POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Krasnystaw dla Niepodległej
Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na cykl wydarzeń pn. „Krasnystaw dla Niepodległej”. Złożą się na niego: koncerty, warsztaty i wydanie książkowej publikacji historycznej „Dzieje Krasnostawskie”. Poprzez jego realizację chcemy wzbudzić zainteresowanie mieszkańców powiatu krasnostawskiego historią, w szczególności wydarzeniami prowadzącymi do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zadanie zostanie zrealizowane przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy z lokalnymi partnerami, których cele statutowe wpisują się w ideę programu „Niepodległa”. Pomocy udzielą nam: Miasto Krasnystaw, Stowarzyszenie Pod Napięciem, Parafia św. Franciszka w Krasnymstawie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. Patronatu cyklowi udzieliły: Poseł na Sejm RP Teresa Hałas oraz Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.
„Krasnystaw dla Niepodległej” został dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
We wrześniu w ramach „Krasnystaw dla Niepodległej” przygotowaliśmy dla Was:
- 15 września, godz. 19:00
Koncert – Tadek Firma
Podczas koncertu publiczność usłyszy utwory dotyczące m.in. Żołnierzy Wyklętych, Kresów Wschodnich, Powstania Styczniowego, Armii Krajowej czy zbrodni stalinowskich. Występ, który odbędzie się w Sali Widowiskowej KDK zakończy spotkanie z artystą na temat wydarzeń związanych z niepodległością Polski, o których rapuje na swoich płytach. Tadek wystąpi z towarzyszeniem kilkunastoosobowego zespołu!
- 17-28 września, godz. 17:00
Warsztaty „Prasa podziemna podczas II Wojny Światowej”
Celem warsztatów będzie przybliżenie młodzieży szkół średnich faktu historycznego, jakim jest drukowanie i kolportaż wydawnictw konspiracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego podczas trwania II Wojny Światowej. Instruktorzy skupią się na periodykach, ulotkach, plakatach, znakach i symbolach graficznych publikowanych i kolportowanych w okresie okupacji na terenie powiatu krasnostawskiego. Warsztaty odbędą się w Krasnostawskim Domu Kultury pod okiem instruktorów KDK oraz członków Stowarzyszenia Pod Napięciem. Zastosowane zostaną różne techniki drukarskie i poligraficzne. Gotowe „gazetki” i wzorowane na konspiracyjnej prasie „druki ulotne” udostępnimy wszystkim chętnym odwiedzającym Krasnostawski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Krasnymstawie i szkoły, z których rekrutowani będą uczestnicy warsztatów. Warsztatom towarzyszyć będzie prelekcja dotycząca prasy podziemnej, którą wygłosi pracownik Muzeum.
Zapisy: 82 576 22 18, 665 437 017 oraz w Sekretariacie KDK.
W następnych miesiącach w ramach projektu odbędą się:
- 28 października – Spotkania Chóralne „Pro Patria”, podczas których wystąpią Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej i Chór Krasnostawskiego Domu Kultury
- 10 listopada – Promocja publikacji historycznej „Dzieje Krasnostawskie”
- 11 listopada – Koncert Anny Brody „Poemat dla Niepodległej”
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!