POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
II Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka
Miasto Krasnystaw i Wojciech Machejus zapraszają na II Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23 sierpnia i 12-13 września w Krasnostawskim Domu Kultury. Druga edycja muzyczno-literackiego festiwalu będzie miała miejsce w dziesiątą rocznicę jego pierwszej odsłony, której pomysłodawcą i organizatorem był krasnostawski animator kultury, dziennikarz, prozaik i publicysta – Mariusz Kargul. Powrót do idei festiwalu to hołd złożony bezinteresownej działalności animacyjnej przedwcześnie zmarłego Mariusza, jak i promocja postaci oraz twórczości patrona wydarzenia – poety Stanisława Bojarczuka.
II Festiwal Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka rozpocznie się prologiem pod postacią koncertu „Nie tylko Starsi Panowie”. 23 sierpnia o godz. 18.00 w sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury o współpracy Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory opowiedzą Monika i Grzegorz Wasowscy. Goście to autorzy książek o Kabarecie Starszych Panów. Od wielu lat prowadzą Fundację Wasowskich. Dowiemy się od nich m.in. jak doszło do współpracy Starszych Panów, kiedy powstał ten duet, co nam zostawił, co jeszcze razem stworzyli Wasowski i Przybora. W drugiej części wieczoru kompozycje Jerzego Wasowskiego zaprezentują Bogdan Hołownia (uznany pianista jazzowy) i Piotr Zubek (młody wokalista ze sporym dorobkiem koncertowym oraz debiutem płytowym na koncie).
Wrześniowa część festiwalu rozpocznie się 12 września o godz. 16.00 w sali konferencyjnej KDK spotkaniem autorskim z Michałem Rusinkiem. Rusinek był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.
Kolejnym punktem programu tego dnia będzie koncert „A kuku Bojarczuku” w wykonaniu Chłopców Kontra Basia. Na specjalne zamówienie Basia Derlak i towarzyszący jej zespół o godz. 18.00 w sali widowiskowej KDK wykonają piosenki skomponowane do słów patrona festiwalu – Stanisława Bojarczuka. Chłopcy Kontra Basia starają się tworzyć muzykę świeżą i nieuchwytną. Dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują, więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami", nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy. Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas dwie płyty: „Oj tak!" i „O". Obydwie zostały nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk.
Dzień zwieńczy potrójne spotkanie słowno-muzyczne! O godz. 20.00 w sali widowiskowej porozmawiają ze sobą Marcin Świetlicki, Mariusz Czubaj i Krzysztof Varga. Podczas spotkania artyści opowiedzą o swoich książkach, a także o muzyce w literaturze oraz literaturze w muzyce. Nie wykluczają, że opowiedzą zupełnie o czymś innym. Znakomitym dodatkiem do rozmowy będzie oprawa muzyczna stworzona przez Marcina Świetlickiego – melorecytacja i Mariusza Czubaja – sakosofon tenorowy. Marcin Świetlicki to jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, wokalista, powieściopisarz. Autor 14 książek poetyckich oraz m.in. trylogii kryminalnej Laureat licznych nagród literackich (m.in. Nagrody Kościelskich, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Wielkiego Kalibru). Założycielem zespołu Świetliki, występuje również z postyassową formacją Zgniłość. Mariusz Czubaj to z kolei antropolog kultury, pisarz. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej – za książki „21: 37” w 2009 roku i „R.I.P.” w 2017 r. Gra na saksofonie altowym z zespołem muzycznym Zgniłość oraz Kornet Olemana.
Trzeci rozmówca - Krzysztof Varga zawodowo związany jest z Gazetą Wyborczą jako redaktor działu kultury. Zadebiutował zbiorem opowiadań „Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic”. Wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem stworzył słownik literatury najnowszej „Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960 r.”. Jest także autorem tekstów większości piosenek na debiutanckiej płycie „Młodzi” zespołu Dr Misio. Za tom prozy „45 pomysłów na powieść. Strony B singli” otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury. Jest trzykrotnym finalistą Nagrody Literackiej Nike: za „Tequilę”, „Nagrobek z lastryko” i „Gulasz z turula”.
Trzeci dzień imprezy otworzy występ Moniki Krajewskiej. Monika piosenką poetycką zajmuje się od kilkunastu lat. Swoją twórczością kilkakrotnie już uświetniała wydarzenia kulturalne w Krasnymstawie. Była u nas m.in. podczas I Festiwalu Sztuk Krasnych oraz na jednym z rozstrzygnięć Konkursu Poetyckiego im. Anny Kamieńskiej. Tego dnia zaprezentuje repertuar oparty na wierszach Mariusza Kargula tomiku „Niewczesny pogrzeb wierszoroba”. Usłyszymy „Stolicę Różaną", „Płaikiem, gaikiem” czy „Kręgi energii”.
Po recitalu Moniki o godz. 17.00 zagra i zaśpiewa Mariusz Lubomski. Lubomski od początku swojej kariery kojarzony z piosenką autorską. Jest często zapraszany na Przegląd Piosenki Aktorskiej, nieobcy mu Przystanek Woodstock czy Jarocin. Lubomski brał udział w koncertach „Zielono mi” czy „Kombinat”, które dziś mają miano kultowych. Artysta tworzy specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weilla-Brechta i Toma Waitsa.
Ostatnim akcentem festiwalu będzie program pn. „Baaa…”, który zaprezentuje mistrz słowa nieśpiesznego - Andrzej Poniedzielski. Skończymy wieczorem pełnym humoru niezwykle inteligentnego, a zarazem łagodnego, satyry, piosenki, niespodziewanej niespodzianki... Andrzej Poniedzielski to satyryk, poeta, twórca teatralny, autor ponad 200 piosenek śpiewanych między innymi przez: Annę Marię Jopek, Grzegorza Turnaua, Elę Adamiak, Lorę Szafran czy Dawida Podsiadło. Dzierży tytuły: „Mistrza Mowy Polskiej” i „Ambasadora Polszczyzny”.
Festiwal poprowadzi Agnieszka Krawiec z Polskiego Radia Lublin. Festiwal na wniosek Wojciecha Machejusa realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krasnystaw na rok 2020. Bezpłatne zaproszenia na poszczególne wydarzenia dostępne będą w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury od 18 sierpnia. Patronat medialny nad festiwalem objęli: Polskie Radio Lublin i Super Tydzień Krasnostawski. Partnerami wydarzenia są: Fundacja Wasowskich i Krasnostawski Dom Kultury.
POBIERZ PROCEDURĘ BEZPIECZEŃSTWA I OŚWIADCZENIE O STANIE ZDROWIA