POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Spotkanie z Leszkiem Wójtowiczem
Dnia 7 października 2015 r. w Krasnostawskim Domu Kultury miała miejsce promocja książki Leszka Wójtowicza „Wózkiem do nieba”. Prawie dwugodzinną rozmowę z autorem poprowadził Piotr Sanetra – prezes lubelskiego wydawnictwa „Norbertinum”, wydawca publikacji.
Na spotkanie, które powitaniem gości rozpoczął dyrektor KDK – Damian Kozyrski, stawili się przedstawiciele władz samorządowych: Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw Edward Kawęcki, reprezentujący Urząd Miasta Krasnystaw Radosław Dąbrowski, regionaliści m.in. dr Ryszard Maleszyk i Lucjan Cimek, jak również zwykli pasjonaci historii. Wszyscy wzięli udział w dyskusji, która wykroczyła daleko poza temat przedstawiony w „Wózkiem do nieba”, a są nim głównie losy siostry zakonnej Wandy Longiny Trudzińskiej i siedmiu sierot zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich pod Sahryniem.
Debatowano o słuszności akcji „Wisła”, obecnych stosunkach między narodami wchodzącymi niegdyś w skład II Rzeczypospolitej czy pozycji Polski i Ukrainy na arenie międzynarodowej. Część uczestników spotkania podzieliła się wojennymi wspomnieniami zasłyszanymi od rodziców i dziadków. Fakt pojawienia się książki na rynku, zgromadzeni uznali niemal jednogłośnie za potrzebny i wyrazili nadzieję, że to dopiero początek mówienia prawdy o polskiej historii.
Urodzony w rodzinie o tradycjach patriotycznych zamojski dziennikarz oprócz tytułowej historii, podczas spotkania przytoczył kilka innych obrazujących skomplikowane (do tej pory) stosunki polsko – ukraińskie. Sięgnął mi.in do opowieści dziadka i ojca (żołnierzy AK), własnych reportaży z wizyt na Ukrainie czy relacji świadków mordów dokonywanych przez bandy UPA na Wołyniu i wschodniej Lubelszczyźnie.
Promocja zakończyła się indywidualnymi rozmowami z autorem i podpisywaniem książek. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja innych wydawnictw, które ukazały się ostatnio pod szyldem „Norbertinum”.