POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Spotkania chóralne "PRO PATRIA"
Krasnostawski Dom Kultury zaprasza 28 października o godz. 16.00 do Kościoła św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie na koncert pieśni patriotycznych „Pro Patria”.
Wydarzenie pod postacią spotkań chóralnych jest organizowane we współpracy z Parafią św. Franciszka Ksawerego jako część projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Inicjatorką koncertu jest pani Grażyna Majchrowicz.
W unikalnym architektonicznie kościele Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Chór Krasnostawskiego Domu Kultury sięgną po kompozycje ze śpiewnika niepodległościowego.
Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej powstał w 1975 roku. Od 1987 r. do chwili obecnej dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest prof. dr hab. Elżbieta Krzemińska. Członkami Chóru są studenci, absolwenci i pracownicy Politechniki Lubelskiej i innych uczelni Lublina. W repertuarze zespołu znajdują się utwory sakralne, jazzowe, pieśni ludowe różnych kultur oraz dzieła oratoryjne. Chór odnosi sukcesy na renomowanych festiwalach w kraju i za granicą. Od początku swego istnienia chór bierze udział w życiu kulturalnym Lubelszczyzny. Współpracował mi.in. z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Bałtyckiej i Toruńską Orkiestrą Kameralną. Największym atutem chóru, poza wysokim poziomem artystycznym, jest więź między śpiewakami, którzy po latach wspólnego tworzenia piękna pozostają ze sobą w przyjaźni.
W Krasnymstawie chórowi towarzyszyć będą: Agnieszka Tyrawska-Kopeć – sopran, Żaneta Magryta-Sidoruk – wiolonczela, Jolanta Münch – fortepian, Grażyna Jakubecka – aktorka,
Stefan Münch – słowo o muzyce. Razem wykonają m.in. „Boże wiecznej mocy” (J. Świder),
„Czego chcesz od nas, Panie” (R. Twardowski, sł. J. Kochanowski), „Kto szuka Cię” (J. Świder, sł. L. Staff), „Życzenie” (F. Chopin, sł. S. Witwicki) „Tęsknota” (W. Żeleński) czy „Mów do mnie jeszcze” (M. Karłowicz)
Chór KDK powstał latem 1993 roku. Inicjatorem jego założenia i zarazem pierwszym dyrygentem był Edmund Nieścior. Początkowo był to czterogłosowy chór męski skupiający około 30 osób. W lipcu 1994 r. chór powiększył się o głosy żeńskie: sopran i alt. Jesienią tego samego roku dyrygentem chóru został Edward Kyc i prowadził go przez 13 lat. Następnie kierowały nim Panie: Zyta Sawicka, Irena Sułtan oraz Monika Berdzik. Edward Kyc powrócił na stanowisko dyrygenta w 2012 roku. Funkcjonujący nieprzerwanie od 20 lat Chór KDK ma za sobą już ponad 500 występów. Przez jego szeregi przewinęło się około 150 osób. Chór występuje głównie na uroczystościach państwowych, miejskich i kościelnych. Zespół śpiewał m.in. w Sanktuarium w Licheniu, w Katedrze Lubelskiej, a także odbył tourne po Węgrzech.
Projekt „Krasnystaw dla Niepodległej” realizowany jest przez KDK od początku września we współpracy z lokalnymi partnerami, których cele statutowe wpisują się w ideę programu „Niepodległa”. Pomocy udzielą nam: Miasto Krasnystaw, Stowarzyszenie Pod Napięciem, Parafia św. Franciszka w Krasnymstawie, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. Składają się na niego: koncerty, warsztaty i wydanie książkowej publikacji historycznej „Dzieje Krasnostawskie”. Jego realizacja ma wzbudzić zainteresowanie mieszkańców powiatu krasnostawskiego historią, w szczególności wydarzeniami prowadzącymi do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Patronatu cyklowi udzieliły: Poseł na Sejm RP Teresa Hałas oraz Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.
Patronat medialny nad projektem objęły Radio Lublin i Super Tydzień.