POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Przegląd Twórczości Ludowej po raz 27
Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na finał XXVII Przeglądu Twórczości Ludowej, który odbędzie się 10 października 2023 r. o godz. 11:00 w Sali Konferencyjnej KDK.
Na program wydarzenia złożą się: rozstrzygnięcie XXVII edycji Konkursu na Sztukę Ludową, rozstrzygnięcie XXV edycji Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat” oraz otwarcie wystawy i promocja folderu pokonkursowego.
Celem odbywającego się od 1997 roku przeglądu jest popularyzacja poezji i wytworów sztuki ludowej, dokumentacja zjawisk zachodzących we współczesnej sztuce ludowej oraz integracja środowiska artystycznego. Do Przeglądu zgłoszono kilkadziesiąt prac wykonanych przez 36 autorów w 10 kategoriach – rzeźbiarstwo, malarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo, plastyka zdobnicza, plastyka obrzędowa, wycinankarstwo, tkactwo, twórczość ludowa stylizowana. Do Konkursu Poetyckiego zgłosiło się natomiast 19 autorów.
Twórcy ludowych biorący udział w Przeglądzie zrzeszeni są w Krasnostawskim Oddziale Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Klubie Twórców Ludowych przy Krasnostawskim Domu Kultury i Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej z Włodawy. Ich prace, oprócz wystawy podziwiać będzie można w okolicznościowym, bezpłatnym folderze podsumowującym Przegląd.
W Konkursie na Sztukę Ludową wyboru zwycięzców dokonają: Paweł Onochin (Stowarzyszenie Twórców Ludowych), Marta Zorska (etnolog, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie), Mateusz Soroka (etnolog, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej), natomiast w Konkursie Poetyckim: Donat Niewiadomski (STL), Halina Kosienkowska-Ciota (STL) i Katarzyna Kraczoń (STL).
Przegląd Twórczości Ludowej organizowany jest przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Urzędu Miasta Krasnystaw.
Tegoroczna edycja jest realizowana w ramach projektu „XXVII Przegląd Twórczości Ludowej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.