POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Spektakl „Kalino malino czerwona jagodo” w KDK
Krasnostawski Dom Kultury serdecznie zaprasza na kolejny spektakl w ramach programu Teatr Polska – 2 grudnia 2013 r. o godz. 18.00 wystąpią aktorki Studia Teatralnego Koło z Warszawy w spektaklu „Kalino malino czerwona jagodo”. Bilety na spektakl w specjalnej mikołajkowej cenie - 15 zł normalny i 8 zł ulgowy do nabycia w kasie biletowej KDK oraz w systemie rezerwacji elektronicznej na stronie www.kino.krasnystaw.pl
Spektakl “Kalino malino czerwona jagodo” to kolorowa, radosna i wzruszająca opowieść o kurpiowskich kobietach, w której wiele współczesnych dziewczyn odnajdzie także fragmenty własnych historii. W spektaklu wystąpi m.in. Natalia Sikora laureatka II edycji programu The Voice of Poland.
“Kiedyś to ja miałam nogi” – wzdycha Józia. I nagle cztery stare, schorowane, zmęczone życiem baby przenoszą się w czasie. Poznajemy historię ich życia, ale przede wszystkim młodzieńczych miłości. Młodość i starość, dojrzałość i naiwność, męskość i kobiecość, radość i tęsknota – przeplatają się w pieśniach, wspomnieniach i muzyce, budujących tą ponadczasową opowieść. Gdy kobiety wrócą na swoje stałe miejsce na ławce przed chatą, będą znowu stare, ale wspomnienia dodadzą im sił, by przeżyć kolejny dzień.
Scenariusz i reżyseria: Igor Gorzkowski
Obsada: Aleksandra Grzelak /Werka/, Olga Omeljaniec /Józia/, Natalia Sikora /Aniela/, Diana Zamojska /Tereska/.
Konsultacje etnograficzne i warsztat muzyczny: Weronika Grozdew – Kołacińska, Marcin Lićwinko
Patronat honorowy: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Przed spektaklem o godz. 16.00 odbędą się bezpłatne warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych, których zadaniem będzie przekazanie wiedzy dotyczącej techniki tworzenia spektaklu. Warsztat teatralny będzie okazją do zaprezentowania podstawowych zadań aktorskich, zabaw integracyjnych oraz ćwiczeń improwizacyjnych, mających na celu uruchomienie wyobraźni i przygotowanie widza do świadomego, wrażliwego oglądania spektaklu. Metoda improwizacji w drugiej, głównej części warsztatu będzie kluczowa w pracy z grupą. Za jej pomocą każdy uczestnik stworzy krótką etiudę, tematycznie nawiązującą do nastroju spektaklu. Głównym elementem, wiążącym etiudy wszystkich uczestników, będzie spektaklowa ŁAWECZKA, wokół której toczy się życie na wsi. Podczas pracy nad scenkami, zostaną postawione pytania stymulujące wyobraźnię uczestników: Jaką rolę na wsi odgrywa ławka? Kto na niej zasiada i dlaczego? Co można zaobserwować siedząc na ławce? Jaka może być historia osoby na niej siedzącej… Zapisy na warsztaty w sekretariacie KDK.
Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie aktorów z publicznością, które będzie możliwością podzielenia się wspólną pracą i pasją.
Przedstawienie bierze udział w projekcie Teatr Polska i w pierwszej połowie sezonu 2013/2014 zostanie zaprezentowane w 19. miejscowościach.
Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej.
Celem programu jest promocja ciekawego repertuaru w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny. Program ma także otworzyć możliwości współpracy między teatrami a ośrodkami kultury, a także ułatwić poznanie nowych miejsc i przestrzeni, w których można wystawić spektakle.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez „Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.
W tym roku program Teatr Polska organizowany jest po raz piaty. Zgłosiło się 105 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 15 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 15 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą kilkadziesiąt miejscowości w całej Polsce. Objazdy będą trwały od 15 lipca do 5 grudnia 2013 roku.
Pokazy spektakli realizowane w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego TEATR POLSKA ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl