POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Finał XVII edycji Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula
Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na podsumowanie XVII edycji Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, a Ty pisz!” im. Mariusza Kargula. Na tegoroczny konkurs zostało zgłoszonych 201 zestawów wierszy, nadesłanych przez autorów z całej Polski. Najlepsze wiersze XVII edycji wyłoni Jury w składzie: Jan Henryk Cichosz - poeta, regionalista, Urszula Gierszon - poetka, prozaiczka, krytyczka literacka, Anna Łyczewska - poetka. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród ufundowanych przez Organizatora Konkursu - Krasnostawski Dom Kultury nastąpi 17 lutego 2024 r. o godz. 16.00 w Sali Muzycznej KDK.
Nagrodzeni i wyróżnieni autorzy zostaną poinformowani o wynikach konkursu najpóźniej do dnia 10 lutego 2024 roku.
W ramach rozstrzygnięcia XVII edycji Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię kocham, Ty pisz!” im. Mariusza Kargula odbędą się dwa spotkania autorskie. Ze Zbigniewem Dmitrocą o jego książkach „Ostatnia okazja” i „Lekcje (nie)obecności” o 16.45 porozmawia Rafał Kasprzyk. Godzinę później Agnieszka Szykuła - Żygawska poprowadzi spotkanie z Robertem Gmiterkiem.
Goście:
16:45 „Prozatorski dwuksiąg”
Zbigniew Dmitroca / Rafał Kasprzyk
Zbigniew Dmitroca - poeta, tłumacz, satyryk, prozaik i dramaturg. Autor pięciu tomików wierszy lirycznych, zbioru limeryków Alfabet imion i ponad siedemdziesięciu książek dla dzieci. Tłumacz i współtłumacz ponad dwudziestu tomów poezji: m.in.: Achmatowej, Brodskiego, Chodasiewicza, Cwietajewej i Antologii rosyjskiej poezji współczesnej Radio Swoboda”. Twórca, autor i aktor Jednoosobowej Trupy Walizkowej Teatrzyk jak się patrzy. Przez wiele lat współpracował z Radiem Lublin i radiową Dwójką. Publikował w m.in. w „Akcencie”, „Czasie Literatury”, „Frazie”, „Kresach”, „Literaturze”, „Literaturze na Świecie”, „Odrze”, „Przekroju”, „Twórczości”, „Wyspie” i „Zeszytach Literackich”. Jedna z jego książek dla dzieci została wydana w Turcji, dwie na Ukrainie. W ostatnich latach opublikował powieść „Ostatnia okazja” oraz autorskie tomy przekładów poezji Anny Achmatowej „Milczenie było moim domem”, Władimira Britaniszskiego „Krzyk duszy” i Igora Pomierancewa „KGB i inne wiersze”, a dla dzieci m.in. „Wiersze o Lublinie” i „Wiersze o Lubelszczyźnie”. W roku ubiegłym ukazały się dwa autorskie tomy przekładów: „Kroki Komandora” Aleksandra Błoka i „kafka” Władimira Jermołajewa, a także książka dla dzieci „Zwierzęta Poleskiego Parku Narodowego” i książka prozatorska „Lekcje (nie)obecności”. W roku bieżącym ukaże się zbiór wierszy „Deklaracja niepodległości” oraz kolejne książki przekładowe i dla dzieci.
17:45 „Kręgi pogranicza”
Robert Gmiterek / Agnieszka Szykuła – Żygawska
Robert Gmiterek - poeta, pisarz, przewodnik metaforyczny, fotograf, kronikarz pogranicza polsko-ukraińskiego. W 2019 r. wydał „Sen na Kniaziach i inne historie osobiste” - zbiór miniatur z pogranicza prozy i poezji, a w 2020 roku „Oikoumene. Na Roztoczu świata” - książkę, która w 2021 r. została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i w tym samym roku znalazła się w finałowej dwudziestce Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Orfeusz”. W 2021 r. ukazała się jego trzecia książka „Na Roztoczu - przewodnik metaforyczny”. W 2023 r kolejna „Epifania pana Eliasza. Inne historie Pogranicza”. Autor dwóch indywidualnych wystaw fotograficznych: „Ikony Roztocza” (2019 r.), „Oikoumene” (2020 r.) w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym w Narolu, oraz „Obraz i Słowo” ( 2021 r.), wspólnie z Tomaszem Stelmaskim w Galerii w Dzwonnicy w Gorajcu. Publikował w czasopismach „Rita Baum”, „Lublin. Kultura i społeczeństwo”, w „Roczniku Lubyckim” i „Nowym Roczniku Lubyckim”. Redaktor naczelny kwartalnika „Przestrzeń Pogranicza”.