POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Konferencja „Krasnystaw 1944”
W dniu 18 czerwca 2014 r. w Sali Widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbyła się Konferencja Regionalna „Krasnystaw 1944” pod patronatem Burmistrza Krasnegostawu Andrzeja Jakubca. Konferencję zorganizował Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego oddział w Krasnymstawie.
Konferencję swoją obecnością zaszczycili m.in.: Starosta Krasnostawski Janusz Szpak, Wice Starosta Krasnostawski Henryk Czerniej, Przewodniczący Rady Powiatu Krasnostawskiego Marek Nowosadzki, Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw Edward Kawęcki, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Rady Miasta Krasnystaw Marek Kiciński, Wiceprezes Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego, Członek Zarządu Głównego prof. dr hab. Jan Jachymek. Wśród gości byli również członkowie oddziałów LTN-K z Zamościa i Krasnegostawu.
Konferencję otworzył Dyrektor KDK Damian Kozyrski, który przywitał gości i przybliżył tematy Konferencji, czyli sytuację na ziemi krasnostawskiej w roku 1944 oraz osoba bł. ks. Zygmunta Pisarskiego, którego rok 2014 obchodzony jest pod jego patronatem.
Na Konferencji usłyszeliśmy wykłady, przygotowane przez mieszkańców Krasnegostawu - miłośników historii regionalnej - dr Leszek Janeczek przybliżył postać błogosławionego ks. Zygmunt Pisarski, jego wątki krasnostawskie, przebieg posługi kapłańskiej i okoliczności śmierci. Dr Ryszard Maleszyk opowiedział o funkcjonowaniu szkół powszechnych na terenie Krasnegostawu i gminy Krasnystaw w 1944 r. oraz podejściu okupanta do szkolnictwa i kadry nauczycielskiej. Natomiast dr Jacek Szamik opisał sytuację ruchu ludowy i Stronnictwa Demokratycznego w okresie Polski Lubelskiej oraz jak te ugrupowania były traktowane przez władzę komunistyczną w pierwszych latach PRL.
Konferencję podsumował prof. dr hab. Jan Jachymek, który zwrócił uwagę, że omawiani bohaterowie wykładów nacechowani byli ogromną walką i pracą o wolną i niepodległą Polskę. Podkreślił również fakt, że prelegentami byli krasnostawianie ze stopniami naukowymi, którzy pielęgnują i propagują historię lokalną i regionalną.
Plon Konferencji znajdzie się w szóstym tomie Zapisek Krasnostawskich, którego wydanie planowane jest na jesieni 2014 r.