POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Koncert „Dla Niepodległej”
Krasnostawski Dom Kultury serdecznie zaprasza 11 listopada 2014 r. o godz. 17.00 na wyjątkowy koncert z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Podczas koncertu wystąpią: prof. Mariusz Dubaj, który wykona utwory Fryderyka Chopina, Chór Krasnostawskiego Domu Kultury, który zaśpiewa najpiękniejsze polskie utwory patriotyczne, Zespół Tańca Ludowego „Promień” z KDK oraz recytatorzy – Justyna Mazurek, Patryk Mąka i Michał Sadowski.
Koncert odbędzie się w Sali Widowiskowej KDK. Wstęp wolny.
Prof. Mariusz Dubaj (ur. 1959 w Krasnymstawie), kompozytor, teoretyk muzyki, pianista, pedagog, organizator życia muzycznego. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku w zakresie teorii muzyki (1985, praca pt. George Crumb - "Makrokosmos", promotor prof. Marek Podhajski, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Prac Magisterskich Akademii Muzycznych, Gdańsk 1987), a następnie kompozycji (1986, klasa prof. Eugeniusza Głowskiego). Fortepian studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Sulikowskiego i prof. Włodzimierza Wiesztordta. Od 1987 r. konsultował się m.in. z Witoldem Lutosławskim. W 1990 r. zrealizował w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Marka Stachowskiego przewód doktorski w zakresie kompozycji, zaś w 2003 obronił w tej uczelni przewód habilitacyjny z kompozycji i teorii muzyki.
Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, nagród i wyróżnień, w tym Złotych Karpi 2000. Jego utwory były wykonywane na wielu koncertach i festiwalach w kraju (m.in. „Warszawska Jesień”, Filharmonia Narodowa) i za granicą (m.in. Anglia, Dania, Francja, Niemcy, Holandia, Japonia, Portugalia, Węgry, Włochy, Ukraina, USA), nagrywane na płyty CD (Polskie Radio w Warszawie, Radio Lublin, STUDIO HENDRIX), wydawane drukiem (m.in. PWM, Agencja Autorska, POLIHYMNIA, EUTERPE). Jest autorem m.in. rekonstrukcji Mazurka Dąbrowskiego z refrenem opracowanym przez F. Chopina (PWM 1999) oraz Walca C-dur F. Chopina według incipitu Ludwiki Jędrzejewiczowej (POLIHYMNIA 2010). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (m.in. w roku 2006), Prezydenta Miasta Lublin (2013). Jest inicjatorem powołania Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich (1989) oraz współorganizatorem cyklu koncertów kompozytorów lubelskich pt. AKORD (w latach 1988 – 2012 czternaście edycji). Jest autorem patentu na podwójną repetycję w pianinie (1991). Jest inicjatorem nadania imienia Witolda Lutosławskiego dla krasnostawskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia (1994) oraz imienia Ignacego Lipczyńskiego sali refektarza w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie (2005). Jest członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich. W latach 1983-87 był asystentem Akademii Muzycznej w Gdańsku; od 1987 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Od maja 2004 utalentowany pianista Stanisław Drzewiecki wykonuje na estradach świata jego Etiudy. W roku 2010 dał cykl recitali fortepianowych, w tym m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, promując własne opracowania dzieł F. Chopina.