POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Krasnostawski Dom Kultury najlepszą instytucją kultury w Województwie Lubelskim
W dniu 21 października 2014 r. w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie odbyła się Gala Kultury Województwa Lubelskiego 2014, podczas której przyznano nagrody Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie w kategoriach: Animator, Instytucja, Mecenas, Organizacja pozarządowa i Wydarzenie kulturalnie roku 2014.
Nagrodę Główną w kategorii Instytucja Kultury Województwa Lubelskiego 2014 uznaniu osiągnięć i zasług związanych z działalnością kulturalną otrzymał Krasnostawski Dom Kultury. Odbierając nagrodę Dyrektor KDK Damian Kozyrski podziękował Komisji Konkursowej za docenienie pracy, Samorządowi Miasta Krasnystaw i Burmistrzowi za stworzenie tak znakomitych warunków do działania oraz wszystkim osobom korzystającym z oferty Domu Kultury za to, że są i tak licznie odwiedzają KDK.
Natomiast w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku Województwa Lubelskiego 2014 nagrodę otrzymało 44. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie 2014” organizowane wspólnie przez Urząd Miasta Krasnystaw i Krasnostawski Dom Kultury. Nagrodę odebrał Burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec.
Krasnystaw może pochwalić się jeszcze jednym wyróżnieniem – w kategorii Mecenas Kultury Województwa Lubelskiego 2014 nagrodę zdobyła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie.
W skład Komisji Konkursowej weszli: Artur Sępoch – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, Katarzyna Bryda – Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu UMWL, Piotr Franaszek – Dyrektor Centrum Spotkania Kultur, Michał Sadura – Doradca Wojewody Lubelskiego, Anna Szczepińska – Wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie, Józef Obroślak – Wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz Dariusz Filozof – właściciel agencji koncertowo-artystycznej.
Krasnostawski Dom Kultury powstał w 1953 r. W roku 2012 przeszedł kompleksową przebudowę i modernizację dofinansowaną ze środków europejskich. Obecnie w KDK można zobaczyć filmy w najwyższej cyfrowej jakości, obejrzeć spektakle teatralne lub operetki czy wysłuchać koncertów najlepszych polskich artystów. KDK aktualnie prowadzi edukację kulturalną dla wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży i dorosłych (w tym również w wieku emerytalnym). Dziś jest to ponad 20 różnorodnych form aktywności. Wśród stałych form pracy przewagę mają formy kreatywne, w których uczestnicy mogą doskonalić określone umiejętności twórcze (m.in. taniec ludowy, plastyka, rękodzieło, różne formy muzyczne, zajęcia wokalne czy teatralne) oraz pogłębiać wiedzę z danego zakresu zainteresowań (regionalizm, fotografia, sztuka filmowa). W KDK działają zespoły, koła i kluby m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Chór, Chór Męski, Kapela Folkowa, Kapela Podwórkowa, Zespół Śpiewaczy. Przy KDK działa również oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Klub Seniora, Klub Literacki „Strona”, Klub Turystyczny „Traper”. Swoje zajęcia mają tu również słuchacze Uniwersytetu III Wieku. Swój warsztat doskonalą zespoły grające muzykę od rockowej po taneczną. Uczestnicy zajęć KDK biorą udział w wielu konkursach, przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich, gdzie zajmują wysokie miejsca. KDK jest również organizatorem kilkudziesięciu imprez o zasięgu od lokalnego do ogólnopolskiego, z których największa to Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”.
Od 2010 r. KDK uczestniczy w Programie Dom Kultury+ realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury czego efektem jest m.in. napisanie Strategii Rozwoju Krasnostawskiego Domu Kultury na lata 2011-2015, przyjętej 30 maja 2011 r.
KDK uczestniczy również w Programie Teatr Polska realizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, dzięki czemu w Krasnymstawie goszczą najlepsze polskie teatry z najciekawszymi spektaklami i najlepszymi aktorami.
Istotnym elementem pracy jest działalność historyczno-regionalna, której efektem są konferencje naukowe – m.in. z okazji powstania styczniowego, z okazji rocznicy nadania praw miejskich Miastu Krasnystaw czy z okazji 70 rocznicy rozbicia więzienia w Krasnymstawie oraz wydanie po 17 latach przerwy, kolejnego IV Tomu Zapisek Krasnostawskich. Bardzo istotna jest tu współpraca z Instytutem Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Działając zgodnie z hasłem – „Łączy Nas Kultura” KDK jest otwarty na różne formy kultury i współpracy. Wśród partnerów stałych są zarówno szkoły, przedszkola i jednostki organizacyjne miasta i powiatu, jaki i Lokalna Grupa Działania Krasnystaw Plus, Areszt Śledczy w Krasnymstawie, Uniwersytet III Wieku, organizacje pozarządowe czy domy kultury i instytucje spoza Krasnegostawu. KDK dziś jest centrum kulturalnym miasta, w którego działania aktywnie włączają się mieszkańcy, dzięki czemu aktywnie mogą w nich uczestniczyć.
Działalności przewodzi misja KDK, która mówi, że to samorządowa instytucja kultury, która pozyskuje i przygotowuje społeczność lokalną do aktywnego uczestnictwa w kulturze i współtworzenia jej wartości.
Od zakończenia remontu KDK odwiedziło ponad 210 tys. osób, w kinie wyświetlono ponad 200 filmów, które obejrzało ok. 52 tys. widzów.