POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Świąteczny koncert Bogny Kicińskiej " Z Nowego Jorku do Krasnegostawu"
20 grudnia 2014 r. o godz. 19:00 w Krasnostawskim Domu Kultury ze świątecznym koncertem „Z Nowego Jorku do Krasnegostawu” wystąpi wokalistka jazzowa, kompozytorka, aranżerka i skrzypaczka - Bogna Kicińska.
Bogna Kicińska ukończyła Szkolę Muzyczną II stopnia w Krasnymstawie, gdzie urodziła się w 1984 roku. Zamiłowanie do śpiewania, zaprowadziło ją na „Warsztaty Jazzowe” w Puławach. Fascynacja tym gatunkiem muzyki była także impulsem do podjęcia nauki w Policealnym Studium Jazzu w Warszawie w klasie Janusza Szroma. Z nim oraz Bogdanem Hołownią miała zaszczyt współpracować przez dwa lata. Równolegle zaczęła naukę na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczyła się w klasie Lory Szafran, a później Agnieszki Wilczyńskiej. W 2007 roku zaczęła studia magisterskie na tej samej uczelni u Grzegorza Karnasa, które ukończyła w roku 2009 z wynikiem celującym.
Talent Bogny został doceniony na „Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość 2005″, których została laureatką. Kolejnym jej sukcesem było zdobycie głównej nagrody na festiwalu„Nadzieje Warszawy 2007″. W sierpniu 2008 roku zajęła drugie miejsce na „Międzynarodowym Konkursie Jazzowym dla Muzyków Śpiewających” w Żorach. Jest również laureatką „Konkursu Standardów Jazzowych Siedlce 2009″. Z powodzeniem występowała na festiwalu „Smart Jazzpol Festival”. Wartym podkreślenia osiągnięciem jest także zdobycie przez nią wraz z Kubą Cichockim nagrody głównej na „XLI Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Złota Tarka Iława 2011″.Oprócz koncertów w Polsce zagrała na Ukrainie w ramach „Jazz Bez Festival” w grudniu 2008 roku, a w maju 2009 roku wystąpiła na rynku we Lwowie oraz poprowadziła warsztaty dla ukraińskiej młodzieży. Do doświadczeń, które poszerzyły jej horyzonty muzyczne zaliczyć możemy współpracę z warszawskim big bandem Akwarium, a także udział w spektaklu muzycznym „Moniuszkowo” z pieśniami Stanisława Moniuszki w nowoczesnych aranżacjach. Bogna jest także autorką muzyki do spektaklu„Chata za wsią” zrealizowanego przez Teatr Pokoleń.
Obecnie wokalistka mieszka w Nowy Jorku, gdzie ukończyła Aaron Copland School of Music. Jej debiutancka płyta „The Maze” ukazała się 15 października 2014 roku. W zakorzenionej w jazzie twórczości Bogny można usłyszeć elementy muzyki klasycznej, latyno-amerykańskiej, soulu, gospel czy polskiego folku. Płyta „The Maze” składa się zarówno z autorskich kompozycji jak i jazzowych standardów. Znalazły sie na niej m.in. “You’re Everything” Chicka Corea czy “Speak Low” Kurta Weila. W dużej części abumu Kicińska wykorzystuje wokalną technikę scatu, traktowaną tutaj jako kolejny instrument. Dodać należy, że „The Maze” została nagrana we współpracy ze znakomitymi muzykami m.in. Johnem Benitezem, Mateuszem Smoczyńskim, Kubą Cichockim, Edwardem Perezem oraz Colinem Stranahanem. Mixu dokonał zdobywca dwóch nagród Grammy – Dave Darlington. Album został pozytywnie oceniony m.in. przez „Rzeczpospolitą”, portale „Na Temat”, „Longplay”, „Polish Jazz” czy blog Adama Borucha.
Poza solową działalnością, Bogna bierze udział w innych muzycznych projektach. Ma na koncie współpracę z Hyuna Park Trio, Gabrielem Guerrero czy Rafałem Sarneckim. Jej wokalny udział na płycie tego ostatniego –„Cat’s Dream” został dostrzeżony przez opiniotwórczy magazyn „Jazz Forum”. W recenzji płyty Konrad Żywiecki pisze o lekkości i swobodzie z jaką Bogna traktuje karkołomne aranże. Sprzyjająca okoliczność, aby przekonać się o tym na własne uszy nadarzy się już 20 grudnia. W zaprezentowaniu brawurowych wokaliz i szerokich możliwości głosu Bogny pomoże zespół w składzie: Jan Smoczyński – piano, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Wojciech Pulczyn – kontrabas, Sebastian Frankiewicz- perkusja. Start o godz. 19:00. Zapraszamy! Wstęp wolny.