POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
„Tradycyjna Majówka z karpiem”
Dnia 3 maja 2013 r. na Rynku Miejskim w Krasnymstawie odbyła się „Tradycyjna Majówka z karpiem” organizowana przez Krasnostawski Dom Kultury i Lokalną Grupę Działania „Krasnystaw PLUS”.
Program Majówki był bardzo bogaty. Tego dnia można było skosztować specjałów tradycyjnej kuchni regionalnej oraz dań z karpia przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Czajek (gm. Kraśniczyn), z Widniówki i Zażółkwi (gm. Krasnystaw), z Zagrody (gm. Siennica Różana) oraz przez Gminne Koło Aktywnych Kobiet z Fajsławic i przez Zespół Kulinarny z Gorzkowa. Oprócz dań były również nalewki, które cieszyły się dużym powodzeniem u smakoszy. Po raz pierwszy odbył się konkurs na najsmaczniejszą potrawę z karpia. Do konkursu zgłoszono 7 różnie przyrządzonych karpi. Komisja Konkursowa w składzie Damian Kozyrski – Dyrektor KDK, Artur Capała – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie i Anna Ciechańska-Marucha z krasnostawskiego oddziału PTTK, po dokonaniu oceny walorów smakowych i estetycznych postanowiła przyznać nagrody pieniężne, które ufundowała Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw PLUS”:
I miejsce – KGW Zagroda za karpia wędzonego
II miejsce – KGW Zażółkiew za karpia z cebulką i pieczarkami
III miejsce – KGW Widniówka za karpia faszerowanego
oraz trzy wyróżnienia dla KGW Czajki, Zespołu Kulinarnego z Gorzkowa i Gminnego Koła Aktywnych Kobiet z Fajsławic. Dodatkową nagrodą jest bezpłatne stoisko na Chmielakach Krasnostawskich 2013 dla wszystkich stowarzyszeń, które wzięły udział w konkursie.
Oprócz „strawy dla ciała” na Majówce można było kupić przeróżne wyroby rękodzieła, wykonane przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych, działającego przy KDK.
Na scenie zaprezentowały się następujące zespoły - kapele ludowe „Łopieńczacy" z Łopiennika, „Siennica" z Siennicy Różanej, Gorzkowska Kapela Ludowa i Zespół „Do Janicka" z Gorzkowa oraz Zespół Śpiewaczy „Biesiada" z Krasnostawskiego Domu Kultury.
Niewątpliwą atrakcją był występ Andrzeja Kozłowskiego z Białegostoku, który podczas swoich koncertów korzystał nie tylko z tradycyjnych instrumentów typu: duduk, okaryna, piła czy róg myśliwski, ale również z... warzyw - marchewki, pietruszki, dyni czy cukinii. Każdy kto chciał mógł nauczyć jak zrobić taki instrument i jak później na nim zagrać. Największą radość miały dzieci, które grały na marchewkach.
Jako gwiazda, wystąpiła kapela POSZUKIWACZE ZAGINIONEGO RULONU, wykonująca tradycyjną muzykę taneczną Radomszczyzny i okolic. Skład kapeli nawiązywał do tradycji brzmieniowej z lat świetności i ogromnej popularności muzyki tanecznej na Radomszczyźnie, gdzie harmonie, skrzypce i instrumenty dęte stanowiły o kolorycie brzmieniowym kapel. Zespół sięgał również do melodii starodawnych, gdzie dominowało brzmienie strunowe (skrzypce, basy) - oddając klimat wiejskich zabaw. Mogliśmy usłyszeć mazurki, oberki, polki. O jakości koncertu niech świadczy fakt, że w ubiegłym roku zespół zdobył Grand Prix 15 Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Mieszkańcy Krasnegostawu również ulegli magii tanecznych rytmów i chętnie tańczyli przed sceną.
Zdjęcia z imprezy do zobaczenia w GALERII