany podwórkowym mimesis. Dla mnie dobra poezja cechuje się oszczędnością. Umiejętnością wyważania symbolu, a także zatrzymania wpół słowa, wtedy, gdy tuż tuż czai się już „oczywistość”, hiperbola, patos. Oto kryteria, którymi kierowałam się podczas lektury nadesłanych na konkurs wierszy. Fakt odnalezienia wśród nich prawdziwych pereł napawa optymizmem”.
Mirosława Szychowiak (członek jury): „Tegoroczne propozycje poetyckie były bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem formy, jak i podejścia do tematu konkursowego. Autorzy akcentowali wyraźnie w swoich tekstach, że „miłość nie jedno ma imię” i sposób poetyckiego wgryzania się w temat – zaowocował bardzo ciekawymi wierszami. Cieszy niezmiernie udział w konkursie autorów młodych, często jeszcze uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Nagrodzone i wyróżnione prace, na wysokim, porównywalnym poziomie, zróżnicowane poetycko – świadczą o dobrej kondycji twórców często jeszcze mało znanych, ale są także sygnałem, że już wkrótce może być o nich głośno”.
Jakub Ptaszyński (członek jury): „Przy wyborze kilku prac nagrodzonych w obydwóch kategoriach, kierowałem się świeżością, polotem i prawdą przekazu, niezależnością, którą cechuje się sztuka. Moja intuicja była dla mnie jedną z wskazówek, jak spośród kilkuset kompletów prac wyselekcjonować tych kilka najciekawszych, zwracałem uwagę również na warsztat i kompozycję utworów”.
Warto zaznaczyć, że w tegorocznym Konkursie pula nagród finansowych wyniosła 1600 zł, a do rywalizacji stanęło 224 poetów z Polski i zagranicy. Cieszy również fakt, że są to twórcy o coraz bardziej uznanych nazwiskach. Tegoroczny zwycięzca Łukasz Gamrot to laureat kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów literackich oraz współzałożyciel grupy poetyckiej „Terry Street”. Teksty publikował m.in. w: „Dzienniku Zachodnim”, „Tyglu Kultury”, „Ex Libris”, „Odrze”, „Neurokulturze” i na antenie „Radia Katowice”. Sukcesami może pochwalić się także druga w kategorii „Dorośli" - Anna Piliszewska. Autorka tomików „Perszerony jesienne” i „Prywatna korespondencja” zajęła m.in. II miejsce w organizowanym przez Krasnostawki Dom Kultury Turnieju Poetyckim O „Chmielakowy Antałek 2012”.