POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
3. Festiwal Filmów Młodego Widza WĘDRUJĄCE ALE KINO! w KDK
Już 8 października wyruszy z Poznania objazdowy festiwal dla dzieci i młodzieży – Wędrujące Ale Kino! To wydarzenie realizowane przez Centrum Sztuki Dziecka, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, czyli najstarszej i największej imprezy filmowej dla dzieci i młodzieży w naszym kraju. Objazdowy festiwal swoją podróż rozpocznie w warmińsko-mazurskim, gdzie w dniach 8-10 października, odwiedzi Gołdap. Kolejnymi miastami na trasie festiwalu będą Teremiski (11-13.10), Karlino i Białogard (15-17.10, Pacanów (11-13.10) oraz Gębiczyn, Czarnków i Krasnystaw (22-24.10).
Festiwal Filmów Młodego Widza WĘDRUJĄCE ALE KINO! powstał z myślą o dzieciach i młodzieży z małych miast i okolic, gdzie kino nie jest dobrem powszednim. Jest to przewoźna, „walizkowa” wersja Festiwalu, docierająca do w różne zakątki Polski z kinem „nierepertuarowym”, ambitnym i o wysokich walorach merytorycznych. Festiwal WĘDRUJĄCE ALE KINO! jest organizowany we współpracy z funkcjonującymi w terenie organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz szkołami. Nasze wyjątkowe filmowe wydarzenie, podobnie jak „macierzysty” Festiwal w Poznaniu pokazuje filmy dla dzieci i młodzieży nieznane dotąd szerokiej widowni, o niekwestionowanych walorach edukacyjnych i artystycznych, niepodlegające rynkowym schematom. Są wśród nich produkcje rodzime, europejskie, a także pochodzące z innych krajów świata, również i tych rzadko reprezentowanych na polskich ekranach. Festiwalowy repertuar składa się z filmów traktujących młodego widza, bez względu czy ma zaledwie kilka, czy kilkanaście lat, jako partnera w prowadzonym za pośrednictwem ekranu dialogu.
Program Festiwalu tworzą przede wszystkim filmy, które były prezentowane podczas ostatnich edycji Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu. Są to obrazy wybrane spośród filmów nagrodzonych i cieszących się uznaniem krytyki oraz powodzeniem wśród widzów, opowiadające o świecie z perspektywy różnych kultur i konwencji artystycznych. Filmy konkursowe oceni Jury wyłonione spośród miejscowej publiczności dziecięcej. Podczas Festiwalu widzowie w plebiscycie wyłonią odrębnego laureata nagrody publiczności. Po zakończeniu całości projektu obliczymy, kto został laureatem publiczności we wszystkich miejscowościach, a nagrodę wręczymy podczas 30. Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu.
Nagrody Wędrującego Ale Kino! to Wędrujące Koziołeczki (Koziołki – symbol Poznania – stanowią nagrodę festiwalu „macierzystego” od początku jego istnienia). Ponadto przyznana zostanie Wielka Nagroda Publiczności, której laureata wyłonimy w trakcie plebiscytu publiczności, przeprowadzonego we wszystkich czterech lokalizacjach.
Program Wędrujące Ale Kino! 2012 w kinie Morskie Oko w Krasnymstawie.
- Zestaw animacji dla najmłodszych – 22.10; godz. 9.30
Czas trwania: 45 min.
Hip hip i hurra. Smacznego Adelko
Polska 2011, 13 min.
Film o przygodach duetu detektywów Hip-Hipa i Hurry. Rozwiązując różne zagadki poznają prawdy przyrodniczej na przykład: jak powstają chmury, wiatr, tęcza, skąd się biorą dzieci etc. Jednocześnie na boku rozgrywa się romans między Hipem, a jego sąsiadką żyrafą Różą.
Jak kąpią się szmatki / How the shammies bathed
Łotwa 2010 7’
reż. Edmunds Jansons
Szmatki o imionach Mitenka, Jasiek, Chustek i Skarpeta postanawiają sprawdzić niepokojące odgłosy kapania. Jedna za drugą wspinają się więc po schodach do łazienki, gdzie spotykają Potwora, mieszkającego za drzwiami i zapoznają się z Pluskającą Wodą.
Pikle w tarapatach / Pickels in a pickle
reż. Steffen Schaeffler
Niemcy 2011, 9 ‘
Pickles bawi się przepustem wodnym na sadzawce. Niechcący otwiera go tak szeroko, że cała woda wylewa się ze zbiornika. Jak na złość jego koledzy planowali popływać w stawie następnego dnia. Pickles musi sprawić, żeby woda wróciła na swoje miejsce. Niech się dzieje co chce!
Starszy brat / The Big Brother
reż. Jesús Pérez, Elisabeth Hüttermann
Szwajcaria 2011, 6’
Film dla dzieci opowiadający o zabawie i okrucieństwie wśród najmłodszych. Dwie postacie z kreskówek żyją własnym życiem, w którym pikselacja łączy się z klasyczną animacją. Wyśmiewają i poniżają trzecią, nieskończoną jeszcze postać, ale ich chwilowa wyższość znika bez śladu, gdy okazuje się, że ta postać to ich starszy brat.
Żołędziowy ludek / Acorn Boy
reż. Dace Riduze
Łotwa 2010, 10’
Historia niezdarnego Żołędziowego Ludka i jego przyjaciół, która rozgrywa się w lesie. Czyż nie robiliśmy wszyscy zwierzątek z żołędzi? Żołędziowy Ludek wraz z przyjaciółmi przeżywają niezwykłe przygody. Spotykają małe pajączki, mrówki, pszczoły i wiele innych stworzonek...
- Po cichutku – 22.10; godz. 10.30
Belgia, Francja 2011, 77’
reż. Olivier Ringer
od 8 lat
Niezwykły film o całkiem zwykłej, małej dziewczynce, której wydawało się, że jest niewidzialna dla swoich rodziców i by się o tym przekonać, postanowiła zniknąć. Tak zaczyna się historia, która mogła zakończyć się źle, a zamienia się w niezwykłą, pełną przygód, wspaniałą podróż w świat nie tylko marzeń.
- Nocturna – 23.10; godz. 9.00
Francja, Hiszpania 2007, 88'
reż. A. Garcia, V. Moldanado
od 8 lat
Historia małego Tima, który mimo strachu przed ciemnością uwielbia oglądać gwiazdy. Pewnej nocy chłopiec odkrywa, że jedna z jego ulubionych gwiazd gaśnie, zaniepokojony tym zniknięciem, wspólnie ze strażnikiem spokojnych snów dzieci – Pasterzem Kotów wyrusza w niezwykłą i tajemniczą podróż po nocnym świecie. Oswaja swój strach i poznaje zupełnie inną przestrzeń niż ta, którą widzimy za dnia.
- Król Maciuś I – 23.10; godz. 11.00
reż. Wanda Jakubowska
Polska 1958, 90'
b.o.
Baśń żartobliwie ukazująca w perypetiach dziesięcioletniego króla mechanizm sprawowania władzy. Po śmierci ojca rządy w bajkowym państwie obejmuje dziesięcioletni Maciuś. Równie szlachetne co naiwne reformy, jakie wprowadza, i sposób sprawowania władzy doprowadzają do ogromnego zamieszania, lecz lud ratuje go przed zesłaniem na bezludną wyspę, jak to miało miejsce w książce… Baśń filmowa na podstawie powieści dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka.
- Lekcje marzeń – 22.10; godz. 12.00. 24.10; godz. 10.00
reż. Sebastian Grobler
Niemcy 2011, 105’
od 12 lat
Jest rok 1874. Młody, pełen pasji pedagog Konrad Koch, zostaje zatrudniony w pruskiej szkole dla chłopców. Aby tchnąć życie w swoją nieco zmurszałą placówkę, postępowy dyrektor von Merfeld, zatrudnia młodego pedagoga jako jednego z pierwszych nauczycieli angielskiego. Szybko okazuje się, jak bardzo jest potrzebny uczniom, których cała wiedza o Anglii bazuje na stereotypach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Porównywane ze Stowarzyszeniem Umarłych Poetów dzieło pokazuje pełen surowości, konserwatywny świat XIX-wiecznej pruskiej szkoły, w której wszelkie próby reform były blokowane i nietolerowane.
- Korczak – 24.10; godz. 12.00
reż. Andrzej Wajda
Polska 1990, 113'
To biograficzna opowieść o doktorze Januszu Korczaku, polskim pedagogu żydowskiego pochodzenia. Historia człowieka rozczarowanego przejawami antysemityzmu, poświęcającemu się całkowicie pracy wychowawczej. Gdy wybucha wojna pełni funkcję lekarza wojskowego, po kapitulacji Warszawy wraca do sierocińca i trwa przy „swych” dzieciach do końca. Film wyróżniony m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Cannes.
Na wszystkie seanse wstęp jest bezpłatny.
ORGANIZATOR GŁÓWNY
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
ORGANIZATOR LOKALNY
Krasnostawski Dom Kultury
PARTNER LOKALNY
Miasto Krasnystaw
PATRONAT MEDIALNY
Miasto Dzieci
GoGaga.pl
Radio Merkury