POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Koncert z okazji 60-lecia KDK - relacja
Dnia 24 listopada 2013 r. w Sali Widowiskowej KDK odbył się koncert z okazji 60-lecia Krasnostawskiego Domu Kultury.
Wśród licznie zgromadzonych widzów, swoją obecnością koncert zaszczycili m.in.: Krzysztof Grabczuk Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Elżbieta Prus Kierownik Fili Urzędu Marszałkowskiego w Chełmie, Andrzej Jakubiec Burmistrz Krasnegostawu, Andrzej Kmicic Sekretarz Miasta Krasnystaw, Wojciech Hryniewicz Sekretarz Powiatu Krasnostawskiego, dyrektorzy zaprzyjaźnionych ośrodków kultury na czele z Arturem Sępochem Dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz byli dyrektorzy KDK –Tadeusz Kiciński i Andrzej Leńczuk.
Koncert otworzył i gości powitał Dyrektor KDK Damian Kozyrski.
Następnie zabrał głos Krzysztof Grabczuk, który przyznał, że 60-lecie KDK to szczególne wydarzenie, zarówno dla pracowników, jak i całej społeczności miasta. Podziękował za pasję, zaangażowanie i entuzjazm w upowszechnianiu kultury. Podziękował także Burmistrzowi Krasnegostawu za jego wielką troskę o odremontowany budynek KDK i kulturę w Krasnymstawie, oraz o jego walkę o środki na finansowe na remont. Podkreślił, że odnowiony KDK to perełka kultury i miejsce, które przyciąga bardzo wielu ludzi. Następnie Dyrektor KDK odebrał z rąk Marszałka Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego dla Krasnostawskiego Domu Kultury, którą jest dofinansowanie zakupów strojów dla Chóru KDK, a na ręce dyrygenta Chóru Edwarda Kyca Marszałek złożył Dyplom Uznania za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury w województwie lubelskim.
Zanim na scenę wyszli pierwsi artyści Dyrektor KDK przedstawił kilka najważniejszych faktów z historii KDK.
Pierwszym koncertem był występ Chóru KDK pod batutą Edwarda Kyca – premierowo w strojach ufundowanych przez Marszałka Województwa Lubelskiego. Chór KDK powstał latem 1993 r. Inicjatorem jego założenia i zarazem pierwszym dyrygentem był Edmund Nieścior. Początkowo był to czterogłosowy chór męski skupiający około 30 osób. Inauguracyjny występ miał miejsce w Amfiteatrze Miejskim, a związany był z obchodami 600-lecia nadania praw miejskich. W lipcu 1994 r. chór powiększył się o głosy żeńskie: sopran i alt - wówczas liczył już około 50 osób. Jesienią 1994 r. dyrygentem chóru został Edward Kyc i prowadził go przez 13 lat. Następnie kierowały nim Panie: Zyta Sawicka, Irena Sułtan oraz Monika Burdzik. Edward Kyc powrócił na stanowisko dyrygenta w roku 2012. Funkcjonujący nieprzerwanie od 20 lat Chór KDK ma za sobą już ponad 500 występów, a przez jego szeregi przewinęło się około 150 osób. Tradycją stały się występy w uroczystościach państwowych, miejskich i regionalnych oraz koncerty kolęd. Chór wystąpił m.in. w Sanktuarium w Licheniu, w Katedrze Lubelskiej, a także odbył tourne po Węgrzech w 2008 r.
Następnie Krzysztof Grabczuk, Andrzej Jakubiec i Damian Kozyrski wspólnie wręczyli podziękowania dla osób, które najdłużej działają w KDK. Pamiątkowe wyróżnienia otrzymali: Czesława Grabiec związana z KDK od 1954 r., Maria Gleń związana z KDK od 1955 r., Anna Miszczak-Bojarska związana z KDK od 1960 r. oraz Stanisława Kałuźniak, oraz Janina i Stanisław Cichoszowie.
Później głos zabrał Andrzej Jakubiec Burmistrz Krasnegostawu, który na wstępie podziękował Krzysztofowi Grabczukowi za wspieranie działań samorządu Krasnegostawu, podziękował również wszystkim, którzy przez te lata działali w KDK. Życzył kolejnych sukcesów i wytrwałości. Przekazał również urodzinowy prezent dla KDK, którym jest nowa mównica.
Następnie swój koncert dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta KDK, która została założona w 1994 r. przez Maurycego Bobla. Nabór młodzieży rozpoczęto 1 września 1994 r. w Szkole Podstawowej Nr 1. Instrumenty użyczył dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych. Kapelmistrzem orkiestry został jej założyciel Maurycy Bobel. Pierwsza próba, po renowacji instrumentów odbyła się 6 października 1994 r. Pierwszy występ odbył się w wigilię 1994 r. w KDK. Następnie orkiestra rozpoczęła koncertowanie po całym kraju i kilku krajach Europejskich. Kolejnym kapelmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Dętej został jej wychowanek Radosław Drzazga, który kierował nią przez 7 lat, a od 1 listopada 2013 r. obowiązki kapelmistrza pełni jej kolejny wychowanek Sebastian Szymczak. W swojej 19-letniej działalności orkiestra zagrała kilkaset koncertów i opraw muzycznych do uroczystości miejskich, kościelnych oraz państwowych. Obecnie orkiestra liczy 30 osób i od tego roku występuje z towarzyszeniem grupy tanecznej „Adrisio”, której szeregi stale się powiększają.
Orkiestra zagrała sześć utworów m.in. „Skrzydlate ręce” czy „Bravura” a jej występ ubogacała grupa taneczna, dla której był to pierwszy występ na scenie KDK.
Kolejnym wykonawcą była Kapela Folkowa która w KDK działa od tego roku, ale jej korzenie są trochę starsze… Kapela wykonuje zarówno repertuar ludowy, jak i folklor miejski. W tym roku reprezentowała KDK na ogólnopolskim przeglądzie Kapel Podwórkowych w Łęcznej czy dożynkach powiatowych. Kapela, której kierownikiem jest Jan Sypytkowski występuje w składzie: Patrycja Stojańska – wokal; Roksana Grobelna – skrzypce; Maciej Sypytkowski – klarnet; Michał Sypytkowski – bas; Daniel Kurys – akordeon i Jan Sypytkowski – skrzypce.
Kapela Folkowa zagrała utwory: Cygańskie oczy, Tam za górą, Karczmareczka i Macedońska dziewczyno. Została bardzo ciepło przyjęta przez licznie zgromadzoną publiczność, która doceniła wysoki poziom artystyczny i ciekawy repertuar.
Jako ostatnie podczas koncertu wystąpiły wokalistki Strefy Wokalnej KDK, prowadzonej przez Hovhannesa Aleksenyana, a muzycznie wspieranej przez Roberta Maciejewskiego. Mogliśmy usłyszeć 6 utworów m.in. „Uciekła i ja uciekam” w autorskim wykonaniu Dominiki Dąbrowskiej, „Bombonierka” w wykonaniu Magdaleny Stojańskiej, „Grande Valse Brillante” w wykonaniu Patrycji Stojańskiej. Na koniec siostry Stojańskie zaśpiewały specjalnie przygotowany na tą okazję utwór „Sześćdziesiąt lat minęło”.
Kończąc koncert Dyrektor KDK jeszcze raz serdecznie podziękował: Panu Marszałkowi i Panu Burmistrzowi za stworzenie tak znakomitych warunków do pracy; byłym i obecnym pracownikom Krasnostawskiego Domu Kultury za pracę na rzecz społeczności lokalnej; osobom i firmom, które wspierają KDK za okazaną pomoc; a wszystkim odbiorcom oferty za codzienną obecność i zaangażowanie.
Tego dnia można było również oglądać w KDK wystawę pokonkursową XVII Przeglądu Twórczości Ludowej, wystawę pokonkursową XIII Wojewódzkiego Konkursu o Grand Prix „Małego Modelarza”, wystawę zdjęć uczestników zajęć fotograficznych, wystawę prac uczestników zajęć plastycznych i maski wykonane na zajęciach rękodzieła.
Skrócona historia Krasnostawskiego Domu Kultury:
Krasnostawski Dom Kultury powstał w 1953 roku na mocy uchwały Powiatowej Rady Narodowej i na początku nazywał się Powiatowy Dom Kultury.
Budynek został wymurowany w 1939 r. z przeznaczeniem na Klub Kupca, ale wybuch wojny uniemożliwił jego otwarcie. Podczas II wojny światowej Niemcy urządzili w nim koszary, a po wojnie stał się własnością Skarbu Państwa i powołano w nim Powiatową Bibliotekę Publiczną, następnie swoją siedzibę miała tu Publiczna Biblioteka Miejska. W 1951 r. rozpoczęła się przebudowa budynku pod przyszłą działalność kulturalną, w tym teatralną i kinową.
23 stycznia 1953 r. odbył się pierwszy koncert podczas którego wystąpili muzycy Państwowej Filharmonii w Lublinie. W tym też roku przeniesiono tu także projektory kinowe, które służyły aż do roku 2011 – a można je zobaczyć w holu KDK, i uruchomiono kino Morskie Oko.
Pierwszym Kierownikiem Domu Kultury została Zdzisława Lipczyńska.
W pierwszych latach funkcjonowania placówki, instruktorzy Powiatowego Domu Kultury, nie mieli łatwych warunków do pracy. Mieściły się także: Wydział Kultury Powiatowej Rady Narodowej, Biblioteki powiatowa i miejska. W późniejszych latach była także radiostacja o zasięgu lokalnym nadająca programy o charakterze głównie propagandowym. Zatrudnienie w PDK wynosiło 13 instruktorów w tym: teatralny, chóralny, fotograficzny, taneczny i muzyczny. W 1956 r. założono zespół teatralny im Stanisława Wyspiańskiego, który wystawiał spektakle nie gorsze niż renomowane teatry z Warszawy czy Lublina. Funkcjonowało też Koło Fotograficzne oraz Koło Miłośników Historii Ziemi Krasnostawskiej.
W 1958 r. przeprowadzono kolejny remont placówki, tym razem wymieniono więźbę i poszycie dachowe.
Pod koniec lat pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych, Powiatowy Dom Kultury w Krasnymstawie był niezwykle popularny. Kino pękało w szwach, a na spotkania przyjeżdżali między innymi: Stanisław Mikulski - odtwórca roli kpt. Hansa Klossa, as polskiego lotnictwa z czasów II wojny światowej - płk Stanisław Skalski czy Melchior Wańkowicz - autor niezwykłych relacji spod Monte Cassino.
W 1975 r. nastąpiła kolejna zmiana administracyjna w Polsce. Likwidacji uległy powiaty, a w zamian utworzono nowe województwa. Dla naszego Domu Kultury organem prowadzącym przestała być Powiatowa Rada Narodowa, która opuściła mury PDK. Pozostała tylko podległość merytoryczna pod wojewódzkie domy kultury. Krasnostawska placówka stała się formalnie rejonowym domem kultury sprawującym nadzór merytoryczny nad działalnością placówek w Rejowcu Osadzie, Rejowcu Fabrycznym, Gminie Siennica Różana, Gminie Kraśniczyn oraz w Mieście i Gminie Krasnystaw.
W 1975 r. zatwierdzono nową nazwę, która obowiązuje po dzień dzisiejszy – Krasnostawski Dom Kultury. Pierwszym dyrektorem Krasnostawskiego Domu Kultury został Tadeusz Kiciński. We wspomnianym 1975 r. założono funkcjonujący po dzień dzisiejszy Klub Seniora, a w 1976 r. Klub Twórców Ludowych.
W momencie powołania Krasnostawski Dom Kultury dysponował 15 pomieszczeniami z czego 3 przeznaczone były na biura. Większość pracowni zlokalizowana była w piwnicach. Od początku lat siedemdziesiątych KDK stał się także gospodarzem Amfiteatru Miejskiego. KDK organizował rocznie kilkadziesiąt imprez i wystaw. Najważniejszą z nich stały się organizowane od 1971 r. „Chmielaki Krasnostawskie”.
Zainteresowanie kinem nie malało. Dla ciekawostki można przytoczyć przykład, kiedy na premierowy seans filmu „Sami Swoi” przyjechał Wacław Kowalski – odtwórca roli Pawlaka. Z występem gościła też światowej sławy pianistka Halina Czerny–Stefańska.
Tadeusz Kiciński był dyrektorem KDK do 1988 r., po nim przez dwa lata instytucją kierował Eugeniusz Dunia, od 1990 r. przez 17 lat Andrzej Leńczuk.
Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte to okres rozbudowy placówki. Wymieniono instalacje, przebudowano salę widowiskową i salę konferencyjną. Dobudowano skrzydło, w którym na piętrze zlokalizowana została Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego. Po kolejnej reformie administracyjnej w roku 1990 Krasnostawski Dom Kultury stał się samodzielna jednostką, której organem prowadzącym jest wyłącznie Urząd Miasta Krasnystaw.
W latach dziewięćdziesiątych powstało bardzo wiele cennych inicjatyw – powstały występujące przed chwilą Chór i Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Rozpoczęły się koncerty Gloria Vitae czy Zaduszki Jazzowe. Powstał konkurs poetycki im. Anny Kamieńskiej czy Przegląd Twórczości Ludowej. Dużą popularnością cieszyły się dyskoteki i wideoteki. Swoje próby miały tu m.in. Kapele Podwórkowa i Ludowa, Kapela Sex Blue Psychotańce Orkiestra, z której zrodził się Czarny Salceson, zespoły LUZ, Biedronki czy LKS. W KDK swoją redakcję miało czasopismo „Ziemia Krasnostawska”, oraz wydano m.in. 3 tomy książki „Zapiski Krasnostawskie”. Prężnie działały grupy literackie „Słowo” i „A4”. Na tej scenie występowali najwięksi polscy artyści, na czele z Czesławem Niemenem czy Krzysztofem Klenczonem. Ewenementem na skale całego kraju był fakt, że KDK, jako pierwsza instytucja tego typu w kraju, miała telewizję satelitarną.
Rok 2010 okazał się przełomowy dla KDK, wtedy dzięki wsparciu Pana Marszałka Krzysztofa Grabczuka i zaangażowaniu Pana Burmistrza Andrzeja Jakubca Miasto Krasnystaw uzyskało prawie 7 mln zł unijnego dofinasowania na realizację projektu: „Poprawa dostępności do obiektów i dóbr kultury w Mieście Krasnystaw poprzez rozbudowę, remont, przebudowę i termomodernizację budynku Krasnostawskiego Domu Kultury”, którego całkowity koszt wyniósł prawie 10 mln zł. Prace budowlane rozpoczęły się w marcu 2011 r, a zakończyły we wrześniu 2012 r. Z dawnego budynku zostały tylko ściany konstrukcyjne i mozaika w Sali Konferencyjnej.
Dzięki przebudowie KDK zyskał nowe, wspaniałe oblicze. Już prawie od roku można obejrzeć filmy w najwyższej cyfrowej jakości, obejrzeć spektakle teatralne lub operetki czy wysłuchać koncertów najlepszych polskich artystów.
Mieści się tu nowoczesne kino, z jednym z największych w tej części Polski ekranów, który ma 60 m2. KDK dysponuje pięknymi, funkcjonalnymi salami zajęć, salą konferencyjną z zapleczem cateringowym, galerią oraz salami muzycznymi. Posiada też plenerową scenę z pełnym wyposażeniem.
KDK to nie tylko budynek, ale również ludzie – pracownicy etatowi, instruktorzy, współpracownicy oraz wolontariusze.
KDK prowadzi edukację kulturalną dla wszystkich grup wiekowych – dla dzieci, młodzieży i dorosłych (w tym również w wieku emerytalnym). Aktualnie jest to ponad 20 różnorodnych form aktywności.
Wśród stałych form pracy przewagę mają formy kreatywne – m.in. taniec ludowy, plastyka, różne formy muzyczne, zajęcia wokalne, teatralne, fotograficzne, rękodzieła. W KDK działają zespoły, koła i kluby m.in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Chór, Kapela Folkowa, Kapela Podwórkowa, Zespół Śpiewaczy. Przy KDK działa również Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Klub Turystyczny „Traper”, Klub Seniora czy Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon”. Swoje zajęcia mają tu również słuchacze Uniwersytet III Wieku. Doskonalą u nas swój warsztat zespoły grające muzykę rockową i taneczną.
KDK organizuje kilkudziesiąt imprez o zasięgu od lokalnego do ogólnopolskiego, z których największa to: Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”.
Od 2010 r. uczestniczy w Programie Dom Kultury+ realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury oraz w Programie Teatr Polska realizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Misja Krasnostawskiego Domu Kultury to pozyskiwanie i przygotowanie społeczności lokalnej do aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz współtworzenia jej wartości.
Od otwarcia po remoncie w kinie Morskie Oko wyświetlono 117 filmów, które obejrzało ponad 29 tysięcy widzów, a budynek odwiedziło już prawie 120 tysięcy osób.
Na tej scenie KDK od zakończenia remontu wystąpili: m.in. kabarety Ani Mru Mru i Pod Wyrwigroszem, zagrał Kuba Badach z zespołem, a w licznych spektaklach teatralnych zagrali m.in. Adam Woronowicz, Jacek Borkowski, Tomasz Mędrzak czy Agnieszka Sitek. A w najbliższym czasie wystąpią m.in. Kabaret Młodych Panów, zespół VOO VOO, Natalia Sikora, Dorota Osińska czy Stare Dobre Małżeństwo.