POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Chóralnie dla Niepodległej
Dnia 28 października w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie odbył się koncert pieśni patriotycznych „Pro Patria”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Krasnostawski Dom Kultury we współpracy z Parafią św. Franciszka Ksawerego jako część projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Inicjatorką koncertu była pani Grażyna Majchrowicz.
W unikalnym architektonicznie kościele wystąpiły: Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Chór Krasnostawskiego Domu Kultury. Wieczór rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski. Jako pierwszy zaprezentował się Chór KDK pod dyrygenturą Edwarda Kyca. Funkcjonujący nieprzerwanie od ponad 20 lat zespół, wykonał pieśni dobrze znane z uroczystości państwowych, miejskich i kościelnych, na których występował w swej bogatej karierze. Z okazji na charakter koncertu wpisującego się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, program krasnostawski chórzystów został wzbogacony o utwory ze śpiewnika patriotycznego, dobrze znane każdemu Polakowi. Następnie akademicy pod kierownictwem prof. dr hab. Elżbiety Krzemieńskiej wykonali m.in. „Boże wiecznej mocy” (J. Świder), „Czego chcesz od nas, Panie” (R. Twardowski, sł. J. Kochanowski), „Kto szuka Cię” (J. Świder, sł. L. Staff), „Życzenie” (F. Chopin, sł. S. Witwicki) „Tęsknota” (W. Żeleński) czy „Mów do mnie jeszcze” (M. Karłowicz). Absolwentom i pracownikom Politechniki Lubelskiej towarzyszyli: Agnieszka Tyrawska-Kopeć – sopran, Żaneta Magryta-Sidoruk – wiolonczela, Jolanta Münch – fortepian, Grażyna Jakubecka – aktorka. Całość poprowadził Stefan Münch.
Mimo niesprzyjającej pogody, krasnostawianie wypełnili kościół niemal do ostatniego miejsca, reagując emocjonalnie na każde wykonanie. Wśród gości znalazła się m.in. Pani Teresa Hałas - Poseł na Sejm RP, która złożyła podziękowania i kwiaty na ręce dyrygentów.
Projekt „Krasnystaw dla Niepodległej” realizowany jest przez KDK od początku września we współpracy z lokalnymi partnerami, których cele statutowe wpisują się w ideę programu „Niepodległa”. Pomocy udzielą nam: Miasto Krasnystaw, Stowarzyszenie Pod Napięciem, Parafia św. Franciszka w Krasnymstawie, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. Złożyły się na niego: koncerty, warsztaty i wydanie książki „Dzieje Krasnostawskie”. Jego realizacja ma wzbudzić zainteresowanie mieszkańców powiatu krasnostawskiego historią, w szczególności wydarzeniami prowadzącymi do odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronatu projektowi udzieliły: Poseł na Sejm RP Teresa Hałas oraz Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.
Patronat medialny nad projektem objęły Radio Lublin, Super Tydzień i Skafander. Gazeta Akademicka.