POBIERZ KLAUZULĘ INFORMACYJNĄ DLA NEWSLETTERA
WIRTUALNY SPACER
Kliknij i zobacz jak wygląda teraz Krasnostawski Dom Kultury, zapraszamy do obejrzenia jakości HD
Spektakl „Uciekinierki” w KDK
Krasnostawski Dom Kultury i Teatr im. J. Osterwy w Lublinie zapraszają na nowy sezon programu Scena Reduta. Dnia 19 września 2024 r. o godz. 18:00 wystawimy spektakl „Uciekinierki”. Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie KDK i na www.bilety.krasnystaw.pl
Znasz to uczucie, gdy jedyne na co masz ochotę, to schować się lub uciec? Zostawić za sobą wszystko to, co Cię otacza i zacząć życie od nowa? A co gdybyś stojąc nad przepaścią odważył/a się skoczyć w nieznane? Przecież gorzej być nie może… Właśnie taką decyzję podjęły bohaterki spektaklu „Uciekinierki”, jakie konsekwencje poniosą?
Margot (Marta Ledwoń) – matka i żona, niezauważana przez rodzinę, zmęczona codziennością, w której zagubiła samą siebie, spotyka Claude (Magdalena Sztejman) - dojrzałą kobietę, pozostawioną przez syna w domu starców. Zestawiają swoje życia licytując się na tragizm dotykający każdej z nich. Która ma pierwszeństwo w ucieczce przed codziennością?
„Uciekinierki” w reżyserii Marka Pasiecznego to komedia egzystencjalna, traktująca drogę jako metaforę domu. Spektakl, w którym każdy zobaczy choć cząstkę siebie. Opowieść o odwadze, poszukiwaniu własnego „ja” oraz dążeniu do szczęścia. „Uciekinierki” to demonstracja kobiecej przyjaźni, która rodzi się w najmniej oczekiwanym momencie. Mimo że relacja bohaterek rozpoczyna się od sprzeczki, a następnie nie brakuje w niej wzajemnego krytycyzmu, jest obrazem kobiecej solidarności. Margot i Claude, na pozór tak różne, wspólnie odbywają najtrudniejszą podróż – w głąb duszy. Bohaterki budują więź zaspokajającą pustkę, która trawi je od środka.
Czy istnieje Margot, która nie występuje w kontekście swojej rodziny? Czy jej tożsamość to tylko bycie matką i żoną?
Czy Claude, mimo wieku, może jeszcze wieść ekscytujące życie? Czy jej młoda dusza ukryta w ciele starszej kobiety znajdzie swoje szczęście?
Ucieknij razem z bohaterkami, obserwując ich przygody w drodze po szczęście.
Spektakl zdobył najwyższe uznanie wśród publiczności stając się bestsellerem Teatru Osterwy w sezonie teatralnym 2023/2024.
Spektakl „Cztery pory roku” w KDK
Krasnostawski Dom Kultury i Teatr im. J. Osterwy w Lublinie zapraszają na nowy sezon programu Scena Reduta. Dnia 18 września 2024 r. o godz. 9:00, 11:00 i 13:00 wystawimy dla najmłodszych widzów spektakl „Cztery pory roku”. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku do 5-ciu lat i trwa 30 minut plus 15 minut zabawy w scenografii. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie KDK i na www.bilety.krasnystaw.pl
„Cztery pory roku” to wyjątkowe wydarzenie dla maluchów, które odwiedzają teatr po raz pierwszy. Twórczynie spektaklu zabierają dzieci i rodziców w podróż po czterech porach roku. Bazują przy tym głównie na bodźcach wizualnych i dźwiękowych. Każdą z pór roku przedstawiają w oparciu o trzy podstawowe elementy: plastykę, muzykę i choreografię. Największymi walorami spektaklu są: barwna warstwa plastyczna oraz wykorzystanie na scenie instrumentów muzycznych (kalimba, ukulele, dzwonki koshi i bęben).
Aktorki w nieoczywisty sposób kreują przestrzeń sceniczną. Tym samym stymulują wyobraźnię i kreatywność dzieci oraz rozbudzają w nich ciekawość otaczającego ich świata.
Dodatkową atrakcją dla najmłodszych widzów jest możliwość wzięcia udziału w prowadzonych przez aktorki po spektaklu spontanicznych zabaw z wykorzystaniem elementów biorących udział w przedstawieniu. Spektakl polecany na pierwszą wizytę w teatrze.
Środki z KPO dla Krasnostawskiego Domu Kultury
Krasnostawski Dom Kultury został beneficjentem programu „KPO. GRANTY 2024. Inwestycja A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju” w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Wsparciem objęte zostało przedsięwzięcie pn. „Portal (dla) Twórców Ludowych i Rękodzielników (z powiatu krasnostawskiego)”. Istotą zadania jest stworzenie portalu internetowego będącego kompendium wiedzy o twórcach ludowych i rękodzielnikach związanych z ziemią krasnostawską. Będzie on zawierał m.in.: sylwetki twórców ludowych, sekcję multimediów, archiwum Przeglądu Twórczości Ludowej, aktualności i relacje związane z działalnością Oddziału Krasnostawskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Klubem Twórców Ludowych i Rękodzielników przy KDK.
Czytaj więcej: Środki z KPO dla Krasnostawskiego Domu Kultury