POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
CHMIELAKI 2015: 5 KONCERTÓW, KTÓRYCH NIE MOŻESZ PRZEGAPIĆ!
Chmielaki Krasnostawskie to jedna z największych imprez plenerowych w tej części Polski, w której udział dziennie bierze kilkadziesiąt tysięcy miłośników piwa i dobrej rozrywki. Dzięki 45-letniej tradycji Chmielaki Krasnostawskie weszły na stałe do kalendarza imprez kulturalnych w mieście, województwie i Polsce. Są zjawiskiem kulturowym uznanym za charakterystyczne dla regionu. W tym roku jak zwykle na ulicach miasta swoje stoiska wystawiają browary z Polski i zagranicy. Pojawi się też wiele innych atrakcji dla birofili, o których szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie i fanpagu wydarzenia. My, w tym wpisie skupimy się na muzyce. Organizatorzy przygotowali blisko dwadzieścia bezpłatnych koncertów, skierowanych do różnych odbiorców. Występy będą odbywać się na dwóch scenach umiejscowionych na Rynku i obok Krasnostawskiego Domu Kultury. Do programu wróciły przeglądy kapel podwórkowych i ludowych oraz Jazz z pianką (w jego ramach wystąpią Kocin Kociński Trio i Jazz Kres Quintet). Gwiazdami imprezy, odbywającej się w dniach 21-23 sierpnia 2015 roku będą Sylwia Grzeszczak, Afromental i Mesajah. Ponadto zagrają i zaśpiewają: Taraka, Golden Road, Aro Kłusowski, Haust, Marlenat Stangryciuk, Patrycja Stojańska, Hovhannes Aleksanyan i The Beatlmen, a także Meeow, Łona i Weber, Riffertone, Eugeniusz Kowalski i Paulina Przybysz. Tych pięć ostatnich nazw zapiszcie w swoim kalendarzu grubym flamastrem lub tak jak my pogrubioną czcionką! Koncertów tych wykonawców na Chmielakach nie możecie przegapić!
Pierwszym wykonawcą jaki zaprezentuje się na Scenie Rynek podczas 45-tych Chmielaków Krasnostawskich będzie formacja Meeow. Jej koncert odbędzie się w piątek o godz. 18:00. Meeow to zespół eksperymentujący oraz poszukujący w muzyce nowych rozwiązań. Odważnie łączy klasykę i elektronikę. Porusza się głównie w stylistyce jazzowo-ambientowo-trip-hopowej. Oto co pisze o nich Wit Kornealis z czasopisma „Ferment Towarzyski”: „Wybitny konglomerat najlepszych przypraw i krynica niespodzianek w różnokolorowych pudełkach.” W składzie mają m.in. dublet smyczkowy, beatboxera oraz dwóch niezwykle utalentowanych wokalistów. Do tego dochodzą: cajon zamiast perkusji, modulatory głosu oraz elektroniczne wstawki. Meeow na swoim koncie supporty przed takimi artystami jak L.U.C, Marika, Kult czy Fisz/Emade/Waglewski. W swojej krótkiej karierze zespół otrzymał m.in. nagrodę „Tryton” dla największej osobowości artystycznej festiwalu „FAMA 2014″, „Srebrny Wiatraczek” podczas „Zimowej Giełdy Piosenki” w Opolu, był finalistą Festiwalu Młodych Talentów „Nowa Energia 2014″ oraz wziął udział w programie „Must Be The Music”. W Krasnymstawie na pewno nie zabraknie najbardziej rozpoznawalnych utworów formacji: „Chasing The Dragon” i „The Accident”. Meeowtworzą: Maja Szwajcowska (wiolonczela, elektronika),Magda Ślósarz (skrzypce, wokal), Estera Szczypuła (wokal), Michał Warmusz (bas, elektronika),Tomasz Wrzesiński (instrumenty klawiszowe, elektronika, wokal), Vedomyr Aremikh (cajon),Tomasz Leśniakiewicz (beatbox).
Gwiazdą pierwszego dnia 45-tych Chmielaków Krasnostawskich będzie pochodzący ze Szczecina duet Łona i Webber. Raper Adam „Łona” Zieliński i producent Andrzej „Webber” Mikosz zaprezentują się na Scenie Rynek 21 sierpnia o godz. 19:30. Łona i Webber od wielu lat zaliczają się do czołówki polskiego hip-hopu. Ich twórczość często określana jest mianem rapu „inteligenckiego”. Nie oznacza to jednak, że funkcjonują w elitarnej muzycznej niszy. Wprost przeciwnie – tworzona przez nich muzyka cieszy się uznaniem zarówno krytyków, jak i szerokiej publiczności. Łona – ceniony raper, który nie przestaje zaskakiwać zarówno tematyką, jak i formą tekstów oraz Webber – muzyk, kompozytor i producent odpowiedzialny za brzmienie duetu tworzą zgrany, wzajemnie uzupełniający się zespół. Owocem ich współpracy są nietuzinkowe aranżacje. Nie stronią od zabawy słowem. Ich znakiem firmowym są dialogi z odtwarzanymi przez Webbera na gramofonie tekstami i efektami dźwiękowymi. Prezentują nową w polskim hip hopie jakość wykorzystywania języka polskiego na tle unikalnych kompozycje utrzymanych w duchu hiphopowym, nie pozbawionych jednak elementów nowoczesnej elektroniki. Kipiące sceniczną energią występy Łony i Webbera od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Poza ponad 300 koncertami w Polsce, duet odwiedził m.in. Wielką Brytanię, Czechy, Słowację czy Niemcy. Wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem. Prezentowany na koncertach materiał obejmuje cały okres działalności duetu. W Krasnymstawie usłyszymy zarówno „Rozmowę” z debiutanckiej płyty, jak i kultowy już dzisiaj kawałek „Nie pytaj nas” z ostatniego jak do tej pory albumu grupy „Cztery i pół”. Nie zabraknie też ubiegłorocznego singla „Wyślij sobie pocztówkę”, wydanego na praktycznie niespotykanym już nośniku – winylowej pocztówce dźwiękowej. Błyskotliwe rymy, tłuste beaty i odrobina szaleństwa na scenie – to wszystko w chmielakowy piątek!
W chmielakową sobotę o godz. 16:00 na Scenie Rynek wystąpi Riffertone – duet grający muzykę łagodną i przyjemną dla ucha. Muzykę, w której każdy powinien odszukać coś dla siebie, chwilę ukojenia, refleksji… Twórczość Alberta Kokoszewskiego (gitara akustyczna) i Jarosława Krużołka (wokal) przepełniona jest pasją i emocjami. Dzięki temu zwrócili na siebie uwagę jury kilku znaczących konkursów muzycznych w Polsce m.in. „Must Be The Music”, „Zrób Głośniej” czy „Rzeszów Carpathia Festival”. Zespół supportował Mick’a Hucknall’a (Simple Red) oraz Electric Light Orchestra. Wziął również udział w projekcie „Tribute to Michael Jackson Symfonicznie”. Debiutancki, wyprodukowany prze Kubę Badacha album duetu pt. „Someday, Somewhere” to trzynaście melodyjnych, akustycznych kompozycji, dopełnionych ciekawą i przemyślaną warstwą tekstową. Zapewne wszystkie usłyszymy podczas chmielakowego koncertu.
Dnia 23 sierpnia o godz. 16:30 przed chmielakową publicznością wystąpi zespół Eugeniusz Kowalski. Liderem formacji jest finalista telewizyjnego „The Voice Of Poland” – Michał Sobierajski. Zespół stworzony w 2012 roku przez poznańskich muzyków: Michała Sobierajskiego (wokal, klawisze), Fryderyka Szulgita (gitara), Pawła Stachowiaka (gitara basowa) i Andrzeja Koniecznego (perkusja) oscyluje wokół szeroko pojętego soulu i r&b. W brzmieniu poznaniaków słychać również hip-hopowy groove i jazzowe inspiracje. Teksty ich utworów dotyczą przeróżnych aspektów i problemów życia współczesnego człowieka. Przez dziennikarzy muzycznych formacja niejednokrotnie zestawiana była z takimi artystami jak Erykah Badu, Maxwell czy D’Angelo. Podczas swojej krótkiej działalności zespół zdobył m.in. II nagrodę we „Wrocławskim Festiwalu Form Muzycznych” oraz najwyższe uznanie muzyków i dziennikarzy muzycznych w konkursie „Skoda Auto Muzyka”. EK ma na swoim koncie supporty przed Jazzanovą, Lemonem, Dżemem oraz koncerty na żywo w radiowej Trójce i Good Time Radio. Eugeniusz Kowalski zawdzięcza swoją, dość nietypową nazwę postanowieniu, jakie powzięli muzycy. Otóż stwierdzili oni, że nazwą ich kapeli będzie pierwsze słowo, które rzuci im się w oczy. Padło na szyld pewnego zakładu ślusarsko-kotlarskiego.
W niedzielny wieczór o godz. 19:00 na Scenie w Rynku Miejskim wybrzmią pierwsze dźwięki Minimal Setu Pauliny Przybysz. Z towarzyszeniem instrumentów klawiszowych, elektroniki i wokali Marka Pędziwiatra (Night Marks Electric Trio), posługując się loopami, efektami, sterownikami i analogowymi instrumentami, ale przede wszystkim swoim głosem Paulina zaprezentuje najbardziej aktualną selekcję tego co kocha w muzyce. Usłyszymy zatem nowe interpretacje utworów z repertuaru Sistars, Pinnaweli, Rity Pax, Archeo, jak również premierowe kompozycje w niepowtarzalnych, improwizowanych wersjach. Na set złożą się także covery m.in.„Venus as a boy” Björk, „God” Johna Lennona czy „Got ’till it’s gone” Janet Jackson. Projekt Minimal Set to muzyka ograniczona do niezbędnych elementów, oparta w dużej mierze na ascetycznych aranżach. Występy Przybysz i Pędziwiatra stanowią studium niezwykłej wrażliwości. Szczerość intencji artystów pobrzmiewa w każdej nucie, wyczarowując magiczną aurę. Warto sprawdzić!