POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Rozstrzygnięcie XXI Konkursu im. Anny Kamieńskiej
Do tegorocznej XXI edycji Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej wpłynęło piętnaście tomików wierszy, wydanych w ośmiu wydawnictwach, których autorami są poeci Województwa Lubelskiego.
- Lidia Jurkiewicz, Pod niebem źrenicy, Wydawnictwo POLIHYMNIA , Lublin
- Zdzisław Toczyński, Zbiór krótkich opowiadań pisanych nocą, Wydawnictwo Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, Lublin
- Edward Franciszek Cimek, Jesienne głosy słyszę w dali, Wydawnictwo POLIANNA, Krasnystaw
- Adam Świć, 77 Limeryków, Wydawnictwo Konfraternia ,,Kozirynek”, Radzyń Podlaski
- Dorota Chołody, Nic takiego, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz
- Danuta Agnieszka Kurczewicz, Żarówki gasną pod ziemią, Wydawnictwo TAWA, Chełm
- Zofia Nowacka - Wilczek, Czasobranie , Wydawnictwo Drukarnia Liber Duo, Lublin
- Zofia Nowacka - Wilczek, Limeryki, Wydawnictwo Drukarnia Liber Duo, Lublin
- Ks. Paweł Wojciech Maciąg, Testament [Otwarty], Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin
- Anna Czarniecka, Piękno w prostocie, Wydawnictwo POLIANNA, Krasnystaw
- Artur Chlewiński, Przed siatką, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin
- Anna Fornal, Tu i Tam, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin
- Teresa Syta, Czar Roztocza. Lato, Jesień, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin
- Ryszard Smolak, Ukrzyżowane pejzaże, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin
- Ks. Jarosław P. Woźniak, Droga, Rozważania drogi krzyżowej, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin
Jury w składzie: dr Ewa Dunaj (Wydział Humanistyczny UMCS), Adam Kulik (poeta, prozaik, twórca filmów dokumentalnych), Danuta Chwała (polonistka, pedagog), swój werdykt ogłosi 21 kwietnia 2015 r. w Sali Muzycznej Krasnostawskiego Domu Kultury, podczas corocznego rozstrzygnięcia Konkursu.
Imprezę rozpocznie audiowizualna prezentacja o godz. 17:00 w Sali Widowiskowej, podczas której usłyszymy głos Anny Kamieńskiej, patronki Konkursu, zarejestrowany na archiwalnych nagraniach (Wiersze wybrane) z drugiej połowy lat sześćdziesiątych.
Organizatorom udało się zaprosić kilku laureatów z lat poprzednich (min. Jana Henryka Cichosza, Mariana Janusza Kawałko, Krzysztofa Konopę, Zbigniewa Dmitrocę, Pawła Zacharewicza) na panel dyskusyjny pod tytułem ,,Po co komu poezja?’’, który odbędzie się w Sali Muzycznej. W tej rozmowie, prowadzonej przez dr Ewę Dunaj, która będzie próbą zdiagnozowania problemu, zaproszeni laureaci zostaną zapytani o najważniejszy dla nich własny wiersz, dokonają ,,rozbiórki” tego utworu oraz powiedzą o najważniejszym dla nich wierszu Anny Kamieńskiej.
Tegorocznemu Konkursowi towarzyszyć będzie otwarcie wystawy krasnostawskiego malarza Sławomira Tkaczyka pt. „W kolorach, światłach i cieniach” w Galerii KDK. Sławomir Tkaczyk urodził się i mieszka w Krasnymstawie. Maluje od 20 lat, głównie techniką akrylową i olejną. Najczęstszymi tematami jego prac jest martwa natura, czasem pejzaże i kwiaty. W obrazach interesuje go kolor i światło. Inspirują go koloryści: Eibisch, Cybis, Kononowicz, Nacht Samborski, Pągowski oraz Matissé. Swój warsztat doskonalił w Lublinie w pracowni znanego, lubelskiego malarza i pedagoga Macieja Bijasa. Należy do Krasnostawskiego Stowarzyszenia Twórców „Paleta”. Trzykrotnie zdobył I nagrodę w Przeglądzie Rękodzieła i Sztuk Plastycznych organizowanym przez WOK w Lublinie. W 2010 roku został wyróżniony w międzynarodowym otwartym konkursie malarskim przeprowadzonym przez warszawską galerię ,,Zadra”. W listopadzie 2012 jego prace były prezentowane w Chinach w ramach wystawy „Shanghai Art Fair’’. Ekspozycja w Krasnostawskim Domu Kultury jest jego ósmą wystawą indywidualną.