POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Dwoje poetów z Nagrodą Kamieńskiej.
W piątkowe popołudnie 26 kwietnia 2024 r. w Sali Muzycznej Krasnostawskiego Domu Kultury rozstrzygnięto XXVI Konkurs Poetycki im. Anny Kamieńskiej na najlepszy tomik poetycki województwa lubelskiego. Do tegorocznej edycji zgłoszono 24 zbiorów poezji opublikowanych w latach 2022-2023.
Jury konkursu w składzie Paweł Podlipniak (przewodniczący), Andrzej David Misiura i Rafał Kasprzyk przyznało dwie równorzędne nagrody główne. Otrzymali je Dariusz Kostecki za tom „Z Ciszy” (wyd. Austeria, Kraków 2022) oraz Beata Głowacka za „Po kanałach” (wyd. Ostatnia sobota lata, Warszawa 2020). Wyróżnieniem uhonorowano Annę Łyczewską - tom „Zarażona wojną” (wyd. Norbertinum, Lublin 2022). W finałowej piątce znaleźli się ponadto: Leszek Wójtowicz - „Zgodnie z rozkładem” (wyd. Norbertinum, Lublin 2023) oraz Jadwiga Graboś - „Kontakt” (Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Świdnicy, Świdnica 2023).
W uzasadnieniu werdyktu odczytanym przez Andrzeja Misiurę usłyszeliśmy: Jury nagrodziło książki w pełni dojrzałe, na wskroś współczesne, których autorzy/autorki operują mocnym językiem, nie stroniącym od oceny naszej rzeczywistości i tematów, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Książki te są dojrzałe warsztatowo, soczyste literacko i jednocześnie bardzo subtelne, stroniące od płytkiej publicystyki. I każda z nich jest zupełnie z innej bajki.
„Z ciszy” Dariusza Kosteckiego to w zasadzie zbiór obrazów, melancholijne i czułe objęcie przemijającego, czy raczej umykającego nam, świata, krajobrazów, odchodzących ludzi, innych epok. To podróż, gdzie my-czytelnicy jesteśmy pasażerami pociągu, a autor konduktorem sprawdzającym, czy aby zajęliśmy miejsca przy właściwym oknie. A każdy wiersz to kolejne okno, nowy widok. Przy czym tomik Kosteckiego jest zróżnicowany formalnie, bo obok bardzo ascetycznych utworów mamy tam formy większe - takie mini-poematy, płaszczyzny poetyckie na których dzieje się bardzo dużo, gdzie słowo szaleje.
Na drugim biegunie stoi „Po kanałach” Beaty Głowackiej. To zbiór oszczędniejszych form poetyckich, momentami lakonicznych. Język jest bardziej agresywny od języka, którym operuje Kostecki. Autorka bije w nas krótkimi seriami emocjonalnych wypowiedzi. Bije celnie i nie pozostawia czytelnika obojętnym. I o ile Kostecki skupia się na pokazywaniu, to Głowacka jego skupioną melancholię zastępuje pokazywaniem bólu, cierpienia. Sama autorka w jednym z wierszy pisze o tym tak: „po wyłączeniu głosu/krzyk rozbija ekran”. U niej słowo też szaleje i jest w tym szaleństwie wysmakowana, perfidna metoda.
Pomiędzy książkami Kosteckiego i Głowackiej stoi „Zarażona wojną” Anny Łyczewskiej. Przyznam się, że wahałem się z umiejscowieniem tego tomiku na mojej „liście przebojów” i to do ostatniej chwili. Tu migawki z wojny i ludzkich tragedii balansują na granicy krzyku i obrazu, pomiędzy okiem a gardłem, przeczuciem a doświadczeniem, rezygnacją a nadzieją.
Ta książka nie jest wcale gorsza od swoich konkurentek – po prostu werdykt musiał zapaść, a jego kształt jest po prostu wypadkową gustów i poetyckich zapatrywań jury. Konsensusem. Kompromisem.
Nagrody Laureatom oraz nominowanym wręczyli Damian Kozyrski - Dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury i Artur Borzęcki - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnystawie
W trakcie wydarzenia oprócz prezentacji nagrodzonych tomików dokonanej przez Stanisława Kliszcza (KDK) i wywiadów z laureatami, które przeprowadził Rafał Kasprzyk, odbyła się prelekcja Joanny Zarzyckiej pt. „Sztuka pisania według Anny Kamieńskiej”.