POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Henryk Kozak z nagrodą im. Anny Kamieńskiej
29 kwietnia 2014 r. odbyło się rozstrzygnięcie XX Konkursu im. Anny Kamieńskiej na najlepszy tomik poetycki Województwa Lubelskiego wydany w roku 2013, który organizują Krasnostawski Dom Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie.
Do Sali Muzycznej KDK przybyli m.in. Dariusz Turzyniecki – Zastępca Burmistrza Krasnegostawu, Andrzej Kmicic – Sekretarz Miasta Krasnystaw, Edward Kawęcki – Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw, Marek Kiciński – Przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Krasnystaw, Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana reprezentowała Elżbieta Prus, która odczytała okolicznościowy adres skierowany do organizatorów.
Uroczystość otworzyli i powitali gości Damian Kozyrski Dyrektor KDK i Małgorzata Antoniak Dyrektor MBP.
Następnie swoje wspomnienia związane z Konkursem przekazał jego dwukrotny laureat Jan Henryk Cichosz.
Dr hab. Wojciech Kruszewski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w swoim wystąpieniu p.t. „Nieznana Kamieńska - co jeszcze jest do odkrycia w twórczości autorki ‘Białego rękopisu’” przedstawił niezwykle ciekawe i intrygujące fakty z życia Anny Kamieńskiej, mówił m.in. o jej relacjach ze zmarłym niedawno Tadeuszem Różewiczem oraz o tym jak wiele jest jeszcze nieodkrytych rękopisów poetki. Przedstawił również najnowsze wydawnictwo przygotowane pod redakcją swoją i Emilii Kaczmarek „Anna Kamieńska - Notatnik z podróży do Rzymu 1969”, wydane przez KDK i MBP, będące wspomnieniami poetki z jej pobytu w Rzymie. Książa zawiera również szkice Kamieńskiej oraz krótką historię Konkursu, organizowanego od 1994 roku.
Na tegoroczny Konkurs wpłynęło 18 zbiorów poezji:
- Anna Zielińska, Wzrastanie. Wydawnictwo Norbertinum, Lublin
- Józef Gnieciak, Fraszki, satyra. Wydawnictwo Norbertinum, Lublin
- Henryk Kozak, Ballada o przemijaniu. Wydawnictwo Norbertinum, Lublin
- Anna Wójtowicz, Na rewersie twarzy. Wydawnictwo Norbertinum, Lublin
- Piotr Kupczak, Przechodząc w cień własny. Wydawnictwo Norbertinum, Lublin
- Barbara Kotyła, Do jasności.GreenART - Jacek Kardasz, Zamość
- Marcin Daniel Kowalczyk, Aria rozkołysanej nocy. Wydawnictwo - Drukarnia Liber Duo, Lublin
- Karolina Demianiuk, Moje wiersze. Wydano nakładem własnym, Włodawa
- Joanna Pąk, Znamię. Wydawnictwo Krywaj, Koszalin
- Marek Miszczak, Kup mi mamo gwiazdkę z nieba. Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa
- Krystyna Igras, Kresowy list. Liberum Arbitrium. Tuchów
- Anna Słabczyńska, Poezja Ludowa dla dorosłych i dla dzieci. Wydano nakładem własnym, Lublin
- Alina Jahołkowska, To jeszcze Twój czas. Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin
- Waldemar Michalski, Z podróży na wschód. Polski Fundusz Wydawniczy
w Kanadzie, Toronto
15. Marta Świć i Tomasz Rudnicki, Odbite w lustrze. Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych, Radzyń Podlaski
16. Anna Wasak, Naszyjnik z pereł. Radzyńskie Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych, Radzyń Podlaski
17. ks. Paweł Wojciech Maciąg, Madonna w niebieskiej sukni. POLIHYMNIA, Lublin
18. Elwira Wasak, Lubię patrzeć. Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Lublin
Oceny merytorycznej nadesłanych książek dokonała Komisja konkursowa w składzie: Jan Henryk Cichosz – poeta, regionalista, publicysta; Grzegorz Filip – publicysta kulturalny, prozaik, były redaktor naczelny kwartalnika literackiego ,,Kresy”; Marek Sawa – doktorant literaturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – Przewodniczący Komisji.
Nagrodą Główną został uhonorowany Henryk Kozak za tomik wierszy ,,Ballada o przemijaniu”, natomiast wyróżnienia otrzymali:Anna Wójtowicz za tomik wierszy „Na rewersie twarzy” i Waldemarowi Michalskiemu za tomik wierszy „Z podróży na wschód”.
Przewodniczący Komisji Marek Sawa werdykt uzasadnił następująco: „Jako przewodniczący mam zaszczyt przedstawić wyniki obrad Jury XX Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej na najlepszy tomik poetycki Województwa Lubelskiego, wydany w 2013 roku. Jednak zanim to uczynię pragnę uzmysłowić zebranym jak trudne zadanie stało się udziałem jury. Wszystkie z osiemnastu tomików, które zostały nadesłane na tegoroczny konkurs, stanowią o wyjątkowości nie tylko samego przedsięwzięcia lecz świadczą także, że poezja, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, nie jest na Lubelszczyźnie niepopularna. Zaistnienie każdego z tych nadesłanych do organizatorów konkursu tomiku, rozumieć można jako wypadkową wielu czynników. Nie tylko starań twórczych, edytorskich i wydawniczych, co niejednokrotnie stanowi zadanie szczególnie trudne dla debiutujących poetów. Wśród tych czynników, jury starało się nie zapominać o tym podstawowym, uniwersalnym powodzie, dla którego poezja powstaje. Podczas ustalania werdyktu staraliśmy się mieć na względzie fakt, że to właśnie za pomocą języka i jego środków człowiek stara się wyrazić swoje poglądy, przekonania a nade wszystko emocje. W owym przelewaniu myśli i uczuć na papier, często mogliśmy dostrzec właściwą jedynie poetom wrażliwość i umiejętność dostrzegania znaczeń w zwykłych, codziennych doświadczeniach. Szukaliśmy autentyczności, bo przecież w codzienności także można dotykać rzeczy istotnych, a wręcz ostatecznych. Jury ma w tym roku męski skład, dlatego wszyscy próbowaliśmy nie przeoczyć wartości poezji pisanej przez kobiety, z właściwą im wrażliwością. W rozmowach, stanowiących pokłosie podjętych przez nas lektur, staraliśmy się zwracać uwagę na to, iż każdy członek Jury winien wsłuchiwać się w znaczenia słów, dostrzegając specyficzny rodzaj obrazowania i odczuwania w tych tekstach. W wyniku przeprowadzonych obrad Jury przyznało jedną nagrodę główną, oraz dwa wyróżnienia:
Pierwsze z nich trafia na ręce Pana Waldemara Michalskiego, za tomik Z podróży na Wschód, który urzeczywistnia nie tylko dobry poetycki koncept układu całego zbioru, za pośrednictwem którego poeta, zabiera czytelnika w drogę po Izraelu, dodajmy Izraelu doświadczonym, co podkreśla zastosowana poetyka świadka, obserwatora rzeczywistości, oddawanej obrazami. Poprzez nadmorską Jaffę, Nazaret, Hajfę, aż do Jerozolimy, w której Chrześcijanie spotykają Żydów.
Drugie wyróżnienie trafiło do Anny Wójtowicz, za tomik Na rewersie twarzy, którego tytuł zdradza już właściwość jej poezji, a mianowicie skierowanie poetyckiego namysłu na wnętrze człowieka, jego emocjonalnej i delikatnej właściwości. Wójtowicz ma szczególną łatwość poetyckiego obrazowania emocji, jak w wierszu Lubię się do ciebie przytulać, kiedy jasna grzywka śmiesznie łaskocze oczy[…], a ciemne oczy milczą przez okno […]. Pozornie banalne sytuacje dnia codziennego ta młoda poetka potrafi przedstawić w sposób bardzo obrazowy, za każdym razem celnie określając własne emocje.
Nagroda główna XX Konkursu Poetyckiego na najlepszy tomik poetycki Województwa Lubelskiego trafia do Henryka Kozaka, za tomik Ballada o przemijaniu.
Członkowie jury podkreślali właśnie wspomnianą autentyczność jego poezji. Poeta ten ma ogromną łatwość w snuciu poetyckich, czerpanych z życia „narracji”. Czyni to jednak w taki sposób, że każda z nich prowokuje do refleksji. Warto podkreślić także, że są to wiersze dojrzałe, jak chociażby Toast, w którym Poeta mówi:
Niepojęte jak wiele pragnień
Spełniło się
W moim życiu
I chociaż podmiot liryczny określa swój stan jako „trochę żywy” – wznosi tytułowy toast za młodzieńcze marzenia – „Włodawskim siedemdziesięciopięcioprocentowym Samogonem”. Jury zaprzecza – poeta nie jest „trochę żywy” – żyje pełnią życia, ma otwarte oczy, potrafi poruszać swoimi tekstami innych i budzić z letargu codzienności.”
Nagrody i dyplomy za udział wręczyli Dariusz Turzyniecki, Edward Kawęcki, Damian Kozyrski i Małgorzata Antoniak. Pamiątkowe dyplomy od Marszałka Województwa wręczyła Elżbieta Prus.
Następnie wszyscy poeci i goście przenieśli sią do Galerii KDK, gdzie można było porozmawiać z uczestnikami Konkursu, kupić nagrodzone książki oraz wysłuchać audycji radiowej z udziałem Henryka Kozaka.
Muzyczną oprawę Konkursu przygotowała Dominika Dąbrowska, która wykonała dwa utwory Anny Kamieńskiej we własnych aranżacjach.
Głównym celem organizowanego od blisko dwudziestu lat Konkursu, jest wspieranie rozwoju literatury na Lubelszczyźnie oraz promocja i propagowanie twórczości poetyckiej, a także przypomnieniem postaci Anny Kamieńskiej, jednej z piękniejszych postaci literatury polskiej.
Tegoroczne rozstrzygnięcie, jak co roku, było wyśmienitą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów przez przedstawicieli środowiska literackiego województwa lubelskiego, a także wszystkich zainteresowanych twórczością poetycką i kulturą języka polskiego.