POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
„Zabijemy was słowami”
Piotr Zańko – krasnostawianin, pedagog, muzyk, cyklista. Na co dzień adiunkt w Zakładzie Animacji Kultury Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowo interesuje się kulturą alternatywną, antropologią wizualną, pedagogiką publiczną i metodologią badań jakościowych. Właśnie wydał swoją pierwszą książkę, powstałą na podstawie niedawno obronionego doktoratu. Rzecz traktuje o prowokacji w kulturze, a nazywa się: „Zabijemy was słowami. Prowokacja kulturowa w przestrzeni miejskiej i w internecie”. Na jej okładce widnieje jeszcze jeden tytuł: tetetete. W jakim celu został umieszczony dowiemy się zapewne od autora, podczas spotkania jakie się z nim odbędzie 16 marca 2013 r. o godz. 18.00 w Sali Muzycznej Krasnostawskiego Domu Kultury.
O czym krzyczą ulice? Kim są prowokatorzy kultury? Analizując działalność Radykalnej Akcji Twórczej, Manufaktury, Petera Fussa, Abramowskiego, The Krasnals czy Twożywa, Piotr Zańko odpowie na pytanie, jakie są cele, treści i formy wizualne prowokacji kulturowej w Polsce. Po wykładzie natomiast zaprezentuje się u boku Tomasza Gielety i Krzysztofa Grudnia jako muzyk.
Coś się rodzi, coś powstaje z niczego, okolice niebytu przybierają żywe formy. Ekspresja to podstawa wyrażenia siebie, być tu i teraz a jednocześnie nie pamiętać. To motto Tymianka – zespołu grającego (z przerwami) od wielu lat muzykę z pogranicza psychodelii i rocka, skutecznie jednak wymykającą się wszelkim konwencjom. Słynącego z improwizowanych, przestrzennych koncertów, bliskich w formie jam session. Tymianek porównywany niekiedy do wczesnego Pink Floyd, największą aktywność paramuzyczną przejawiał w pierwszej połowie poprzedniego dziesięciolecia. W pamięci wielu zapisał się jednak koncertem z 10 stycznia 2009 r. W Sali Konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury grupa zaprezentowała utwory: Zagłada I, Zagłada II i Zagłada III wplatając w nie fragmenty Wielkiego Kazania księdza Bernarda Leszka Kołakowskiego. Występ miał wypełnić czas oczekiwania na Paruzję i być lekarstwem na permanentne lęki egzystencjalne krasnostawskiego społeczeństwa. Po koncercie w Lublinie, gdzie w lipcu tego samego roku wystąpili razem ze stalowowolskim Orange the Juice, zespół zamilkł na dwa lata. Przypomniał o sobie 27 lutego 2011 r. – ponownie w KDK. Zrealizowany przy użyciu technologii kwadrofonicznej występ spotkał się z pozytywnym przyjęciem zgromadzonej publiczności. Gościnnie na scenie pojawił się wówczas Leszek Szymaniak (alias Kara Boska), który wspomoże grupę także 16 marca 2013 r.
Jak ważny jest to projekt dla kultury krasnostawskiej niech świadczy fakt, iż utwór Oohm z początkowego okresu jego działalności znalazł się na ubiegłorocznym wydawnictwie portalu BSNK – Krasnystaw Rocks!, podsumowującym najważniejsze dokonania na lokalnej scenie muzycznej ostatnich kilku lat.
Należy dodać, że z Tymiankiem współpracowali także: Zbigniew Wolanin, Paweł Kiełbasa, Kamil Kot, Tomasz Rozin, Grzegorz Wysocki, Ewelina Saczko, Katarzyna Marcinek, Ewa Kalamon, Jacek Szarugiewicz, Jerzy Czajkowski, Stanisław Kliszcz, czy Jacek Dzik. Trzon grupy zawsze stanowili jednak: Tomasz Gieleta – gitara, Krzysztof Grudzień – bas, Piotr Zańko – perkusja.
Tomasz Gieleta i Piotr Zańko udzielali się także swego czasu pod szyldem Ich Dwoje z autorskim programem Dźwięki rozmaite.
Marcowa propozycja KDK wydaje się być skierowana dla tych, którzy z chęcią powspominaliby stare czasy, jak i dla interesujących się nowymi trendami w kulturze alternatywnej. Zapiszcie zatem sobie tę datę pogrubioną czcionką – 16.03.2013, godz. 18.00, Krasnostawski Dom Kultury. Obecność obowiązkowa!
Dominik Kleszko