POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
„Dotknij teatru” w Krasnostawskim Domu Kultury
27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru – święto ludzi sceny, które na całym świecie obchodzone jest na wiele różnych sposobów. Dzięki nagromadzeniu wydarzeń w jednym czasie, widzowie mogą doświadczyć teatralnej rzeczywistości w sposób najpełniejszy. W Krasnymstawie pieczę nad celebracją tego wydarzenia objął, tak jak przed rokiem, Krasnostawski Dom Kultury. Tego dnia we wnętrzach budynku przy ul. Okrzei 10 odbędą się spektakle teatralne, warsztaty improwizacji oraz wystawy plakatów. Rozliczne działania złożą się na program artystyczno-edukacyjny mający zachęcić mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu teatralnym, także w przeciągu całego roku.
53. Międzynarodowy Dzień Teatru organizowany jest już po raz drugi w ramach ogólnopolskiego projektu „Dotknij Teatru”, którego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. Podczas obecnej edycji Krasnostawianie zostaną zaproszeni do wspólnego tworzenia przez „Teatr OKO” z Rudej Huty, poznają „od kuchni”: „Grupę (…)” z Warszawy, „Żeńską Grupę Teatralną” z Bzitego oraz ujrzą efekty nauczania instruktorów teatralnych z Krasnostawskiego Domu Kultury.
Program obchodów 53. Międzynarodowego Dnia Teatru w KDK:
- Wystawa plakatów z Teatru Polskiego z Poznania i Teatru Jaracza z Łodzi;
- godz.12.00 – 16.00 warsztaty teatralne dla młodzieży, oparte na metodzie improwizacji – prowadzenie Marcin Woszczewski („Teatr OKO”)
Podczas zajęć główny nacisk zostanie położony na naukę używania emocji na scenie, twórczą interpretację tekstu oraz wykorzystanie wyobraźni do kreatywnego działania.
Na warsztaty improwizacji wstęp jest możliwy tylko po uprzedniej rezerwacji, szczegółów udzielają organizatorzy.
„Teatr OKO” został założony w 2006 roku przez Marcina Woszczewskiego. Jak dotąd ma na swoim koncie jedenaście premier, niejednokrotnie nagradzanych, zarówno na scenie lokalnej jak i ogólnopolskiej. Spektakle Teatru OKO powstają w oparciu o własne scenariusze. Inspiracjami stają się obserwacje otaczającego nas świata, ludzi, zdarzeń czy sytuacji do których przywykliśmy, a nie do końca są one w porządku.
- godz. 16.15 inscenizacja teatralna ,,Kleopatro, kocham Cię” – Grupa Teatralna „Antresol” z Krasnostawskiego Domu Kultury, reż. Aleksanyan Hovahannes;
- godz.17.00 ,,Wiejska edukacja seksualna, hucpa w sześciu odsłonach” - Żeńska Grupa Teatralna Bzite – reż. Andrzej Woźniak, scenariusz Zbigniew Dmitroca, opracowanie muzyczne i aranżacje Zbigniew Wolanin;
- godz. 18.30 spektakl ,,Na pełnym morzu” na podstawie sztuki Sławomira Mrożka -„Grupa (…)” z Domu Kultury ,,Świt” w Warszawie , reż. Dariusz Dziewięcki. Scenografia, choreografia, oświetlenie, dźwięk: „Grupa (…)”. Obsada: Gruby - Janusz Leszczyński, Średni - Maciej Kucharski, Mały - Dariusz Dziewięcki, Listonosz/Lokaj/Gadająca Kotara - Grzegorz Pawlikowski. W „Grupie (...)” występują amatorzy, ale już z pewnym doświadczeniem scenicznym. Ludzie na co dzień zajmujący się zupełnie innymi dziedzinami życia, ale tęskniący za sztuką i życiem twórczym. „Na pełnym morzu“ to historia trzech rozbitków na tratwie, to historia o starciu jednostki z większością, o wolności wyboru. Dyktaturę, anarchię traktujemy jednoznacznie jako złe, ale czy prawdziwa demokracja zawsze potrafi obronić jednostkę? Postacie stworzone przez Sławomira Mrożka to personifikacje powszechnych ludzkich cech charakterów, słabostek i wad, które to prowadzą do powstawania absurdów życia codziennego.
Wszystkie warsztaty i wydarzenia w ramach MDT są bezpłatne dla publiczności.