POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Laureaci konkursu filmowego na 14. Letniej Akademii Filmowej
Piotr Kotowski – wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF - po raz kolejny zaprosił do Zwierzyńca na Letnią Akademię Filmową laureatów Powiatowego Konkursu Filmowego „Spotkanie z X muzą – bliżej marzeń”. Konkurs jest organizowany przez MDKF „Iluzjon” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury.
W 14. LAF wzięło udział troje laureatów: Patrycja Marcinkowska z Gimnazjum nr 1 w Krasnymstawie oraz Oliwia Zajączkowska i Karol Domański z II LO w Krasnymstawie.
Miłośnicy sztuki filmowej z Polski i z zagranicy gościli w Zwierzyńcu od 2 do 11 sierpnia. Program Letniej Akademii Filmowej zawierał wiele cykli tematycznych m. in.: „Kino z krainy gejzerów”, „Kino znad Sekwany”, „Panorama kina niemieckiego”, „Magiczna Toskania”, „Rekolekcje filmowe”, „Jacek Bławut – ostatni dokument”, „Seans z Konradem Szołajskim”.
Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyły się polskie produkcje filmowe, które podzielone zostały na kilka cykli. W zestawie „W polskim obiektywie” znalazły się interesujące obrazy filmowe np. „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa, „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego czy dokument „Lekarze” Tomasza Wolskiego. Rektor LAF-u Piotr Kotowski zaprosił do Zwierzyńca także twórców filmowych z zagranicy m. in. kubańską aktorkę Mirthę Ibarrę, która wyreżyserowała dokument o najwybitniejszym reżyserze kubańskiego kina Tomasie Gutierrezie Alei. Bohater reżyserskiego debiutu „Titon, z Hawany do Guantanamery” stworzył takie obrazy filmowe jak „Wspomnienia”, „Truskawki i czekolada” czy „Guantanamera”. Rosyjskim akcentem na 14. LAF był cykl „Aleksandr Rogożkin” prezentujący filmografię znanego reżysera. Po projekcji filmu Rogożkina „Kukułka” odbyło się spotkanie z aktorem Wiktorem Byczkowem – odtwórcą jednej z głównych ról ww. filmie, który cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko w Rosji.
W Zwierzyńcu można zobaczyć także bardzo ciekawe filmy, których nie obejrzymy w polskich kinach. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się filmy islandzkie czy palestyńskie dokumenty. Ze wspomnianego już cyklu „Kino z krainy gejzerów” warto wymienić „Dzieci natury” Fridrika Thora Fridrikssona czy „Noi Albinoi” Dagura Kari.
Warto wrócić do cyklu „Jacek Bławut – ostatni dokument”, gdyż reżyser jakiś czas temu oświadczył, że nie będzie już tworzył dokumentów. Miłośnikom twórczości Bławuta trudno w to uwierzyć, ale reżyser w Zwierzyńcu potwierdził tę informację. Z tym większym zainteresowaniem obejrzeliśmy trzy dokumenty Bławuta: „Szczur w koronie”, „Wirtualna wojna” i „Ostatni raz kawaler”.
Pokazy filmowe w Zwierzyńcu często wzbogacały dyskusje prowadzone przez znanych krytyków filmowych: Adama Garbicza, ks. Marka Lisa czy Wojciecha Kałużyńskiego. W czasie spotkań autorskich widzowie mieli okazję rozmawiać z reżyserami, m. in. z Nataszą Ziółkowską-Kurczuk, Jackiem Bławutem, Andrzejem Jakimowskim, Pawłem Łozińskim i Konradem Szołajskim.
W programie Letniej Akademii Filmowej znajdują się także spektakle teatralne, koncerty i recitale. Zainteresowanych odsyłam na stronę www.laf.net.pl, na której można znaleźć wiele ciekawych informacji o filmach nie tylko z tegorocznej edycji Akademii.
LAF prezentuje ambitne kino, które pokazuje uniwersalne problemy a także zmusza do dyskusji i refleksji. Spotkania autorskie i różnego rodzaju warsztaty to niezwykła lekcja filmowa, w której z roku na rok uczestniczy coraz więcej miłośników kina – od najmłodszych do najstarszych. A lafowicze już z niecierpliwością czekają na 15. edycję Akademii!
Ewa Magdziarz - opiekun MDKF „Iluzjon”