POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Wystawa „Gobeliny”
Krasnostawski Dom Kultury serdecznie zaprasza 26 listopada 2014 r. o godz. 11:00 do Galerii KDK na otwarcie wystawy gobelinów wykonanych twórczynię ludową Władysławę Panas-Marczewską.
Władysława Panas-Marczewska urodziła się w 1926 r. w Małochwieju Małym. Tu mieszka i zajmuje się twórczością artystyczną. Pasją jej życia są gobeliny i wykonuje je od lat młodości. Wrażliwa na piękno, kolor i formę, przygotowuje wzory i projekty rysunkowe do swoich prac. W latach 60-tych odbyły się jej pierwsze wystawy - w Akademii Sztuk Pięknych, Ministerstwie Kultury i Sztuki w Warszawie. Aktywnie uczestniczyła w przeglądach, konkursach i wystawach. W latach 1978-1985 brała udział w Wojewódzkich Przeglądach Plastyki Amatorskiej i Twórczości Ludowej organizowanych przez WDK w Chełmie, w których zdobywała cenne nagrody i wyróżnienia w kategorii tkactwo artystyczne. Zdobywała nagrody na przeglądach twórców nieprofesjonalnych:
- Artystyczne Rękodzieło Wsi - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi - III nagroda /1978/
- „Cepeliada”- Muzeum Tkanin w Łodzi - II nagroda /1983/
- Ogólnopolski Przegląd Sztuki Nieprofesjonalnej Budowlanych pn. „Dzieło rąk” – Galeria Mała Zachęta we Wrocławiu - wyróżnienia /1986, 1987/
Władysława Panas-Marczewska wyróżniała się dużym zaangażowaniem w pracy społecznej i przyczyniała się do upowszechniania rękodzieła artystycznego. Została aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Należała również do Robotniczego Stowarzyszenia Kultury w Warszawie i w Chełmie, które skupiało swoich członków w dwóch sekcjach: literackiej i plastycznej. W 1984 roku weszła w skład Zarządu Komisji Rewizyjnej. W ramach stałej wymiany kulturalnej prace jej wystawiane były na Węgrzech w Debreczynie. Uczestniczyła w Robotniczym Plenerze Artystycznym w Darłowie oraz w zajęciach sekcji tkaniny TPSP w Lublinie. Ponadto brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych: WDK Chełm, Dom Kultury Kolejarza w Lublinie, Dom Kultury Kombinatu Cementowego w Chełmie, Wojewódzkim Wydziale Rolnictwa SKR, Zakładach Obuwia i Klubie Garnizonowym w Chełmie oraz w SKR w Krasnymstawie i placówkach kultury naszego regionu. Autorka wypracowała pokaźny dorobek twórczy, poparty podziękowaniami, dyplomami i wyrazami uznania za popularyzację i pogłębianie zainteresowań w dziedzinie plastyki amatorskiej.
Wystawę będzie można oglądać w Galerii Krasnostawskiego Domu Kultury do 20 grudnia 2014 r.