POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Koncert Świąteczny 2021 w KDK
Dnia 27 grudnia 2021 r. w Sali Widowiskowej KDK odbył się Koncert Świąteczny w ramach wydarzenia „Tradycyjne Boże Narodzenie” organizowanego przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Urzędu Miasta Krasnystaw. Patronat nad wydarzeniem objęli Robert Kościuk Burmistrz Krasnegostawu i Katarzyna Saks Dyrektor NIKiDW. W Koncercie zaprezentowały się Zespół Kolędniczy „Herody” z Łazor, Kapela Wojciechowska z Wojciechowa oraz działający w KDK - Zespół „Amicus”.
Jako pierwszy wystąpił Zespół Kolędniczy z Łazor działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Harasiukach. Powstał w 1985 roku, a jego założycielami byli Janusz Kusz i Adolf Mucha. Zespół kolęduje głównie na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Regularnie bierze udział w konkursach i przeglądach widowisk kolędniczych. Ostatnie osiągnięcia zespołu to: nagroda „Złoty Toruń” na Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej (2020), I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych i Grup Kolędniczych w Lublinie (2020, 2021), III miejsce w Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej (2021). Zespół wystąpił 15 osobowym składzie i w znakomitym stylu pokazał tradycyjne widowisko zwane „Szczodrakami lub Herodami”, angażując przy tym zgromadzoną na sali publiczność.
Kolejnym wykonawcą była Kapela Wojciechowska z Wojciechowa, która powstała w oparciu o tradycję ludowego muzykowania i brzmienie orkiestr dętych. Pierwszy skład wojciechowskich muzykantów, w formule szerszej niż skrzypce z bębenkiem jednostronnym, uformował się w 1926 roku. Obecnie tworzą ją: Stanisław Mirosław (baraban), Leszek Mirosław (klarnet, saksofon), Andrzej Kędzierski (trąbka) i Leszek Iwaniak (harmonia, puzon). Kapela uczestniczy w życiu kulturalnym kraju, tworząc oprawę muzyczną uroczystości na wszystkich szczeblach samorządu. Zespół gościł m.in. na Dożynkach Prezydenckich, reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Instrumentalnego w Wilnie czy wielokrotnie uczestniczył na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (laureat Brązowej, Srebrnej i Złotej Baszty). Repertuar wojciechowskich muzyków stanowią tradycyjne z Powiśla Lubelskiego: oberki, polki, podróżniaki, sztajerki, sztajery - mazury, walczyki. Na koncercie w Krasnymstawie usłyszeliśmy tradycyjne polskie kolędy w ludowym wykonaniu.
Na koniec wystąpił Zespół wokalny „Amicus”, który powstał w 2004 roku, a od 2017 roku działa w Krasnostawskim Domu Kultury pod kierownictwem Moniki Pohl. W tym okresie wziął udział w ponad 200 koncertach w Polsce i zagranicą. Otrzymał szereg nagród na festiwalach i przeglądach. Młodzi wokaliści wystąpili w 14 osobowym składzie i zaprezentowali najpiękniejsze polskie kolędy.
Podczas koncertu widzowie mogli usłyszeć tradycyjne polskie kolędy i poznać obrzędy ludowe. Koncert został bardzo dobrze przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Zarówno Dyrektor KDK, jak i Burmistrz Krasnegostawu podziękowali za wsparcie finansowe NIKiDW. Specjalne słowa uznania skierowano w stronę Pani Katarzyny Saks – Dyrektor NIKiDW.