POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Wystawa plakatów teatralnych
Do końca kwietnia w holu głównym Krasnostawskiego Domu Kultury można oglądać wystawę plakatów teatralnych przygotowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
Plakat teatralny w naszym kraju ma bogatą historię. Od prostych afiszy reklamowych ewoluował do rangi dzieła sztuki wystawianego przez galerie i pożądanego przez kolekcjonerów na całym świecie. Przez dziesięciolecia towarzyszył najważniejszym sztukom wystawianym na polskich scenach. To jak teraz wyglądają plakaty teatralne zawdzięczamy latom 60-tym ubiegłego wieku i artystom tworzącym tzw. Polską Szkołę Plakatu. Ich dzieła cechowała aluzyjność, esencjonalność, wyrazistość i ironia. Wyróżniały się malarskim charakterem oraz oryginalnym wykorzystaniem liternictwa. Plakat teatralny jako jedna z niewielu dziedzin sztuki oparł się komercjalizacji, zachowując do obecnych czasów swój artystyczny charakter. Wybitni plakaciści za jego pomocą nie tylko informują o spektaklu, ale też interpretują i dopowiadają jego treść. Odbiorcy ma on pomóc zachować pamięć o przedstawieniach. Jego specyfika sprawia, że dociera również do ludzi, którzy często danej produkcji teatralnej nigdy nie oglądali. Należy podkreślić, że graficy chętnie podejmują współpracę z teatrami, która daje im możliwość twórczego, swobodnego i subiektywnego działania. Największe polskie teatry są mecenasami ich sztuki, a praca dla nich podnosi status twórców.
Ekspozycja w Krasnostawskim Domu Kultury ukazuje współczesny plakat teatralny z lat 2009–2015. Wśród prezentowanych prac znalazły się m.in. plakaty z: Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatru „Łaźnia Nowa” w Krakowie czy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Na wystawę złożyły się prace m.in. Mariusza Grzegorzka, Stanisława Mrożka, Ewy Szczekan czy Aliny Jastrzębskiej. Można obejrzeć plakaty zapowiadające „Ziemie Obiecaną” Władysława Kościelniaka, „Iwonę, księżniczkę Burgundii” Artura Tyszkiewicza, „Otella” Agaty Dudy-Gracz, „Pinokia” Jarosława Kiliana, „Opery za trzy grosze” Pawła Szostaka czy „Konstelacji” Agaty Biziuk .
Na wystawę zapraszamy codziennie w godzinach pracy KDK.