POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Twórcy ludowi z nagrodami!
Dnia 29 października 2014 r. w Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury odbyło się podsumowanie XVIII Przeglądu Twórczości Ludowej, organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury, przy współpracy Starostwa Powiatowego we Włodawie , Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, , Urzędu Miasta Chełm, Urzędu Miasta Krasnystaw, Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw PLUS” i Lokalnej Organizacji Turystycznej „Krasnystaw – Wrota Roztocza”. Patronat nad Przeglądem objął Andrzej Jakubiec Burmistrz Krasnegostawu.
Przegląd Twórczości Ludowej ma charakter cykliczny i stanowi podsumowanie rocznej działalności artystycznej osób realizujących swoje pasje w różnorodnych obszarach sztuki ludowej. Przegląd ma celu promowanie twórczości ludowej i zachęcenie twórców z naszego regionu do dalszej kontynuacji uprawiania dziedzin z zakresu sztuki ludowej.
Na rozstrzygnięcie Przeglądu przybyli twórcy oraz zaproszeni goście m.in. Krzysztof Grabczuk Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Janusz Szpak Starosta Krasnostawski, Andrzej Jakubiec Burmistrz Krasnegostawu, Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chełm.
W programie tegorocznego Przeglądu, który jest podsumowaniem rocznej pracy Oddziału Chełmskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, było rozstrzygnięcie XVIII Konkursu na Sztukę Ludową i XVI Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”.
Uroczystość zaingerował występ artystyczny dzieci z Przedszkola Nr 4 im. Kubusia Puchatka w Krasnymstawie pod kierunkiem Agnieszki Bosowskiej-Maciejewskiej.
Przegląd oficjalnie otworzył i powitał gości Dyrektor KDK Damian Kozyrski który powiedział: „Kulturę ludową, która jest naszym dorobkiem i bogactwem należy pielęgnować i wspierać. Przegląd pokazuje, że Państwa praca jest ceniona i niezwykle potrzebna. Chciałbym, by przekazywali Państwo swoje umiejętności kolejnym pokoleniom. Dziękuję za pielęgnowanie polskiej kultury ludowej, oraz za wysiłek i zaangażowanie, dzięki którym możemy przeżywać rok rocznie mnóstwo wzruszeń i emocji.”
Kolejnym punktem Przeglądu było wręczenie przyznanych przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską Honorowych Odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla twórców wyróżniających się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Odznaki otrzymali: Maria Gleń – poetka, wycinankarka z Krasnegostawu, Janina Bodio – plecionkarka z Baraków, Kazimiera Jasińska – plastyka zdobnicza z Krasnegostawu, Władysława Jabłońska – koronkarka z Kolonii Orłów Murowany, Teresa Ciodyk – poetka z Włodawy, Witold Gilarowski – malarz z Krasnegostawu. W imieniu Minister Kultury odznaki wręczyli Krzysztof Grabczuk Wicemarszałek Województwa Lubelskiego i Andrzej Jakubiec Burmistrz Krasnegostawu.
Następnie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom Przeglądu. Na XVIII Konkurs na Sztukę Ludową wpłynęło kilkaset prac od twórców ludowych z terenu powiatów krasnostawskiego, chełmskiego i włodawskiego. Jury w składzie: Mateusz Soroka – etnograf z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Elżbieta Sobczuk – etnograf z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie i Jadwiga Nowacka – instruktor plastyk z Krasnostawskiego Domu Kulturypo zapoznaniu się z pracami nadesłanymi na konkurs autorstwa 36 twórców, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia w jedenastu kategoriach:
Rzeźba:
I nagroda – Stanisława Mąka – Rożdżałów
II nagroda – Adam Lipa – Siedliska Drugie
II nagroda – Jan Pawłowski – Włodawa
Wyróżnienie – Henryk Patejuk – Zaświatycze (za kapliczkę)
Płaskorzeźba:
I nagroda – Jan Uścimiak – Chełm
I nagroda – Jan Ulanicki – Dubienka
Malarstwo olejne:
I nagroda – Stanisława Mąka – Rożdżałów
II nagroda – Wiesława Szymoniak-Grodzka – Krasnystaw
Malarstwo na szkle:
I nagroda – Wiesława Szymoniak-Grodzka – Krasnystaw
Garncarstwo:
Wyróżnienie – Leszek Kiejda – Pawłów
Plecionkarstwo:
I nagroda – Andrzej Klusek – Olszanka
II nagroda – Janina Bodio – Baraki
II nagroda – Marian Oleszczuk – Nowy Holeszów
Tkactwo:
I nagroda – Stanisława Kowalewska – Nowy Holeszów
Hafciarstwo :
I nagroda – Barbara Litwiniuk – Włodawa
II nagroda – Teresa Nowak – Siennica Nadolna
III nagroda – Teresa Pastuszak – Niemienice
Wyróżnienie – Jadwiga Żukowska – Bezek
Koronkarstwo :
I nagroda – Maria Guz – Siennica Różana
II nagroda – Helena Popławska – Krasnystaw
III nagroda – Jadwiga Żukowska – Bezek
Wyróżnienie – Teresa Bożko – Krasnystaw
Wyróżnienie – Czesława Klusek – Olszanka
Plastyka obrzędowa i zdobnicza:
I nagroda – Janina Boroś – Krasnystaw
II nagroda – Maria Jadwiga Majówka – Bukowa Wielka
III nagroda – Stanisława Wiśniewska – Krasnystaw
Wyróżnienie – Kazimiera Jasińska – Krasnystaw
Wycinankarstwo :
I nagroda – Danuta Perestaj – Krasnystaw
II nagroda – Maria Gleń – Krasnystaw
Wyróżnienie – Stanisława Mąka – Rożdżałów
Wyróżnienie – Stanisława Wiśniewska – Krasnystaw
Wyróżnienie – Anna Słabczyńska – Lublin
Natomiast w XVI edycji Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat” Jury obradujące w składzie: Katarzyna Kraczoń, Donat Niewiadomski (przewodniczący) i Bogumiła Nowacka rozpatrzyło 21 zestawów poetyckich. Nagrodę I przyznano Halinie Graboś za zestaw, II Nagrodę także za zestaw otrzymała Iwona Chudoba, III Nagrodę przyznano Teresie Ciodyk za wiersz Zapach świata oraz Stanisławie Sidoruk za zestaw. Wyróżnieniami uhonorowano: Czesławę Teresę Demczuk za wiersz Złota jesień, Marię Gleń za zestaw, Danutę Perestaj za zestaw, Antoniego Rzeźniczka za wiersz Przeminęło oraz Jadwiga Edyta Lodwich za wiersz Jesień. Zdaniem Jury kolejna edycja konkursu przyniosła wiele utworów interesujących poznawczo i utrzymanych na poprawnym poziomie literackim. Konkurs służy ujawnianiu indywidualności twórczych, popularyzowaniu wartości kultury tradycyjnej i światopoglądu ludowego, a przy tym jest trwałym czynnikiem regionalnego życia literackiego.
Nagrody laureatom XVIII Przeglądu Twórczości Ludowej wręczyli Krzysztof Grabczuk Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Janusz Szpak Starosta Krasnostawski, Andrzej Jakubiec Burmistrz Krasnegostawu i Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk Dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chełm.
Podsumowując Przegląd głos zabrał m.in. Krzysztof Grabczuk Wicemarszałek Województwa, który podkreślił, że Przegląd jest dowodem na to, że Lubelszczyzna to region ludzi pełnych pasji, kreatywności i talentu. Pogratulował twórcom talentu, umiejętności i przede wszystkim zapału do podejmowania własnych artystycznych prób. Podziękował za aktywną działalność w życiu społecznym i kulturalnym regionu. Docenił też pracę Krasnostawskiego Domu Kultury w upowszechnianiu regionalnych tradycji i dziedzictwa kulturowego.
Także Janusz Szpak Starosta Krasnostawski zauważył ogromną pracę jaką wykonują twórcy ludowi dla promocji powiatu i propagowania tradycji lokalnych.
Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec wyraził słowa podziwu dla twórców oraz podkreślił, że z Przeglądem związany jest od samego początku i widzi że od lat cieszy się on dużym zainteresowaniem miłośników folkloru i jest doskonałą okazją dla twórców sztuki ludowej do zaprezentowania swoich artystycznych dokonań, a także szansą pokazania się szerszej publiczności. Podziękował również pracownikom KDK za zaangażowanie i entuzjazm włożone w przygotowanie imprezy i upowszechnianie kultury ludowej.
Na koniec na wszystkich uczestników imprezy czekał tradycyjny ludowy poczęstunek przygotowany przez panie z koło gospodyń wiejskich w Boruniu.
Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac można oglądać w Galerii Krasnostawskiego Domu Kultury do 21 listopada 2014 r.
Nagrody w XVIII Przeglądzie Twórczości Ludowej zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe we Włodawie, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Prezydenta Miasta Chełm, Burmistrza Krasnegostawu, LGD „Krasnystaw PLUS” i Krasnostawski Dom Kultury.