POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Chmielaki 2024 za nami…
Za nami 53. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie” – jedna z najstarszych i najpopularniejszych imprez plenerowych, promująca rozwój chmielarstwa i piwowarstwa. W tym roku nie brakowało dobrego piwa i muzyki, a festiwal był częścią trasy ESKA Music Tour.
Głównym Partnerem wydarzenia było „Województwo Lubelskie. Lubelskie Smakuj życie!”, a patronat na wydarzeniem objął m.in. Marszałek Województwa Jarosław Stawiarski. Na poziom wydarzenia wpłynęło również zaangażowanie wielu firm – szczególne podziękowania dla Cersanit, Totalizatora Sportowego właściciela marki Lotto, Grupy PZU, Banku Spółdzielczego w Izbicy i Miropasz.
Koncerty na Scenie Głównej odbywały się pod nazwą CHMIELAKI ESKA MUSIC TOUR i były częścią największej trasy koncertowej w Polsce. Podczas trzech dni na Scenie w Rynku wystąpili: Ernest Markiewicz, Vix.N, Smolasty, Marika, Ikarus Feel, Ania Dąbrowska, Sara James i Dżem. Tak dobrany program zagwarantował dobrą zabawę i przyciągnął do Krasnegostawu mnóstwo gości.
Na Scenie Dworek odbyły się m.in. natomiast koncerty: „Chmiel Senior Fest”, „Chmiel Rock” i „Jazz z Pianką”, gdzie swój jubileusz świętował Andrzej Jagodziński. Tu miały miejsce Przegląd Kapel Podwórkowych, część obrzędowa i występy lokalnych artystów. Na zakończenie Chmielaków wystąpił zespół Nicponie i popowa wokalistka Aura.
W czasie Chmielaków centrum miasta zostało zamknięte dla ruchu, stając się jedną wielką fetą na cześć złotego trunku. W Rynku Miejskim powstała strefa z rekordową liczbą ponad 60 browarów z Polski i zagranicy. Oficjalne piwa festiwalu zostały uwarzone przez regionalne browary z Lubelszczyzny - Browar Jagiełło i Browar Sulewski. Ulice i place Krasnegostawu wypełniły: wesołe miasteczko, strefa disco, strefa chill i kilkaset stoisk handlowych.
Podczas Chmielaków odbyło się szereg imprez towarzyszących, wśród których znalazły się m.in.: Konsumencki Konkurs Piw, Ogólnopolski Piknik Paralotniowy „Chmieloty”, Półmaraton Chmielakowy, Kiermasz Sztuki Ludowej, Chmielakowy Zlot Weteranów Szos, Chmielakowy Recital Organowy, Korowód Chmielakowy z konkursem na „Najpiękniejszy Wieniec Chmielowy”, Ogólnopolska Sesja Chmielarska czy „Wycieczka z pianką”. Po kilku latach przerwy podczas 53. Ogólnopolskie Święta Chmielarzy i Piwowarów spośród 12 kandydatek wybrana została Miss Chmielaków.
Tak jak w latach ubiegłych dla Chmielakowych gości przygotowaliśmy oficjalne piwa naszego festiwalu. W tym roku były to dwa piwa uwarzone przez regionalne browary z Lubelszczyzny.
Pierwsze z nich uwarzył Browar Jagiełło z Pokrówki i jest to piwo jasne w stylu European Lager. Do jego produkcji użyto słodu jęczmiennego pilzneńskiego oraz chmieli: Marynka, Sybilla, Cascade i Oktawia. Piwo ma nazwę Chmielaki Krasnostawskie – edycja 2024.
Drugie z piw to piwo Ciemne Miodowe z Browaru Sulewski z Hrubieszowa. Do jego produkcji użyto słodów jęczmiennych jasne i karmelowe oraz naturalnego miodu z Roztocza. Piwo ma nazwę Ciemne Miodowe – 53. Chmielaki Krasnostawskie.
Obydwa piwa można kupić w całej Polsce w punktach sprzedaży Browaru Jagiełło i Browaru Sulewski.
Nowością na Chmielakach były kubki kaucyjne – po raz pierwszy w Polsce użyte na taką skalę na imprezie plenerowej. Krasnystaw idzie z duchem czasu! Kubki kaucyjne funkcjonują już na większości festiwali, a my nie zamierzamy zostawać w tyle. Jest to rozwiązanie praktyczne i ekologiczne, a dodatkowo, kubek chmielakowy może być fajną pamiątką z imprezy.
W tym roku zrezygnowaliśmy z plastikowych jednorazówek w trosce o środowisko, stosując się do nowych przepisów, a także po to, by na Chmielakach było mniej śmieci. Zasada jest banalnie prosta: bierzecie kubek, płacicie 10 zł kaucji, oddajecie kubek, dyszka wraca do portfela. A jak go sobie zatrzymacie to macie pamiątkę z imprezy. Kubki można potem używać w domu, na działce, na imprezie. Nadają się do mycia w zmywarce.
Zdajemy sobie sprawę, że to była rewolucyjna zmiana, ale zauważyliśmy, że przejęliście ją ze zrozumieniem i chętnie dołączyliście do naszych starań o zmniejszenie ilości plastiku podczas Chmielaków. Impreza była naprawdę czysta!!!
Niezliczone atrakcje i wydarzenia towarzyszące prezentowały się następująco:
Otwarcie - odbicie szpuntu beczki
„53. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów uważam za otwarte” - powiedział Daniel Miciuła - Burmistrz Krasnegostawu, otwierając Chmielaki Krasnostawskie 2024.
Podczas inauguracji najstarszego piwnego festiwalu w kraju odwiedziło nas wielu parlamentarzystów i przedstawicieli administracji rządowej, samorządowców, przedstawicieli branży chmielarskiej i piwowarskiej, szefów jednostek, inspekcji i służb mundurowych, a także przyjaciół naszego Miasta.
Miłym akcentem uroczystości było wręczenie Medalu 550-lecia Województwa Lubelskiego. Z rąk Wicemarszałka Województwa Lubelskiego Marka Wojciechowskiego i Członka Zarządu Województwa Lubelskiego Marcina Szewczaka wyróżnienie to odebrał pan Andrzej Jakubiec - Burmistrz Krasnegostawu w latach 1992-2014.
XIII Półmaraton Chmielakowy
Za nami XIII Półmaraton Chmielakowy. W kategorii open wygrał Andrzej Starżyński z Końskowoli. Dystans 21 km pokonał w czasie 01:09:57, co zaowocowało nowym rekordem trasy. Warto dodać, że zwycięzca obronił tytuł sprzed roku. Drugie miejsce zajął John Kinsella z Parczewa (01:11:21), a trzeci był Michał Biały z Kraśnika (01:16:35).Wśród kobiet najszybciej przybiegła Anna Pawlikowska z Kielc (01:29:15). Kolejne miejsca na podium zajęły Joanna Palka z Lublina (01:33:15) i Justyna Jagiełło z Chełma (01:34:06). Najszybszym mieszkańcem z Krasnegostawu okazał się Paweł Ruszniak (01:23:55), a z powiatu krasnostawskiego Grzegorz Pawlak z Izbicy (01:20:16 ). Wśród kobiet najlepsza krasnostawianka to Agata Siwiec (01:37:59), a mieszkanka powiatu to Ewelina Kowalczyk z Wierzchowin (01:36:43). W klasyfikacji generalnej sklasyfikowanych zostało 358 zawodników.
Nagrody wręczali Daniel Miciuła - Burmistrz Krasnegostawu, Monika Sawa - Zastępca Burmistrza Krasnegostawu, Marcin Wilkołazki - przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw, Marcin Ciechan - przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Krasnystaw, Tomasz Żerebiec - dyrektor MOSiR Krasnystaw i przedstawiciele sponsorów XIII Półmaratonu Chmielakowego. Sportowej rywalizacji towarzyszyły biegi na krótkich dystansach dla najmłodszych sportowców.
Organizatorami zawodów byli: Ludowy Międzyszkolny Klub Sportowy przy Zespole Szkół nr 2 w Krasnymstawie (LMKS Krasnystaw - Zapasy Krasnystaw), Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie oraz Burmistrz Krasnegostawu.
Partnerzy zagraniczni
Tegoroczne Chmielaki Krasnostawskie były doskonałą okazją do odświeżenia i umocnienia współpracy z naszymi partnerami zagranicznymi. W tym roku odwiedziły nas delegacje z miast: Alvesta w Szwecji, Püspökladány na Węgrzech, Turijsk na Ukrainie, Żatec w Czechach.
W sobotę, 24 sierpnia Daniel Miciuła - Burmistrz Krasnegostawu, Sekretarz Miasta Krasnystaw Renata Stangryciuk i Skarbnik Miasta Krasnystaw Patrycja Zdybel spotkali się z przedstawicielami miast partnerskich w Dworku Starościńskim. W miłej i serdecznej atmosferze wszyscy rozmawiali o aktualnej sytuacji w każdym z samorządów oraz zmianach, jakie zaszły od czasu ostatnich wizyt. Gospodarze i delegaci wymienili się również upominkami. Z kolei dzień później nasi goście wzięli udział między innymi w korowodzie chmielakowym.
Chmielakowy Zlot Weteranów Szos
W niedzielę, 25 sierpnia po raz ósmy zorganizowany został Chmielakowy Zlot Weteranów Szos, który jest jedną imprez towarzyszących Ogólnopolskiemu Świętu Chmielarzy i Piwowarów
Chmielakowy Zlot Weteranów Szos to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego miłośnicy klasycznej motoryzacji spotykają się, aby zaprezentować swoje zabytkowe samochody i motocykle. Z kolei uczestnicy Chmielaków mają okazję do tego, aby podziwiać pojazdy oraz posłuchać o ich historii. Głównym punktem zlotu jest Konkurs Elegancji, gdzie oceniana jest nie tylko techniczna strona samochodu, ale także jego estetyka, dbałość o szczegóły oraz oryginalność. Dodatkowo punktowana jest spójność ubioru i pojazdu z konkretnej epoki.
W komisji oceniającej 42 pojazdy znaleźli się: Monika Sawa - Zastępca Burmistrza Krasnegostawu, Patrycja Zdybel - Skarbnik Miasta Krasnystaw, Wioletta Łukaszczyk - pracownik Urzędu Miasta Krasnystaw oraz Kamil Oleszek - członek zarządu Federacja Zmotoryzowanych i współorganizator Chmielakowego Zlotu Weteranów Szos.
Zwycięzcami Konkursu Elegancji 2024 zostali: Wojciech Piskorek z Puław – Citroen BL 11 z lat 50.,
Piotr Tubilewicz z Krupego – Citroen AC4 Torpedo z 1929 r. i Tomasz Franc z Kraśnika – Fiat 125p z 1980 r. Wyróżnienie w kategorii motocykli otrzymał Arkadiusz Baczkowski z Lublina za tzw. jawę 50 kaczkę milicyjną z lat 70. ubiegłego stulecia. Jeszcze przed przeprowadzeniem konkursu uczestnicy zlotu wzięli udział w korowodzie chmielakowym, do którego zawsze dołączają również inni właściciele zabytkowych samochodów i motocykli z naszego Miasta i regionu.
Wycieczka z Pianką
„Wycieczka z Pianką” w ramach 53. Chmielaki Krasnostawskie cieszyła się dużym zainteresowaniem. W rolę przewodnika po historii Krasnegostawu i zabytkach na terenie naszego Miasta wcielił się dr Konrad Grochecki.
Uczestnicy wydarzenia spotkali się w sobotę, 24 sierpnia w Rynku Miejskim. W imieniu Burmistrza Krasnegostawu wszystkich powitała Agata Małek - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie. Następnie przewodnik opowiedział o chłopskim poecie Stanisławie Bojarczuku, przy pomniku którego wszyscy się zgromadzili. Konrad Grochecki przybliżył też dzieje Miasta i jego lokację na prawie magdeburskim 630 lat temu. Omówił też historię zabytkowego układu urbanistycznego w centrum, oraz tzw. klęczącego drzewa. W programie była też wizyta na terenie Zaułka Nadrzecznego i opowieść o krasnostawskim zamku oraz przejście na teren dawnego klasztoru augustianów i oglądanie obiektów, które obecnie nie pełną funkcji sakralnych. Po zwiedzaniu ekspozycji w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie o historii miasta i regionu uczestnicy wycieczki wysłuchali przy budynku dawnej poczty konnej ciekawostek o Fryderyku Chopinie i Casanovie, którzy niegdyś odwiedzili lub przejeżdżali przez miasto. Ostatnim przystankiem był Dworek Starościński. Przewodnik opowiedział o tym miejscu i jego znaczeniu w historii Miasta. Wydarzenie zakończyła degustacja produktów regionalnych przygotowanych przez członków Stowarzyszenia Mieszkańców Przedmieścia Zastawie.
Najpiękniejszy Wieniec Chmielowy
W niedzielę, 25 sierpnia na terenie Dworku Starościńskiego odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na „Najpiękniejszy Wieniec Chmielowy”.
Do konkursu zorganizowanego w ramach 53. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów Chmielaki Krasnostawskie zgłoszono 9 wieńców. Każda praca była wyjątkowa, wykonana starannie, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.
Jury w składzie, Renata Stangryciuk – Sekretarz Miasta Krasnystaw, Monika Grzesiuk – Dyrektor Biura Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw PLUS i Elżbieta Zadrąg – koordynator sesji chmielarskiej, oceniło nie tylko estetykę i kreatywność, ale również nawiązanie do tradycji i oryginalność kompozycji. Nagroda główna w wysokości 1000 zł, ufundowana została przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krasnystaw PLUS" i trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich „Orchowianki” z Orchowca, które przygotowało wieniec w kształcie korony zwieńczonej krzyżem. Do wykonania wieńca wykorzystano wszystkie rodzaje zbóż: pszenżyto, pszenica, jęczmień, owies, proso oraz gałązki chmielowe z szyszkami zebrane z felicjańskich pól. Do dekoracji wieńca posłużyły kwiaty i zioła z ogródków i łąk, m. in. zatrwian, suchołuska, krwawnik, nawłoć, słoneczniki, jarzębina. W środku korony znajduje się anioł, który ma czuwać nad ludźmi i ich plonami do następnego roku.
Pozostali uczestnicy konkursu zajęli ex aequo drugie miejsce, a każdy z nich otrzymał nagrodę o wartości 700 zł. A byli to: Koło Gospodyń Wiejskich Zażółkiew, Stowarzyszenie Mieszkańców Przedmieścia Zastawie, Koło Gospodyń Wiejskich w Izbicy nad Wieprzem, Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie, Koło Gospodyń Wiejskich w Bończy, Koło Gospodyń Wiejskich „Sami Swoi” Zastawie Kolonia i Łany, Koło Gospodyń Wiejskich „Górzanie” Przedmieście Góry w Krasnymstawie, Koło Gospodyń Wiejskich Małochwiej Duży.
Wybory Miss Chmielaków 2024
W niedzielę, 25 sierpnia na scenie ESKA Music Tour w Rynku Miejskim poznaliśmy laureatki wyborów Miss Chmielaki Krasnostawskie 2024. W konkursie udział wzięło 12 kandydatek, a galę poprowadziła znana dziennikarka i prezenterka Dorota Gardias. Zanim publiczność poznała wyniki, finalistki zaprezentowały się wszystkim w strojach koktajlowych, sukniach ślubnych i strojach kąpielowych. W międzyczasie na scenie prezentowały się krasnostawskie tancerki z „Freak Dance Academy”. Były również pokazy mody pań w kolekcji hiszpańskiej „Carla Ruiz” i panów w garniturach kolekcji „Club Conesera”.
Jury konkursu pod przewodnictwem Tadeusza Pisarczyka - właściciela Agencji Artystycznej ADA z Biłgoraja i jednocześnie organizatora wyborów - zdecydowała, że „Miss Chmielaków 2024” została Nikola Próchniak (nr 11) ze Strzelc k. Nałęczowa. Szarfę z tytułem wręczył oraz kufel piwa zgodnie z tradycją podał Daniel Miciuła - Burmistrz Krasnegostawu. Laureatkę konkursu koronowała Ewa Jakubiec - Miss Polonia 2023 i jednocześnie członkini jury.Nagrodą główną dla zwyciężczyni jest wycieczka do Turcji dla jednej osoby o wartości 2500 zł, ufundowana przez Biuro Podróży „Włóczykij” Dorota Sawa. Ponadto, Nikola Próchniak została Miss Osobowości Telewizyjnej, a Piotr Adamczuk – dyrektor TVP3 Lublin wręczył jej nagrodę specjalną, którą jest możliwość poprowadzenia programu telewizyjnego. Upominkiem była też okazała maskotka od firmy „Foto QFS” z Lublina.
Pierwszą wicemiss Chmielaków 2024 została Natalia Pietruczuk (nr 4) z Lublina, która otrzymała bon upominkowy od firmy „Jubiler-Złotnik Gerard Galewski” o wartości 1500 zł na produkty w sklepie jubilerskim przy ul. Pocztowej 2 w Krasnymstawie. Na drugą wicemiss Chmielaków 2024 komisja wybrała Magdalenę Mateusiak (nr 12) z Lublina. Nagrodą jest voucher o wartości 1000 zł do wykorzystania w sklepach Galerii VIVO! w Lublinie, a fundatorem było „TUiR Warta S.A. Krasnystaw Agencja: Katarzyna Łapa, Dorota Pazyna”.
Przyznane zostały również 4 tytuły komplementarne:
Klaudia Szponar (nr 7) z Zabłocia zdobyła tytuł Miss Elegancji, Karina Sobczak (nr 8 z Woli Małej została Miss Gracji, Paulina Bartosiewicz (nr 2) z Lublina otrzymała tytuł Miss Models, Oliwia Panas (nr 1) z Krupego została Miss Foto.
Każda z tych dziewcząt otrzymała karty podarunkowe o wartości po 700 zł ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Izbicy do wykorzystania w ciągu najbliższych 12 miesięcy w drogeriach „Rossmann” na terenie całego kraju.
Żadna z finalistek nie opuściła sceny z pustymi rękami. Każda z 12 kandydatek otrzymała pakiet upominków i gadżetów ufundowanych przez partnerów i sponsorów wydarzenia.
Ponadto, przewodniczący jury Tadeusz Pisarczyk poinformował, że laureatki 3 tytułów głównych i 4 tytułów komplementarnych „Miss Chmielaków 2024” po spełnieniu wymogów regulaminowych biura konkursu Miss Polonia, mają zagwarantowany udział w finale Miss Polonia Lubelszczyzny 2025. Organizatorem wyborów Miss Chmielaków 2024 była Agencja Artystyczna ADA z Biłgoraja. Partnerzy wydarzenia to: Agencja Promocji i Reklamy „Art Models” – Lublin; „Foto - Studio” Sarzyńscy – Krasnystaw; „Freak Dance Academy” – Krasnystaw.
Ogólnopolska Sesja Chmielarska
W niedzielę, 25 sierpnia odbyła się Ogólnopolska Sesja Chmielarska. Wydarzenie dedykowane jest plantatorom chmielu oraz podmiotom zajmującym się przetwórstwem szyszki chmielowej.
W sesji udział wzięli między innymi: Daniel Miciuła - Burmistrz Krasnegostawu, Rajmund Szulc - Prezes Związku Polskich Plantatorów Chmielu, Jan Madej - Prezes Polskiego Związku Producentów Chmielu, dr inż. Mieczysław Stasiak - współwłaściciel firmy „Powiśle” S.J., Dariusz Piątek - Prezes Zarządu „Richland” Sp. z o.o., Urszula Łygas i Sebastian Dudczak - Starostowie Chmielaków Krasnostawskich 2024, Elżbieta Zadrąg - koordynator Sesji Chmielarskiej.
Podczas wydarzenia dr Urszula Skomra z Zakładu Hodowli i Biotechnologii Roślin, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy przedstawiła zagadnienia dotyczące produkcji chmielu w Polsce wobec zmian na światowym rynku.
Ogólnopolska Sesja Chmielarska to nieodłączny element Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”.
Weekend z TVP3 Lublin
Podczas Chmielaków w Krasnystawie gościła TVP Lublin. W programie „Weekend z TVP3 Lublin”:
- O festiwalu i XIII Półmaratonie Chmielakowym opowiedzieli Daniel Miciuła - Burmistrz Krasnegostawu, Monika Sawa - Zastępca Burmistrza Krasnegostawu, Tomasz Żerebiec - dyrektor MOSiR Krasnystaw;
- Marta Gogłoza rozmawiała z Martą Dolepską - przewodniczącą Klub Twórców Ludowych przy Krasnostawskim Domu Kultury oraz rzeźbiarzem Kazimierzem Pawelcem;
- Miała miejsce rozmowa z Marcinem Szewczakiem - Członkiem Zarządu Województwa Lubelskiego oraz Janem Sypetkowskim - kierownikiem działajacej przy Krasnostawskim Domu Kultury Kapeli „Uroczysko", która zagrała i zaśpiewała specjalnie dla widzów lubelskiej telewizji;
- Daniel Miciuła - Burmistrz Krasnegostawu, Damian Kozyrski - dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury i koordynator 53. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów, a także Magdalena Górecka - rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krasnystaw podsumowali piątkowe i sobotnie koncerty oraz imprezy towarzyszące, które były częścią Chmielaków.
- O sytuacji w branży opowiedzieli Rajmund Szulc - prezes Związku Polskich Plantatorów Chmielu oraz Jan Madej - prezes Polskiego Związku Producentów Chmielu.
Konsumencki Konkursu Piw
W dniach 21-24 sierpnia komisja konkursowa pod przewodnictwem sędziego głównego Tomasza Sygi oceniła 466 piw z 47 browarów z Polski, Czech i Litwy.GRAND PRIX CHMIELAKI KRASNOSTAWSKIE 2024 otrzymało piwo o nazwie „Dziewczyna Szamana” z Browaru Dziki Wschód z Lublina.
Najlepsze piwo z polskimi odmianami chmielu to Modern Grodziskie - Browar Grodzisk - Chmiele: Amora Preta, Książęcy, Zula. Nagrodę w tej kategorii ufundował Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie.
Wyniki Konsumenckiego Konkursu Piw 2024 przedstawiają się następująco:
Kategoria 1 Piwo jasne w stylu Mild Lager o zawartości alkoholu do 3,9% obj.
1. Jagiełło Mild Lager – Browar Jagiełło
2. Bojanowo Modern Lager I – Browar Bojanowo
3. Lubusz – Browar Witnica
Kategoria 2 Piwo jasne w stylu Pils o ekstrakcie 11-12,9 Blg.
1. Raciborskie Polskie Chmiele Izabella – Browar Zamkowy
2. Miłosław Pilzner – Browar Fortuna
3. Serce Smoka – Browar Bałtów
Kategoria 3 Piwo jasne w stylu European Lager o ekstrakcie 11-12,9 Blg.
1. Lubuski Chmiel - Browar Witnica
2. Miłosław Niefiltrowane - Browar Fortuna
3. Łomża Jasne - Browar Van Pur
Kategoria 4 Piwo w stylu Grodziskie.
1. Modern Grodziskie – Browar Grodzisk
Kategoria 5 Piwo jasne w stylu Marcowe o ekstrakcie 13-16 Blg.
1. Marcowe - Browar Król Plaza
2. Kormoran Złoty - Browar Kormoran
3. Jagiełło Vienna Lager - Browar Jagiełło
Kategoria 6 Piwo w stylu Koźlak o ekstrakcie powyżej 16 Blg.
1. Kaduk - Browar Nowosądecki
2. Koźlak Krotoszyński - Browar Amber
3. Kicarz - Browar Nowosądecki
Kategoria 7 Piwo ciemne o ekstrakcie do 18 Blg.
1. Lubuski Celtyk - Browar Witnica
2. Raciborskie Ciemne - Browar Zamkowy
3. Nałęczowskie Ciemne - Browar Jagiełło
Kategoria 8 Piwo ciemne w stylu Porter Bałtycki o ekstrakcie powyżej 18 Blg.
1. Bojanowo Porter - Browar Bojanowo
2. Okocim Mistrzowski Porter - Carlsberg Polska
3. Porter 180 - Kultowy Browar Staropolski
Kategoria 9 Piwo smakowe i aromatyzowane.
1. Łomża Gruszkowe – Browar Van Pur
2. Bestbir Kiwi – Kultowy Browar Staropolski
3. Magnus Toffee – Browar Jagiełło
Kategoria 10 Piwo w stylu Fruit Ale.
1. Moreno - Browar Złoty Pies
2. Niechanowo Marakuja - Browar Niechanowo
3. Squi - Browar Dziki Wschód
Kategoria 11 Piwo pszeniczne jasne w niemieckim stylu Hefeweizen o ekstrakcie 11-14 Blg.
1. Bierhalle Katowice Weizen - Bierhalle Katowice
2. Perła Biała Pszeniczna – Perła Browary Lubelskie
3. Pszeniczne - Browar Górniczo Hutniczy
Kategoria 12 Piwo pszeniczne w amerykańskim stylu American Wheat o ekstrakcie 10-14 Blg.
1. Amerykańskie Pszeniczne - Browar Świętosław Dębicki
2. Łomża Białe Pszeniczne - Browar Van Pur
3. Raciborskie American Wheat - Browar Zamkowy
Kategoria 13 Piwo w stylu Bitter, English IPA, American IPA, NZ IPA.
1. Jagiełło Double IPA - Browar Jagiełło
2. In The Sky Hazy IPA - Browar Trzy Korony JSJ
3. Amerykańska IPA - Browar Geneza
Kategoria 14 Piwo w stylu American Pale Ale.
1. Orzeźwiająca APA - Browar Geneza
2. Raciborskie West Coast - Browar Zamkowy
3. Amora Mist - Browar Dziki Wschód
Kategoria 15 Piwo w stylu Summer Ale, Golden Ale.
1. Carte Blanche - Browar Brofaktura
2. Micro Hazy IPA - Browar Brofaktura
3. My Way Saison - Kultowy Browar Staropolski
Kategoria 16 Piwo w stylu Sour Ale.
1. Dziewczyna Szamana - Browar Dziki Wschód
2. Pastry Sour Ale Liczi & Banan - Browar Brofaktura
3. Berliner Weisse Mango Totapuri - Browar Brofaktura
Kategoria 17 Piwo w stylu Stout o ekstrakcie 9,5-18 Blg.
1. Coffeelicous Special – Browar Piwne Podziemie
2. Orła Cień - Browar Dziki Wschód
3. Black Jack - Browar Brofaktura
Kategoria 19 Piwo jasne bezalkoholowe w stylu Pils/Lager o zawartości alkoholu do 0,5% obj.
1. Van Pur Non Alco - Browar Van Pur
2. Kultowe Zero - Kultowy Browar Staropolski
3. Łomża 0,0 - Browar Van Pur
Kategoria 20 Piwo bezalkoholowe aromatyzowane lub z dodatkami o zawartości alkoholu 0,5% obj.
1. Okocim Ciemna Wiśnia - Carlsberg Polska
2. Okocim Granat z Maliną - Carlsberg Polska
3. Zanzi - Browar Amber