POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Warsztaty „Prasa podziemna podczas II Wojny Światowej” - podsumowanie
Dwa ostatnie tygodnie września w Krasnostawskim Domu Kultury upłynęły pod hasłem warsztatów „Prasa podziemna podczas II Wojny Światowej”. Ich celem było przybliżenie młodzieży szkół średnich sposobów drukowania i kolportowania polskich wydawnictw konspiracyjnych na terenie powiatu krasnostawskiego podczas trwania II Wojny Światowej.
Instruktorzy – Marta Zorska-Swatowska (Krasnostawski Dom Kultury) i Andrzej Kostrzanowski (Stowarzyszenie Pod Napięciem) skupili się na periodykach i drukach ulotnych publikowanych podczas okupacji na terenie powiatu krasnostawskiego, które na potrzeby warsztatów udostępniło Muzeum Regionalne w Krasnymstawie.
Zajęcia podzielone zostały na dwie części. Podczas pierwszych spotkań warsztatowicze przy pomocy analogowych maszyn do pisania próbowali odtworzyć „wojenne” ulotki i gazetki. Wtedy powstały również metodą kolażu plakaty, do stworzenia których wykorzystano znaki i symbole graficzne, jakimi posługiwano się w walce z okupantem. Część afiszów posłużyła jako podstawa do zaprojektowania matryc, użytych w drugiej części warsztatów. Matryce wykorzystano do wykonania metodą sitodruku odbitek na t-shirtach, plecakach, torbach papierowych i ekologicznych oraz kartonach. Zwieńczeniem dwutygodniowej pracy był wykład historyka, pracownika Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie – Pana Artura Capały, porządkujący wiedzę z zakresu prasy podziemnej wydawanej i kolportowanej na terenie naszego powiatu. W zajęciach wzięło udział 16 osób.
Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane 11 listopada na wystawie w holu KDK, która towarzyszyć będzie promocji książki „Dzieje Krasnostawskie”.
Warsztaty dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Partnerami wydarzenia odbywającego się w ramach projektu „Krasnystaw dla Niepodległej” były Muzeum Regionalne w Krasnymstawie i Stowarzyszenie Pod Napięciem.