POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
„Niewczesny pogrzeb wierszoroba” najlepszy na Lubelszczyźnie
Tomik poezji „Niewczesny pogrzeb wierszoroba” autorstwa Mariusza Kargula zdobył I miejsce w XVIII edycji Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej na zbiór poezji wydany w roku 2011 przez autorów mieszkających na Lubelszczyźnie.
Uroczysta gala podsumowująca 18 edycję Konkursu odbyła się 22 listopada 2012 r. w Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury. Wśród licznych gości byli m.in. Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec, Zastępca Burmistrza Krasnegostawu Dariusz Turzyniecki i Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw Edward Kawęcki.
Na tegoroczną edycję organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną w Krasnymstawie wpłynęło trzynaście tomików poezji napisanych przez autorów zamieszkałych w Województwie Lubelskim. Jury w składzie Justyna Bargielska, Aleksandra Nizioł i Kazimierz Malinowski po zapoznaniu się nadesłanymi książkami przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
- Nagrodę główną dla Mariusza Kargula z Krasnegostawu za tomik „Niewczesny pogrzeb wierszoroba” wydany przez Wydawnictwo Scripta Manent.
- I wyróżnienie dla Danuty Agnieszki Kurczewicz z Chełma za tomik „Przęsła nie-pamięci” wydany przez Wydawnictwo Tawa.
- II wyróżnienie dla Zbigniewa Koźlińskiego z Nałęczowa za książkę „Tam za rzeką, za mgłą był rodzinny mój dom” wydaną przez Wydawnictwo Norbertinum.
Jury postanowiło również wyróżnić inicjatywę wydawniczą Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Siennickiej w Siennicy Różanej i Agencję Wydawniczo-Promocyjną Scripta Manent.
Uzasadniając werdykt przewodnicząca jury Justyna Bargielska powiedziała „W tomiku Mariusza Kargula urzekł nas dystans i poczucie humoru, z jakim poeta opowiada o sprawach fundamentalnych. Prosty, poufały, komunikatywny język obfituje, gdy trzeba, w stylistyczne fajerwerki.” Natomiast mówiąc o wyróżnieniach Bargielska podkreśliła, że zbiór utworów Danuty Kurcewicz stanowi spójną całość, która napisana z dużą biegłością przenosi czytelnika w mityczny i po części nostalgiczny czas. Obfitujący w zmysłowe doznania styl poetki, a także przemyślana i misterna kompozycja tomu wręcz zauroczyły jury. Kazimierz Malinowski mówiąc o nagrodzie dla Kaźlińskiego podkreślił wszechstronność talentów zaprezentowanych w brawurowym pod względem edytorskim, pięknie ilustrowanym jego obrazami tomie poezji.
Nagrody ufundowane przez KDK laureatom wręczyli Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec, Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury Damian Kozyrski i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie Małgorzata Antoniak.
Podczas rozstrzygnięcia odbyła się również prezentacja Wydawnictwa Norbertinum z Lublina oraz Wydawnictwa Tawa z Chełma.
Po części oficjalnej wszyscy goście mogli przenieść się do krainy łagodności dzięki koncertowi poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu „Jutro”. W czasie ponad godzinnego koncertu można było usłyszeć piosenki Starego Dobrego Małżeństwa oraz poezję Edwarda Stachury i Adama Ziemianina.
Koncert był także okazją do zakupu ciast i cegiełek na wyposażenie placu zabaw dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krasnymstawie. Akcję przeprowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Bliżej Dziecka”.