POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Obchody 619 rocznicy nadania praw miejskich
Tradycyjnie, w dniu 1 marca Miasto Krasnystaw będzie obchodziło rocznicę nadania praw miejskich. W tym roku mija 619 lat, od dnia gdy Krasnystaw stał się miastem. Z tej okazji, w piątek 1 marca 2013 r. o godz. 12:00 w Krasnostawskim Domu Kultury rozpoczną się uroczystości związane z upamiętnieniem tego ważnego dla miasta wydarzenia.
W tym roku, z okazji obchodów 619 rocznicy nadania praw miejskich zorganizowana zostanie konferencja naukowa „Krasnystaw na przestrzeni dziejów”, w której udział wezmą regionaliści i badacze historii naszego miasta związani między innymi z Uniwersytetem Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Prelegenci opowiedzą między innymi o staropolskich pieczęciach Krasnegostawu, znaczeniu naszego miasta na szlakach handlowych średniowiecza, czy też losach miasta w okresie II wojny światowej.
Jak co roku, z okazji „urodzin miasta” organizowany jest konkurs plastyczny i literacki „Moje Miasto Krasnystaw” adresowany do uczniów krasnostawskich szkół. W sali konferencyjnej Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się jego rozstrzygnięcie połączone z wystawą prac. Ponadto, Burmistrz Krasnegostawu wręczy upominki uczniom szkół z terenu miasta, którzy z okazji 619 rocznicy nadania praw miejskich pod opieką swoich nauczycieli historii opracowali biografie patronów krasnostawskich ulic.
Stało się tradycja, że z okazji swoich „urodzin” miasto otrzymuje „prezent”. Dwa lata temu był to Dukat Miejski, rok temu logotyp, natomiast w tym roku będzie to publikacja kolejnego tomu wydawnictwa „Zapiski Krasnostawskie”, które zawierać będzie między innymi materiały z konferencji „Krasnystaw na przestrzeni dziejów”, czy też opracowania przedstawione na innych konferencjach organizowanych przez KDK.
Na zakończenie obchodów, o godz. 17:00 w sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się koncert kameralny w wykonaniu muzyków Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, którzy wykonają utwory znanych polskich kompozytorów, takich jak Chopin, Moniuszko, czy Wieniawski.
Szczegółowy program konferencji „Krasnystaw na przestrzeni dziejów”:
Prowadzenie konferencji – dr hab. Mariusz Korzeniowski.
1. Dr Henryk Seroka (UMCS) – Staropolskie pieczęcie Krasnegostawu.
2. Dr Paweł Jusiak (UMCS) – Krasnystaw na szlakach handlowych średniowiecza.
3. Dr Jerzy Ternes (UMCS) – Ferro, igni, et… peste. Zniszczenia wojenne i klęski elementarne w Krasnymstawie w 2 połowie XVII wieku.
4. Dr Jacek Kulbaka (Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie) – Krasnystaw w 50. leciu po Powstaniu Styczniowym. Próba bilansu.
5. Dr Ryszard Maleszyk (KDK) - Krasnystaw w czasach cara Mikołaja II.
6. Mgr Artur Borzęcki (Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie) – Prasa krasnostawska w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
7. Dr Janusz Kłapeć (UMCS) – Działalność organizacji charytatywnych w Krasnymstawie w latach 1939 – 1944.
8. Dr Leszek Janeczek (SP ZOZ Krasnystaw) – Krasnystaw w latach II wojny światowej – ważniejsze wydarzenia w mieście.
9. Podsumowanie konferencji – prof. dr hab. Wiesław Śladkowski (UMCS) oraz prof. dr hab. Jan Lewandowski (UMCS) – recenzenci „Zapisek Krasnostawskich”.